Členy Hydrogen group jsou:
V roce 2021 byla z iniciativy neziskové organizace APOKS z.s. založena neformální platforma HYDROGEN group, která si dala za cíl vytvářet know-how v oblasti využití vodíku nebo obecně paliv s příměsí vodíku, a to především v oblasti vytápění budov. Platforma vznikla ve spolupráci s Českým plynárenským svazem, HYTEP ČR a UCEEB, ČVUT v Praze a je cílena na využití vodíku pro částečnou nebo úplnou náhradu zemního plynu v energetických spalovacích zdrojích, přičemž těžiště programu je zejména v oblasti vlastního spalovacího procesu a odvodu zplodin, především z pohledu finálního uživatele.
V reakci na situaci v Evropě po zahájení válečných operací na Ukrajině a v souvislosti s plánem RePowerEU pro urychlené řešení částečné náhrady zemního plynu v energetickém mixu České republiky vznikl v březnu 2022 v rámci HYDROGEN Group program:
SPALOVÁNÍ VODÍKU
Program je cílen na využití vodíku pro částečnou náhradu zemního plynu v energetických spalovacích zdrojích, přičemž těžiště programu je zejména v oblasti vlastního spalovacího procesu a odvodu zplodin.
Využití vodíku jako paliva nahrazujícího z části dovážený zemní plyn se zdá být jedním ze základních problémů dnešní energetiky.
Proto, abychom byli technicky připraveni zvládnout spalování vodíku, nebo alternativních plynných paliv s významným podílem vodíku, je nutné z hlediska spalování odpovědět na některé základní otázky:
- je možné vodík nebo zemní plyn s příměsí vodíku spalovat ve stávajících spotřebičích?
- jaké množství zplodin hoření vzniká při spalování vodíku nebo zemního plynu s příměsí vodíku?
- jaké jsou vlastnosti spalinových plynů?
- je možné pro odvod spalin využít stávající spalinové cesty (komíny)?
- jaké množství kondenzátu vzniká při spalování vodíku nebo zemního plynu s příměsí vodíku?
- jaké jsou vlastnosti kondenzátu?
- je možné přímé využití kondenzátu?
- je možné pro odvod kondenzátu využít stávající kanalizační síť?
Přestože se problematika spalování vodíku řeší celosvětově již několik let, neměl výzkum a vývoj dostatečnou motivaci ani integraci pro dosažení, ověření a sdílení technických řešení.
Iniciativa SPALOVÁNÍ VODÍKU si proto za základní cíl vytyčila sběr informací, jejich setřídění, následné ověření praktickými zkouškami a konečně na závěr komplexní řešení včetně specifikace případných rizik nebo omezení.
Představitelé:
Ing. Walter Sodomka Veronika Buková Ing. Valtr Sodomka
předseda H2 PRO BUDOVY člen představenstva technický garant
reditel@apoks.cz bukova@apoks.cz sodomka.st@apoks.cz
728 964 512