Ptejte se

Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.

rozhovor pro můj dům studio

Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství

VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci: 

  • revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
  • soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
  • autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
  • kominík, kamnář, instalatér

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

2 341 Komentářů

  1. Tomáš

    Dobrý den,

    prosím o radu. Lze napojit krbová kamna do vyvložkováného komína – nový průměr by byl 140 mm. Uvádím 140 mm, protože pro větší průměr vložky by se muselo frézovat.
    Kamna by byla do 12 kw, výška komínu je 9,5 m, účinná výška cca 7,5 m.
    V kamnech by se to topilo pouze občas dřevem.
    Děkuji za radu.

    1. admin (Autor)

      Podle současné legislativy musí být návrh každé spalinové cesty ověřen výpočtem. Lze tedy doporučit obrátit se na revizního technika, který provede normovaný výpočet pro komín DN 140 a výsledek Vám v tištěné formě předá. Jedná se ovšem o placenou službu.

  2. Iva P

    Dobrý den, máme cca 2 měsíce zapojený nový kondenzační kotel Viessman Vitodens 100. Od zapojení jsme bojovali s „bublající“ jímkou na kondenzát – bylo nám provedeno přivzdušnění (cca 1m), ale problém to nevyřešilo. Kotel je hned vedle kuchyňského dřezu a z jímky vytékala voda při odpuštění většího množství. Nyní se jímka naplní do několik sekund, co pustíme vodu.

    Odpady prý nejsou v dobrém stavu – nemají dostatečný spád. Hned po zapojení jsme je nechali protáhnout, ale ničemu to nepomohlo. Dá se s tím něco dělat? Kromě celkové výměny odpadů…

    Moc díky za rady.

    1. admin (Autor)

      Ve Vašem dotazu není specifikován způsob zapojení odvodu kondenzátu. Toto zapojení podléhá ČSN a předpisům výrobce. Musí být řešeno přetlakovým sifonem a při zaústění do odpadu tlakově otevřeno.

      Pokud tedy máte například odvod kondenzátu napojen přímo do odpadu bez sifonu, odpadní potrubí se „natlakuje“ a dojde k probublávání.

  3. Milan

    Dobrý den. Na chalupě mám komín od kotle na TP, který je v půdních prostorách hodně blízko trámů- místy se dotýkají.. Bude toto vyhovovat při revizi? popř.jakým způsobem tento nedostatek mám řešit? Děkuji za odpověď. Milan

    1. admin (Autor)

      Dodržení bezpečné vzdálenosti komínu od hořlavých konstrukcí (dřeva) je jednou ze základních podmínek pro kladnou revizi/kontrolu komínu. Lze tedy očekávat, že výsledek bude negativní.

      Řešením je jednak odstranění hořlavých konstrukcí do vzdálenosti obvykle min.50 mm, nebo vložení vhodného tepelně izolačního materiálu mezi komín a hořlavou konstrukci.

  4. Vaclav

    Dobry den , chtel bych se zeptat co vse je potreba koupit pro stavbu kominu ( kourovodu ) v zahradni chatce k petrám .

    1. admin (Autor)

      Záleží na typu komínu, respektive zvolenému materiálu. Doporučujeme vybrat si systémového výrobce komínových systémů, který navrhne a dodá veškeré potřebné komponenty. Konkrétní firmy v této poradně nedoporučujeme.

  5. Daniel

    Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, zda jako izolace od dřevěné konstrukce u systému DW s G10, postačí nehořlavá vata o průměru 2,5cm. Jedna firma mi to takto naistalovala.
    Předem děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Bohužel neexistuje žádný předpis, který by reálně definoval nutné vlastnosti komínové izolační průchodky, nebo přídavné izolace. G10 znamená vzdálenost od hořlavých konstrukcí 10 mm volně. 25 mm kvalitní minerální vaty může tedy být v tomto případě dostačující. Samozřejmě záleží i na návrhové a provozní teplotě spalin.

      Prakticky lze funkčnost ověřit pouze měřením.

  6. Michal R

    Dobrý den,
    potřeboval bych poradit, čím vyčistit flexi komínovou vložku, nerad bych si ji nějakým způsobem poškodil. Mám kotel na tuhá paliva.
    Při čištění komínu mi kominíci doporučují každý něco jiného.

    1. admin (Autor)

      Záleží na materiálu vložky. Pro pevná paliva byste měl mít vložku ocelovou „nerezovou“. Nerezové vložky obecně se musí čistit buď nerezovými štětkami, nebo ještě lépe štětkami plastovými.

  7. Kuba

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mi hrozí nějaká sankce, když neodstraním vadu u komína, která sice nebrání jeho využívání, ovšem čištění/revize našla vadu.

    Předem děkuji.

    1. admin (Autor)

      Záleží v prvé řadě na vyhodnocení příslušného kominíka, tj. jaký termín zapsal do zprávy a zda závadu označil jako podléhající oznamovací povinnosti.
      Ve zcela obecné rovině lze neodstranění závady považovat za nedodržení požárního zákona v oblasti prevence. Praktické kontroly státní správou ovšem u fyzických osob neprobíhají.
      Zcela jiná situace nastane v případě že dojde k poškození zdraví, života nebo majetku. V tom případě se zkoumá příčina daného stavu a pokud se zjistí, že událost byla zaviněna neodstraněnou závadou, je možno očekávat postih v oblasti občanského nebo trestního práva.
      Prakticky lze doporučit konzultaci s daným kominíkem, aby vysvětlil co, jak a proč je nutné udělat a co, jak a proč do zprávy zapsal.

  8. Jan Gladkov

    Dobrý den,
    chystám se stavět komín svépomocí a nerad bych aby nevyhověl revizi. Mohu stavět z použitých avšak nepoškozených komínových trubek a použité minerální vaty původně součástí komínového systému? Ostatní díly budu muset použít jiné. Mohu komín vyzdít z pórobetonu, plných cihel nebo ztraceneho bednění namísto tvarovek? Je nutné mít štítek na komínu pro revizi nebo mi jej vydá revizní technik?

    1. admin (Autor)

      Současná legislativa rozlišuje dva typy komínů dle zhotovení a materiálu. Buď jsou to komíny systémové nebo individuální. Systémové komíny jsou takové, kde je použit certifikovaný materiál jednoho dodavatele použitý dle montážního návodu. V tomto případě výrobce vydá kupujícímu prohlášení o vlastnostech a komínový štítek. Tyto komíny nemají obecně problém „projít“ revizí. Variantou je pak stavba komínu individuálního, tedy sestaveného z materiálů různých výrobců. Za takto postavený komín nese plnou zodpovědnost ten, kdo ho zrealizoval (v tomto případě Vy osobně). K revizi je nutné doložit vyhovující prohlášení o vlastnostech všech použitých materiálů a zhotovitelem (Vámi) vystavený komínový štítek. Stavbu individuálních komínů nelze pro svépomoc obecně doporučit.

  9. Bohumír

    Dobrý den,
    mám doma starý dvojkomín. Nyní bych chtěl na něj připojit přestavěný kotel Viadrus U26 o max. výkonu 22,5 kW na automat. Komín nemám vyvložkovaný, což u automatu nelze. Tudíž bych musel nechat komín vyfrézovat a vyvložkovat. S frézováním jsou ale přeci jenom spojena určitá rizika. Proto jsem přemýšlel, o vyvložkování obou vedle sebe komínu na požadovaný tah – průměr při součtu obou. Na spočítaný průměr a ve sklepě si nechat pouze vyrobit spojení (přibližně ve tvaru Y) na požadovaný průměr od kotle a komínů a dát tam ještě regulátor tahu. Náklady by sice byly stejné. Ale nemusel bych se obávat, že mi někde při frézování vylítne cihla, či se uvolní omítka, či spára. Komín prochází 4 obytnýma místnostmi, z čehož mám největší obavy. Asi bych za ten nepořádek pořádně dostal. 🙂
    Předem moc děkuji za odpověď.

  10. Petr Došlý

    Dobrý den mám dotaz před třema lety dělali sousedi rekonstrukci bytu. Já jsem letos měnil kotel z průtokového na kondenzační starý kotel měl hliníkovou flexi vložku průměr 120 mm. Při předělávce komíník vysekával u stropu kde byly čistící dvířka a narazil, na igelit s papírem a přišel na to že je vložka zabetonovaná a zazděná. Dovoluje toto norma, podle mě by měla být vložka volná aby se v případě poškození nechala vytáhnout a vyměnit prosím o Váš názor
    Děkuji Došlý

    1. admin (Autor)

      ČSN jako taková nezachází do podobných montážních detailů. Vyvložkovaný komín musí splňovat normované provozní vlastnosti, a to bez ohledu na způsob montáže nebo fixace.

      Prakticky je fixace zabetonováním samozřejmě vysoce nepraktická a neprofesionální, nicméně tento postup byl (a je) dosud často používán pro svoji montážní nenáročnost.

  11. Jaroslav Dostál

    Dobrý den, prosím o radu. Budeme měnit kotel. Starý kotel Slokov 33 kw bude nahrazen automatickým kotlem EkoScroll 32 kw. Před výměnou budeme muset frézovat a vložkovat komín nerez trubkou. Jaký průměr vložky zvolit? Parametry napsané výrobcem výkon kotle 32 kw, provozní komínový tah 15-20 Pa, teplota spalin 150/121 C, hmotnostní průtok spalin 0,019/0,005 kg/s, druh paliva ořech 2 nebo dřevní pelety. Výška komína od napojení kotle až po vrchol 10 m. Na půdě by měl být jeden otvor pro jeho čištění. Komín (zděná cihla) je umístěn v hřebeni. Průměr trubky kouřovodu vedoucí od kamen je 160 mm. Návrh firmy, která mi vyvložkování bude realizovat je 170 mm. Já si tím nejsem ale jistý, prosím tedy o přibližné posouzení. Dosavadní nevyvložkovaný průměr necelých 160 mm. Děkuji za odpověď. Jaroslav Dostál

    1. admin (Autor)

      Každý návrh komínu – tedy nejen dimenze, ale například i izolace – musí být v souladu s ČSN podložen normovaným výpočtem.

      Pokud Vám firma nabízející montáž vložky nepředloží tento výpočet, jedná se o poměrně neseriozní přístup a lze doporučit výběr jiného zhotovitele.

      Výpočet spalinové cesty je placenou službou.

  12. Zdeněk Oleg

    Dobrý den,

    Prosím o posouzení následujícího tvrzení o legálnosti užívání komínů:
    Stavební úřad vede řízení k povolení developmentu v proluce periferní zástavby z počátku 20. století. Celá lokalita byla až dosud dochovaná v původních výškách a objemech.
    Navržená novostavba převyšuje sousední stavby o šest v jednom případě a pět podlaží v druhém případě a zastavuje 100% pozemku.
    Na námitky účastníků, že převýšení o velkém objemu bude mít vliv na funkci komínů přilehlých objektů, odkazuje developer na normu ČSN 43 4201 platnou od 1. 10 2014, a uvádí, že ve smyslu výškových poměrů okolních budov (100 let nezměněných), nesmí do stávajících komínů ostatních účastníků řízení, tak jako tak „být připojeny žádné spotřebiče“, a proto vlivem novostavby nedojde ke zhoršení poměrů.
    Platnost tohoto tvrzení by znamenala nemožnost vytápění objektu a týkala by se tisíců a možná desítek tisíc objektů postavených na území ČR před účinností uváděné technické normy, především v historických jádrech.
    Domnívám se, že stále platí nepřípustnost zpětné platnosti nové právní normy na dobu před jejím vznikem a vstup nové ČSN do platnosti tak nemůže mít za následek zánik práv nabytých před její účinností – v tomto smyslu práva užívat stavbu, respektive ji schváleným způsobem vytápět.
    Stavební úřad stojí za čímkoli, co prohlásí developer a úředního postavení využívá výhradně k zastrašení „potížistů“.

    Má nová ČSN za účinek takto „delegalizovat“ předchozí stav?

    Děkuji

    Zdeněk Oleg

    1. admin (Autor)

      Nikoliv. ČSN (ve Vašem případě ČSN 73 4201) není obecným závazným právním dokumentem a nemá tudíž ani zpětnou platnost. Povinnost dodržovat ustanovení konkrétní ČSN (nikoliv celé normy, ale pouze vybraných částí) musí být dána zákonem nebo vyhláškou.

      Tvrzení developera tak, jak jste ho citoval nemá zákonnou oporu. Komín zůstává komínem, pokud není protokolárně vyřazen z provozu. Na to nemá vliv jeho současné provedení. Při výstavbě nových objektů musí být vždy řešena otázka funkčnosti okolních spalinových cest.

      Lze doporučit konzultaci se soudním znalcem.

  13. Dobrý den, prosím o radu. V domě máme krb a rozvody horkého vzduchu do ostatních místností vedené po půdě. Potrubí leží přímo na dřevěné podlaze. Prosim o informaci, čím nehvhodněji potrubí horkého vzduchu podložit, aby nedocházelo k přímému kontaktu se dřevem. Za odpověď děkuji.

    1. admin (Autor)

      Především je třeba upozornit na fakt, že potrubí rozvodu teplého vzduchu by mělo být zhotoveno jako izolované samo o sobě (z hlediska ztrát).

      Pro izolaci od dřevěných konstrukcí jsou v principu k dispozici dva duhy materiálů:

      1. – minerální vata – doporučujeme použít speciální tvrzenou vatu s měrnou hmotností okolo 100 kg/m3

      2. – pevné desky – kalciumsilikát nebo vermikulit tloušťky 20-50 mm

  14. Petr

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat jestli koupit betonový nebo keramzitový komín? Dočetl a doslechl jsem se, že betonový hodně dehtuje. Že se nevyplatí zakoupit levný betonový ale o pár tisícikorun dražší komín s keramzitem. Dále bych se chtěl zeptat, jestli všechny komíny s keramzitem na e-shopech jsou stejné nebo je v nich znatelný rozdíl? Řeším koupi 10metrového komínu s 180mm průduchem. Poradíte mi?
    Díky
    Petr

    1. admin (Autor)

      Doporučit lze jediné – nehledejte rady u výrobců na internetu. Stalo se jakousi zvrácenou praxí, že někteří výrobci nejen že nekriticky vychvalují vlastní výrobek, ale současně zamořují internet „zaručenými“ zprávami o nevhodnosti výrobků konkurenčních.

      Věc je poměrně jednoduchá: jsou komíny kvalitní (většinou dražší a vyráběné renomovanými výrobci) a komíny méně a méně kvalitní (často lacinější a vyráběné netransparentně).

      Komíny podléhají povinnosti přísné certifikace. Stačí proto požádat o certifikát a prohlášení o vlastnostech a následně je nechat posoudit nestranným odborníkem.

  15. Petr Koryťák

    Dobrý den potřeboval bych prosím poradit. Instaluji aitomatický kotel s podavačem na uhlí. Průměr kouřovodu mám 140mm. Budu instalovat nový nerezový komín s izolací. Prosím jaký mám zvolit průměr komínu a jestli je potřeba izolace na komínu C50, nebo stačí izolace C30.
    Děkuji mnohokrát za odpověď. Petr

    1. admin (Autor)

      Na Váš dotaz lze odpovědět pouze po provedení normovaného výpočtu spalinové cesty. Tento výpočet je ovšem placenou službou. Měl by ho zvládnout každý revizní technik spalinových cest.

  16. Bohumír

    Potřeboval bych vědět, jestli mám dostatečný průměr komínu.

    Před 7 lety mi kominická firma částečně vyvložkovala komín pro kotel na tuhá paliva o výkonu 24 kW nerezovou vložkou o průměru 15cm. Bohužel ne v celé délce, jinak by museli frézovat, tak mám vyvložkovanou délku asi 6 m, na základě oboustranné dohody, to mělo stačit, a stačilo. Dělalo se to kvůli netěsnosti komína v horní části, v bytě byl občas cítit kouř.

    Letos bych rád vyměnil kotel a dát automat na uhlí o Viadrus Herkules 22.5 kW. Vím, že kvůli kondenzátu musí být komín vyvložkovaný celý. Co se tím dá dělat?

    Výška komína je 9,5 m, průměr vložky 15 cm o délce asi 6 m. Určitě by se tam dal dát i větší vložka, jenom dole to není rovný, tak by se to muselo frézovat.

    Co jsem se tak díval, tak pro nový kotel bych měl mít průměr vyvložkovaného komína tak 16-18 cm.
    Co se tím dá dělat? Bude stačit odfrézovat komín a použít stávající vložky, nebo budu muset dát vše nové s větším průměrem.

    Předem mmoc děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Na Váš dotaz lze odpovědět pouze po provedení normovaného výpočtu spalinové cesty. Tento výpočet je ovšem placenou službou. Měl by ho zvládnout každý revizní technik spalinových cest. Komín musí být navržen a provozován tak, aby nedošlo ke vzniku kondenzátu.

  17. Martina

    Dobrý den, ráda bych se optala, zda je možné, když máme v kotelně kotel na tuhá paliva, tak do jednoho komínu napojit krb v obývacím pokoji. Vše by bylo v přízemí. Je to reálné a případně co se musí dodržet?
    Předem moc děkuji.
    Pažoutová

    1. admin (Autor)

      Odpověď na Váš dotaz naleznete zde: http://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

  18. Karel

    Dobrý den,
    máme ve starším rodinném domku vyzděný komín 9,6m vysoký o rozměrech vnitřních 17×32 cm. Do tohoto bychom chtěli připojit kotel na tuhá paliva s automatickým podáváním o výkonu 25 kW s průměrem kouřovodu 160, a dále krbová kamna s teplovodním výměníkem o celkovém výkonu 13 kW s průměrem kouřovodu 150, tzn. že do tohoto komínu bychom dali dvě nerezové vložky vedle sebe. Lze toto realizovat a za jakých podmínek? Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Obecně je tato realizace možná, ovšem výčet všech realizačních podmínek by představoval kopii normy ČSN 73 4201 a tím by se dostal nad rámec této poradny.

      Obecně by každé realizaci měl předcházet alespoň jednoduchý návrh komínu včetně normovaného výpočtu. Tento návrh a výpočet obvykle vyřeší veškeré podobné otázky. Jedná se ovšem o placenou službu, která se ale obvykle bohatě vyplatí. Oslovit lze revizního technika spalinových cest.

  19. stružka

    dobrý den chci se zeptat mam vliv na špatný tah v komíně s kamen průměr 150 a komín 150?? bydlím v bytovce kde jsou tři patra a bydlím v přízemí. zde mam kamna hans+shon s vyměníkem po roztopení se začína kamna dusit kdy se to nechce rozhořet po přiotevření dvířek se tah zvíší. po rozhoření už to hoří. ale při přikládce otevření dvířek to vše vletí do místnosti místo komína
    děkuji za odpověd s pozdravem Stružka

    1. admin (Autor)

      Především je třeba zdůraznit, že při jakýchkoliv problémech je třeba ihned nechat celou spalinovou cestu prohlédnout a vyčistit.

      Ověření optimální dimenze komínu lze objektivně provést pouze normovaným výpočtem, což je obecně placená služba.

      Fyzikálně je tah komínu ovlivněn pouze výškou a teplotou spalin. Dimenze není podstatná. Důležité jsou ale tlakové poměry v okolí spotřebiče, tedy zda je zajištěn dostatečný přívod vzduchu z venkovního prostředí. Moderní kamna by měla být napojena na přímý přívod vzduchu do spotřebiče a pokud tomu tak není, musí být dostatečně větrána celá místnost.

      Ověření je možno provést poměrně jednoduše tím, že se při roztápění a přikládání otevřou okna. Pokud tím problém zmizí, jedná se pravděpodobně o závadu na straně přívodu vzduchu, pokud problém trvá, je problém pravděpodobně na straně komína.

      Jen pro upřesnění závěrem – dimenze komínu (průměr) se stanovuje podle průtoku spalin (objemu nebo hmotnosti).

  20. Lucie

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, jak moc velký problém je obložení dřevěné konstrukce v těsné blízkosti komínových těles azbestem? U rodinného domu z roku 1961. Jestli se může azbest dostávat do ovzduší nebo nějakým způsobem do obytných místností. V domě jsou dále krbová kamna v 1.patře. Máte zkušenosti s tím, zda se azbest dával podél celého průduchu až k těmto kamnům? Byl by tedy v těsné blízkosti s obytnými místnostmi… Může to být zdraví závadné?

    Dále bych se chtěla zeptat, jak by probíhalo případné odstranění tohoto azbestového obložení.

    Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Azbest je obecně látka, u které byl prokázán negativní vliv na lidské zdraví. Díky tomu je jeho použití zakázáno.

      Azbestocementové trubky se na spalinové cesty obecně používaly, a to až do obytných místností i nad střechou. Interakci s vnitřním i vnějším prostředím budov tedy nelze vyloučit. Nemáme však žádné vědomosti o podobném měření.

      Odstranění azbestových materiálů může provádět pouze specializovaná firma.

  21. Bednář Václav

    Dobry den musí být mezi kotlem a komínem kouřovod z nerezu kotel mám na tuhá paliva Děkuji Bednář Trutnov

    1. admin (Autor)

      Nikoliv. Je více materiálových variant. Je možno použít jakýkoliv kouřovod s příslušnou atestací.

  22. Šárka Pavelková

    Dobrý den, jaká je, prosím, bezpečná vzdálenost hořlavých materiálů (trámy – kleštiny, vaznice) od komína, dle platných právních norem?

    1. admin (Autor)

      Bezpečnou vzdálenost systémových komínů stanovuje jejich výrobce a uvádí v prohlášení o vlastnostech nebo na komínovém štítku. U komínů individuálních přechází tato povinnost na konkrétního zhotovitele stavby. Pouze u komínů zděných z plných cihel tl.min.150 mm je bezpečná vzdálenost 50 mm předepsána ČSN.

  23. Iva Volfová

    Zdravím a prosím o radu:
    jaký typ vložky zvolit pro spalinovou cestu od atmosferického 24kW kotle Termona při výšce odvodu 26m. Spalinová cesta může být řešena jak komínovým tělesem tak světlíkem. Jedná se o nebytový suteréni prostor, kde je potřeba kvůli vlhkosti vytápět.
    Všechny předpoklady včetně emisních samozřejmě jsme připraveni naplnit.
    Nabídky realizačních firem se liší v desítkách tisíc a my členové malého Bytového družstva je neumíme posoudit. Zvolit chceme tu korektní ovšem nejekonomičtější variantu.
    Předem velice děkuji za vaši odpověď,
    volfova

    1. admin (Autor)

      Co se týče dimenze a umístění, doporučujeme nechat si v podobných případech zpracovat normovaný výpočet spalinové cesty, případně i návrh komínu osobou znalou (projektant, revizní technik spalinových cest) a podle jeho doporučení se zařídit.

      K cenám a jednotlivým firmám se v této poradně nevyjadřujeme, nicméně patrně nelze očekávat, že nejlevnější varianta bude zároveň nejkvalitnější.

      Již dlouhodobě radíme, obrátit se na nezávislého odborníka. Přestože náklady na konzultaci a zpracování výpočtu se pohybují okolo 1.500,- Kč, málokdo této rady dbá. Následky jsou pak přirozeně nákladnější.

  24. Jan

    Dobrý den, plánuji stavět komín ze sklepa. Ve sklepě není možnost se napojit na odpady v domě pro odvod kondenzátu. Dá se odvod kondenzátu vyřešit i nějak jinak, například s odvodem ven ze sklepa do vsakovací jímky, popř. venkovního drenážního potrubí? odpovídalo by takové řešení stavebním normám? Anebo v takových případech, kdy nelze napojit odvod kondenzáu na odpadní potrubí, nesmíme odvod na nic napojovat, abychom získali revizi komínu?
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Předpokládáme, že ve sklepě chcete osadit plynový kondenzační kotel. Vzniklý kondenzát nelze likvidovat jinak než do kanalizace. V žádném případě nelze zaústit do vodoteče nebo do drenáže, a to ani po naředění. Pokud není k dispozici spádová kanalizace, lze kondenzát jímat a do kanalizace přečerpávat.

      1. Jan

        Děkuji za odpověď, ve sklepě kotel mít nebudu, plánuji pouze krbovou vložku v obývacím pokoji, ale jelikož podsklepuji dům, tak komín stavím od sklepa, což se hodí i vzhledem k čistění komína. Tím kondenzátem jsem měl na mysli pouze dešťovou vodu, která naprší do komína, čili zdali by tu dešťovou vodu šlo vyvést do drenáže?

  25. Jiri Frait

    Dobry den, chtel bych se Vas zeptat, zda lze ziskat revizi na starsi komin, ktery je vyvlozkovan keramickymi vlozkami, ale bez tepelne izolace. Po 30 letech co barak stoji, jsme se rozhodli pro krbova kamna pro rekreacni vyuziti, ale vlozkovat komin, nebo provadet stavebni upravy nas od tohoto zameru odrazuje. Bohuzel ke kominu jiz neexistuje dokumentace. Dale pak, pokud by bylo mozne komin takto provozovat, lze na nej umistit metrovy kominovy nastavec pro zlepseni tahu?
    Velice Vam dekuji.

    1. admin (Autor)

      Bez prohlídky nelze předpovídat výsledek revize. Vložená izolace není nezbytnou podmínkou. ČSN umožňuje provedení výpočtu povrchové teploty i bezpečné vzdálenosti od hořlavých konstrukcí i pro nesystémový komín. Na druhou stranu kvalita a zatřídění použitého materiálu jsou jedním z klíčových parametrů revize. Vždy záleží především na schopnostech a posouzení konkrétního revizního technika.

      Metrový nástavec je možno umístit, ovšem musí být proveden s izolací a jeho plocha průduchu musí být stejná jako u komínu.

  26. Pavel

    Ve stávajícím cihelném bytovém domě chci do mezibytové příčky tl. 300 mm vestavět komín pro plynový kotel. Můžete mi poradit vhodného výrobce, aby komín nepřesáhl 300 mm?

    1. admin (Autor)

      Bohužel tato poradna neposkytuje komerční informace. V současné době má většina plynových kondenzačních kotlů spalinové hrdlo s vnějším průměrem max.125 mm.

  27. Martin Huttel

    Dobrý den,
    poraďte prosím jak udělat prostup jednoplášťového nerez kouřovodu dřevěnou stěnou v sauně. Skladba stěny: bideska 22mm, latě+izolace 60mm,DHF deska,latě,dřevěná fasáda. Nenašel jsem žádný vhodný prefabrikovaný prostup, budu to muset řešit sám. Krytí prostupu zevnitř i zvenčí nerez.
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      V současné době jsou nabízeny prostupy hořlavou stěnou z různých izolačních materiálů. Na tyto prostupy sice neexistuje certifikační norma, ale lze je poměrně jednoduše navrhnout. Provedení např. https://www.facebook.com/kominymessy/photos/ms.c.eJxFzcsNwDAIA9CNKkwwMfsvVpU29PrkD7gUZMFFOuNCQzqKDpUdABISc08iOqEBWG8sfsCKrigG~;IX84dko1IxaJ6gDxoa9BrIr9r~_ob2PfhSEpgg~-~-.bps.a.1538455639521948.1073741892.338512326182958/1538456219521890/?type=3&theater

      1. Martin Huttel

        Děkuji, vypadá to jednoduše. Jsou pro výrobu prostupu vhodné cementotřískové desky (Cetris) ve spojení s vysokoteplotní izolací?

  28. Šimková Viera

    Dobrý den, prosím o radu, koupila jsem byt, pro ohřev vody se používá stávající spotřebič MORA 371, prosím o radu, nebo doporučení, jaký spotřebič bych měla vyměnit za stávající. Jde mi o to, aby byl šetrný k přírodě, vyhovoval všem normám a době, radši zainvestuji více prostředků, aby byl spotřebič spolehlivý několik let. Moc děkuji za cenné rady. S pozdravem. Šimková Viera

    1. admin (Autor)

      V současné době je legislativou předepsáno pouze použití kondenzačních spotřebičů, tedy spotřebičů kvalitních a provozně výhodných. Obecně lze předpokládat vyšší kvalitu provedení u renomovaných a dražších výrobků.

  29. Ivo Koptík

    Dobrý den, sháním plechová komínová dvířka za cca 18 let stará již nefunkční.
    Na dvířkách je prolisovaný nápis 11 x 25 PA – IV 309. Dále jsou na dvířkách písmena bbg , což nevím co znamená.
    Rozměry:
    Vnější rámeček: 375 x 195
    Vnitřní rámeček ( otvor do komína) 240 x 100 x 26. Tento rámeček je tepelně izolovaný, proto jeho tloušťka je cca 26 mm
    Rozměr vlastních dvířek: 280 x 145.
    Nejdůležitější je rozměr vnitřního rámečku 240 x 100, tento rozměr musí být dodržen. Ostatní rozměry by mohly být ne úplně přesné, ale podobné. S tím už bych si nějak poradil.
    Prosím poraďte, koho poptat o dodání dvířek. Děkuji I.Koptík

    1. admin (Autor)

      Bohužel tato poradna nezprostředkovává obchodní kontakty.

  30. Imri

    Dobrý den, chtěl bych dát krbové kamna do jedne místnosti a komín mám v druhé, mohu je kouřovod připojit i takto ? Délka ke komínu je cca 4m. Děkuji

    1. admin (Autor)

      Funkčnost každé spalinové cesty musí být (dle platné legislativy) ověřena normovaným výpočtem.

      Pouze na základě pozitivního výsledku tohoto testu je možno prohlásit spalinovou cestu za funkční.

      Lze tedy doporučit, nechat si tento výpočet zpracovat. Měl by to zvládnout každý revizní technik.

  31. Marie Ryšková

    Dobrý den, mám prosbu. Firma nám frézovala a vložkovala lomený komín. Bohužel je to 120 let starý dům a po vyfrézování tam nemohli tu vložku v kuse nějak dostat, tak mi nakonec říkali, že to vyřešili přidáním 2 metrů vložky a nějak to nejprve zmáčkli a asi napojili. Tvrdili, že je to v naprostém pořádku. Mám takové obavy, aby to opravdu bylo dobré. Komín táhne. Nemohli byste mi říct Váš názor. Děkuju moc Ryšková

    1. admin (Autor)

      Každá firma by standardně měla každou zakázku předat tak, aby investor byl seznámen s jejím provedením. To znamená jasně pochopil, jak bylo dílo provedeno.

      Často je ovšem problém na straně investora, který se tak říkajíc „bojí zeptat“, a to z jakéhokoliv důvodu.

      Lze tedy doporučit obrátit se buďto na realizační firmu, nebo na zpracovatele revize spalinové cesty a nechat si znovu vysvětlit způsob provedení.

      Jinak je samozřejmě možné pozvat na prohlídku nezávislého odborníka, revizního technika, nebo soudního znalce.

      To, že komín „táhne“ rozhodně nelze považovat za jediný atribut dobře odvedené práce.

  32. Josef

    Dobrý den, nastal mi dnes vážný problém, kdy mi „nová firma“, kterou jsem si pozval na kontrolu spalinové cesty, odmítla vydat roční Zprávu, přestože „předchozí“ firma, mi tuto zprávu bez problémů vydávala. Argumentem je, že mám nesprávnou vložku. Prý „nepřetlakovou, ale podtlakovou“. Věcně – vložka je v komíně nová tři roky, je z nerezové oceli o průměru 160mm a je ze zámkového profilu. Kotel (automat na uhlí EKOEFEKT 24) má nucený odtah s odhadovaným přetlakem do komína ca 150 Pa (0,002 bar!). Komín jsem nově vložkoval, nikoliv kvůli stavu komína, ale preventivně a pro jistotu vydání Zprávy. Firma která vložku instalovala, velmi dobře věděla, jaký mám kotel a tvrdila mi, že vložka je odpovídající. Certifikát od vložky, kterým disponuji, ale přesnou informaci (P1/N1) nemá v záznamu. V domě mám instalováno několik velmi citlivých požárních čidel, které nikdy nehlásili problém. Podle kominíků je ale únik CO vysoce pravděpodobný, proto mi tuto vložku nemohou uznat. Co s tím mohu dělat? Znovu vložkovat komín nehodlám a i když změním kontrolního kominíka mohu být zítra ve stejné situaci jako dnes.

    Děkuji!

    1. admin (Autor)

      Pokud má spalinová cesta odvádět spaliny v přetlakovém provozu (tj.20-200 Pa přetlaku), musí mít pro interiérové provedení atest P1.
      Každý výrobce a potažmo dodavatel musí dle zákona označit spalinovou cestu minimálně signaturou dle ČSN 1442, kde musí být uvedena i tlaková třída.
      Lze tedy doporučit obrátit se na realizační firmu a zpracovatele revizní zprávy s žádostí o doložení vlastností vložky.
      Pokud Vám byla namontována vložka bez výše uvedeného označení lze dodavatele pravděpodobně úspěšně žalovat o náhradu škody.

  33. Michal

    Dobry rekonstruji stavajici komin delka 11m pudni a nadstresni cast bude vystavena nova.Obytna a sklepní cast jsem se rozhodl otevřit stenu a vyvložkovat plus mineralní vatu.Nastala však komplikace že obytna a sklepní čast nejsou v rovine ale vuči sobe o 30 cm. uskočene je to problem?A pokud ne čím tento uskok vložkovat?Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Pokud je při vložkování nutný a akceptovatelný odklon od svislice, je nutno použít flexibilní nerezovou vložku.

  34. Pavel

    Dobrý den,
    máme v dřevěné chatce kamna tzv. piliňáky jak prosím ošetřit okolí kamen tak aby bylo nehořlavé ? Děkuji

    1. admin (Autor)

      Dle dikce ČSN je nutné odstranit hořlavé konstrukce do bezpečné vzdálenosti. ta je definována normou nebo výrobce, a to zvlášť pro spotřebič, kouřovod a komín.

      Je samozřejmě možné použít rovněž izolaci (izolací není plech) nebo zástěny. Jejich návrh by však měl provést odborník (např.revizní technik) po prohlídce stavby.

  35. Kosacek

    Dobrý den,
    je povinnost od roku 2020 mít všechny (předpokládám necertifikované) komíny vyvložkované?
    Konkrétně:
    Mám jeden od kotle – zděný s vloženými šamotovými trubkami obloženými vatou (né zrovna moc rovně při pohledu shora)
    a druhý zděný se čtvercovými pevně zazděnými cihelnými tvarovkami (budoucí kachláky).

    Kominík se zmínil, že od roku 2020 musí být všechny komíny vyvložkované. Do druhého komínu budu dělat nový sopouch, ale prakticky nebyl používaný, tak jestli je investice nutná – nikde jsem na takové nařízení nenarazil.
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Žádná povinnost vložkovat komíny neexistuje. Tuto informaci by žádný odborník neměl použít, tím méně k jakémukoliv datu.

      Vložkování je jedna z možností sanace vnitřního povrchu komínu nebo úpravy dimenze nebo vlastností spalinové cesty. Pokud žádný funkční požadavek podobného typu není, tak je vložkování zbytečné.

  36. Petr

    Dobry den,
    prosim o radu v souvislosti se stavbou noveho komina k odkoureni krbovych kamen a kondenzacniho kotle Protherm panther. Je k odkoureni vhodny systemovy 2-pruduchovy komin se samotovou vlozkou? prumery kourovodu 180 a 160mm?

    1. admin (Autor)

      Průměry komínu, jakož i splnění dalších normovaných podmínek je nutno ověřit výpočtem. Normovaný výpočet by měl provést jakýkoliv schopný revizní technik.
      Vámi uvedené dimenze mohou být zbytečně velké.

  37. Roman

    Dobrý den,do mnoho let nepoužívaného(ale větraného) průduchu vyzděného z bílých cihel jsem napojil krbová kamna. Po prvním zatopení( na nižší teplotu) začal vytékat maz. Vyčištění nepomohlo nejspíš proto že průduch je čtverec. Myslíte, že je potřeba komín vyvložkovat?

    1. admin (Autor)

      Bohužel dotaz, na který nelze jednoduše odpovědět.

      Je nutné obrátit se na revizního technika, který posoudí problém po osobní prohlídce.

      Vždy je třeba v prvé řadě hledat důvod a teprve následně navrhnout řešení, kterým samozřejmě může být vložkování.

      V obecné rovině není čtvercový průřez na závadu, naopak problémem jsou bílé VPC cihly, které nejsou určeny pro stavbu komínových průduchů.

  38. Jirka

    Dobrý den, zaujaly mne komínové sestavy, resp. nástavby na starý komín. Dům prošel rekonstrukcí a tak již nechci v obytné části bourat. Mám krbová kamna 9kW průměr kouřovodu 150. Starý komín je cca 1m od nastřešní části a nadstřešní část spatný, bude se bourat. Zvažoval jsem ho nechat opět vyzdít. Budu potřebovat revizi komínu (nikoli pro stavební úřad, ale pro pojišťovnu (kdyby se nedej bože něco stalo). Zvažoval jsem, že bych nechal komín odbourat až k podlaze půdy a ten následně nechat vyzdít z vaší nástavby na starý komín. Jedná se o cca 5m. Vyhnul bych se tak drahému frézování a vložkování nerezem. Jen mi není jasné, jak v tomto případě ošetřit tu část od kouřovodu k vaší nové nástavbě (cca 1-1,5 m strop, resp. podlaha půdy). Můžete mi poradit ? Děkuji. Stuna

    1. admin (Autor)

      V podobných případech se obecně navrhuje řešení, kdy je stávající (poškozený) komín ubourán nad podlahu půdy a pokud je spodní část ve vyhovujícím stavu, nasadí se na ni nerezová spojka a nad střechu se pokračuje v nerezovém třívrstvém provedení.

      Lze doporučit osobní kontakt nebo poptávku s plným zadáním současného stavu. pak je možné hledat alternativní – ideální řešení.

  39. Marcel Franc

    Dobrý den,
    prosím o radu k vyřešení sporu.Potřebuji pro stavební úřad OSVĚDČENÍ O STAVU KOMÍNU-je to jinými slovy revize spalinových cest?Pokud budu potřebovat tuto revizi spalinových cest k nové krbové vložce a novému komínu tedy napojení na spotřebič,musí k tomu být prohlášení o shodě s výpisem materiálu,se kterým jsem zhotovil obestavbu krbové vložky nebo to s revizí splainových cest absolutně nesouvisí?

    1. admin (Autor)

      Současná legislativa nezná pojem „osvědčení o stavu komínů“. Je tedy možné, že stavební úřad požaduje buď revizi nebo kontrolu spalinové cesty.

      Pro revizi je prohlášení o vlastnostech nezbytnou součástí dokladů nutných pro pozitivní výsledek.

  40. V bytovém domě máme plynové karmy různého typu.Komíny jsou vyvložkovány materiálem z hliníku.Jsou nějaké předpisy,nebo normy,že tento materiál musíme vyměnit.Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Výměna by byla nutná v principu ve dvou případech:

      – pokud by došlo k úpravám spalinové cesty (např.osazení nového spotřebiče)

      – pokud by vložka vykazovala poškození neslučitelné s dalším provozem.

      Obecná nutnost výměny není v legislativě zakotvena.

  41. V bytovém domě máme plynové karmy různého typu.Komíny jsou vyvložkovány materiálem z hliníku.Jsou nějaké předpisy,nebo normy,že tento materiál musíme vyměnit za materiál který nepodléhá korozi.

  42. Daniela de Graaf

    Dobrý den,
    prosím o informaci, jestli je plánovaná legislativa ohledně vyvložkování komínu. Údajně budou mít všichni majitelé nemovitosti povinnost zajistit vyvložkování komínu nejpozději do roku 2020.
    Děkuji za odpověď.
    Daniela

    1. admin (Autor)

      Není nám známo, že by se do legislativy plánoval podobný taxativní požadavek. Již proto, že v této podobě je poměrně nesmyslný. Vložkování (jako takové) je pouze jedním ze způsobů sanace vnitřního povrchu komínu nebo úpravy jeho průměru nebo tlakové odolnosti.

      Šíření podobných zpráv může hraničit s trestným činem dle občanského zákoníku.

  43. Jan Fadrný

    Dobrý den, bydlím v bytovém domě 12 jednotek ( SVJ ). dnes už každá jednotka využívá pouze jeden ze dvou komínů. Původní Vafky byly nahrazeny modernějšími kotly. Je pravdou, že nepoužívané komíny musíme na střeše mít opatřeny límcem s ucpávkou komína? Je to naší povinností?
    Předem děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Tento dotaz je na hranici oboru této poradny, nicméně není nám znám žádný legislativní předpis, který by podobnou úpravu přímo předepisoval. Může se samozřejmě jednat o požadavek smluvní, nebo požadavek např. stavebního úřadu.

  44. Tomáš V.

    Dobrý den. Mám dotaz. Chceme si do bytu pořídit nový kondenzační kotel. Můžeme jej umístit cca 2,5 až 3 metry daleko od komína (že bychom od kotle táhli cca třímetrovou trubku, než by ústila do komína), nebo je to nemožné (kvůli odtahu spalin, přívodu vzduchu apod.)? Bydlíme v posledním patře, takže nad námi už je jen půda a střecha. Hodně nám to pomůže při přestavbě bytu, ale nevím, zda je taková vzdálenost „v normě“. Děkuji za odpověď. Tomáš V.

    1. admin (Autor)

      V současné legislativě není pro přetlakové plynové spotřebiče žádné taxativní nařízení týkající se délky vodorovného kouřovodu. Naopak je normou ukotvena povinnost zpracovat pro každou spalinovou cestu normovaný výpočet. Lze tedy doporučit, nechat tento výpočet zpracovat na Vámi požadovaný tvar spalinové cesty, přičemž, pokud bude výsledek pozitivní, lze spalinovou cestu považovat za plně funkční.

      1. Michal

        Řeším zrovna podobný problém. V současnosti je kotel s ohřevem i TUV v místnosti, kterou bych při rekonstrukci rád využil jiným způsobem. Pokud současný kotel přemístím do nové pozice – cca 4bm od současného třísložkové spalinové cesty, by v případě dobrého výsledku propočtu tedy neměl být problém? Jestliže toto realizuji, je možné obhájit revizi, když současný kotel není kondenzační a bude potřeba? Co s odtahem v případě, že tento kotel doslouží a bude muset být tedy podle zdejších informací instalován nový kotel kondenzační. Předpokládám, že bude muset být vybudována nová spalinová cesta pro tento typ kotle, ale půjde to tímto způsobem s takto horizontální částí spalinové cesty a neblokovat další prostor v sousedním světlíku?

        1. admin (Autor)

          Posouzení možnosti „přesunu“ stávajícího atmosférického kotle, lze bez výpočtu jen těžko posoudit. Obecně lze ovšem říci, že podobné realizace bývají problematické. Již proto, že podobná akce podléhá povinnosti revize a jak jste rovněž uvedl, nelze již revidovat jiný než kondenzační kotel (s výjimkou bytových domů).

          Lze tedy doporučit komplexnější řešení problému a osazení kondenzačního kotle již nyní. Bude sice nutná úprava spalinové cesty, ale výsledné řešení bude úsporné ale především finální.

  45. Šimon

    Dobrý den, máme doma postavený venkovní gril s udirnou. Udírna „táhne“ dobře ale gril nám kouří přes hranu do pergoly a už si atom nevíme rady.

    1. admin (Autor)

      U venkovních spotřebičů je v podstatě vždy možnost úniku spalin mimo komín. Zejména v případě, že výška komínu je menší než 5 m. Na základě takto obecného dotazu samozřejmě nelze rozklíčovat a vytipovat problémová místa. Nicméně řešení málo kdy bývají 100%. Lze proto doporučit instalaci elektrického ventilátoru na ústí komínu. Tím bude zajištěn spolehlivý odvod spalin i z „problémového“ komínu.

      1. Šimon

        Dobrý den,
        Děkuji za zájem v mé problematice. Rád vám vše upřesním, chcete třeba poslat foto dokumentaci nebo nějaký nákres s popisem problému popřípadě telefonicky? Aby vám to bylo co nejvíce pochopitelné.
        Děkuji za snahu pomoci.

  46. Dobrý den, v bytovém domě máme v současné době instalované atmosférické kombi kotle v každém bytě zapojené do společného sdruženého komínu, vždy 8 kotlů v jednom komínu. Dle servisního technika prý již nelze instalovat nový kotel stejného typu a je nutné jej vyměnit za kondenzační. Je možné zapojit do společného komínu původní kotle současně s kondenzačním a za jakých podmínek? Co vše je nutné ohlídat a na jakou odbornou osobu se můžeme obrátit o závazné posouzení, topenář, instalatér, revizní technik – plynař, způsobilá osoba ke kontrole spalinových cest? Na naše dotazy na tuto problematiku totiž odpovídají velmi různě. Kdo hradí související náklady se stavebními úpravami společných prostor ( odkanalizování komínu) , vlastník nebo společenství, je společenství povinné zajistit stavební úpravy na žádost vlastníka, který potřebuje vyměnit kotel za nový, když nelze připojit jiný než kondenzační? Nařízení komise EU č. 813/2013 umožňuje pro případy připojení do společného komínu výjimku, kdy by mělo být umožněno instalovat kotel stávajícího typu, ale plynař tvrdí, že to nelze. Navíc od 26.9.2018 by i pro tuto výjimku měl platit zpřísněný požadavek na emisy NOx menší než 56mg/kWh, a takový kotel nekondenzační prý neexistuje. Děkuji předem za odpovědi.

    1. admin (Autor)

      Bohužel dotaz je velice obsáhlý a přesahuje rámec této poradny. Lze tedy zodpovědět pouze několik bodů:

      – osobou, která by měla problém vyřešit je v principu revizní technik spalinových cest nebo projektant v oboru technika prostředí.

      – zatím jsme nicméně nezaznamenali případ, kdy by se řešení výměny jednoho spotřebiče reálně našlo

      – lze tedy doporučit aplikovat výjimku dle výnosu Evropské komise a osadit nový kotel stejného typu (stéle se normálně vyrábějí pro mimoevropské trhy)

      – jinak je variantou pouze výměna všech spotřebičů současně a výměna komínu, k čemuž bohužel dříve nebo později stejně dojde.

      – způsob úhrady nákladů by měla řešit smlouvy sdružení.

  47. Václav Pšeja

    Dobrý den,

    minulý rok jsme dělali novou střechu; prováděli jsme nazdění o 75cm a měnil se i sklon střechy na 36°. Když k nám přišel kominík vyvložkovat komín, upozornil nás, že musíme ze zákona, pokud je to nezbytné, zvednout komín i sousedům na naše náklady. Sousedka má ústí komína velice blízko našeho štítu, u spodní hrany střechy, proto jsme nechali sousedce komín prodloužit, ale letos si stěžovala, že měla podchlazený dům a musela více topit. Má kotel na plyn. Má délka komína vliv na účinnost kotle? Většinou se setkávám s názorem, čím vyšší komín, tím lepší tah. Podle mě sousedka málo topilo, má šest let od smrti manžela kotel nastavený pořád stejně, ale letos byla velká zima, tak si myslím, že málo topila.

    1. admin (Autor)

      Celý případ je poněkud „zamotaný“. Žádný zákon totiž v principu nepředepisuje automatickou povinnost úpravy komínů sousedních staveb. Toto může být řešeno požadavkem stavebního úřadu nebo dohodou. Pokud se jedná o dohodu, měla by být vždy písemná, aby se předešlo podobným následným nárokům. Vždy také musí být vystavena nová revizní zpráva.

      Úpravou spalinové cesty, se v principu vždy změní provozní podmínky, ať již k lepšímu nebo horšímu. Toto lze ověřit měřením v kombinaci s normovaným výpočtem.

      Ve Vašem případě lze tedy doporučit oslovit revizního technika spalinových cest, který provede výpočet nové spalinové cesty a osvědčí její funkčnost. Pokud to sousedce nebude vyhovovat, skončí věc u občanského soudu.

  48. Josef Botlík

    Dobrý den,
    prosím o informaci ohledně komína v novostavbě, malý přízemní domek, 6×12 m, pultová střecha sklon 9°. Máme kamna ABX helvetia bez výměníku s centrálním přívodem vzduchu. Podle komináře, který nám dělal komín, „komín není problém“. Navržená realizace vypadá následovně: z kamen jde zadní výstup cca 10 cm ocelová trubka průměr 15 cm, následně 2 kolena 45°, následuje svislá ocelová trubka cca 1,5 metru. Ta pod stropem místnosti přechází do dvouvrstvého komína tvořeného 2 trubkami s izolací, délka cca 2 metry, průměr vnější je necelých 30 cm, vyústění střechou ven, venku cca 90 cm zakončené kloboukem. Celý komín není kotvený a stojí vlastní vahou na přívodu do kamen.
    Kamna stojí v rohu místnosti, zadní stěna míří do rohu, trubka vede v rohu, cca 10 cm od rohu.
    Nyní, když je vše v provozu, jsou omítky, nábytek atd. přišel kominář s tím, že je nutné místo dvou kolen 2×45° dát tekus pro vymetání sazí, jinak nedostaneme revizi. Kamna máme prý vždy při vymetání komína odstavit. Toto však nemůžeme akceptovat. protože si nedovedeme představit manipulaci s komínem při odstávce kamen a saze v domku.
    Prosím, poradíte nám, zda je tekus při takto malém komínu nutný a zda není případně přijatelnější cesta?
    Moc děkujeme za odpověď, jsme poměrně zoufalí.
    Botlíkovi

    1. admin (Autor)

      Podle znění dotazu lze dovozovat, že základní chybou je výběr nekompetentního zhotovitele spalinové cesty. Protože popsané řešení je z hlediska platné legislativy zcela nepřijatelné.

      Lze tedy doporučit reklamovat dílo a požadovat jeho uvedení do stavu odpovídajícího legislativě, a to samozřejmě plně na náklady zhotovitele. Navíc přizvat nezávislého odborníka, který spalinovou cestu posoudí, zda neobsahuje další „překvapení“.

      Výčet všech pochybení a návrh řešení je nad rámec této poradny.

  49. Jana

    Dobrý den.
    Budeme dělat střechu..novou..má otázka se týká komína.
    Máme vyvložkováno , nově opravený komín a firma – která bude měnit střechu nabízí oplechování komína po celé jeho šířce,výšce.
    Je to potřeba ? Nebo je to jen hit a další výdaje pro mne.
    Děkuji za odpověď a pomoc v rozhodování.
    Děkuji Hořejší

    1. admin (Autor)

      Plošné oplechování celé nadstřešní části komínu je jednou z variant sanace vnějšího povrchu nadstřešní části komínu. Ovšem nejedná se o legislativní požadavek. Jde se tedy o nabídku zhotovitele, která může nebo nemusí být podložena technickou nutností.

  50. kuba

    Zdravím,
    Chci stavět dům mezi dvěma baraky ( v zastavě ) které jsou patrové a chci jen dům do L s koro rovnu střechou a tak komin musim byt v urovni sousedních domů ? nebo je nějak norma jen která řeši dům (můj) a né sousedy ? doufam že otázka je položena je správně 🙂 diky

    1. admin (Autor)

      Stávající legislativa, konkrétně ČSN 73 4201 řeší komín vždy v návaznosti na sousední objekty. Při posuzování vlivu okolních staveb se hodnotí několik kritérií, jako výška, horizontální pohledový úhel a výškový úhel. Ve Vašem případě lze doporučit nechat si zpracovat studii od odborníka.

Přidávání komentářů není povoleno.