Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.
rozhovor pro můj dům studio
Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství
VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE
Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY
Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci:
- revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
- soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
- autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
- kominík, kamnář, instalatér
(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)
Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.
Dobrý den,
uvažuji nad nějakým komínem s větrací šachtou pro přívod vzduchu. Dům začínám letos stavět, ale ještě nemám vybranou konkrétní krbovou vložku. Dá se obecně říci, v jaké výšce od čisté podlahy bych měl vyřezat otvor pro přívod vzduchu? Záleží na tom nějak?
Děkuji za odpověď
Přívod vzduchu je pro funkci spotřebiče v moderních domech zcela klíčový. Špatný návrh nebo provedení přívodu vzduchu mohou způsobit potíže vedoucí až k nefunkčnosti spotřebiče. Při použití vertikální větrací šachty lze doporučit provedení ověřovacího výpočtu ještě před realizací. Vertikální přívod totiž vykazuje značnou tahovou ztrátu, která musí být vykompenzována disponibilním tahem komínu. Pokud komín dostatečný tah nezajistí, stává se vertikální přívod nefunkčním.
Lze tedy doporučit použití spíše horizontálního vedení přívodu vzduchu – např.v podlaze.
Výšku otvoru je nutné volit níže než je nasávací hrdlo spotřebiče.
Dobrý den,
potřeboval bych radu, ve starším domě, který jsem koupil z exekuce je vyvložkovaný komín. Nemám od něj žádnou dokumentaci ani revizi. Neboť s původním majitelem se nedá kontaktovat. Já plánuji připojit ke komínu krbová kamna (instalaci provede krbař) . Co vše potřebuji zajisti abych mohl v zimě v klidu topit?
Děkuji
V podstatě potřebujete jediné – revizní zprávu spalinové cesty. Lze tedy doporučit obrátit se na revizního technika spalinových cest (seznam např. na http://aplikace.hzscr.cz/revizni-technik-spalinovych-cest/ ). Ten provede prohlídku, posouzení a výpočet spalinové cesty a následně vydá pozitivní nebo negativní stanovisko. Pokud bude stanovisko negativní, předá Vám seznam závad k odstranění. Samozřejmě se může ukázat, že spalinová cesta je ve stavu, kdy opravit reálně nejde a bude se muset kompletně rekonstruovat.
Dobrý den,
chtěl bych Vás poprosit o radu, stavím komín heluz izostat duo had pro krbovou vložku a chtěl bych se zeptat na umístění komínu v závislosti na stropu a kovových částech.Krbová vložka bude zapuštěná ve zdi, proto je tam ten překlad.
V heluzu mi bylo řečeno že napojení sopouchu musí být minimálně 600mm od stropu, na obr. mám tuto vzdálenost 790mm.
Krbař mi ale řekl že je problém v překladu ve kterém je kovová výztuž, takže by ta vzdálenost 600mm měla být od překladu. Na obr mám tuto vzdálenost 545mm , když k tomu připočtu že roxor v překladu je v hloubce 30mm tak skutečná vzdálenost bude 575mm.
Také mi krbař řekl že je potřeba napojení sopouchu mít od čisté podlahy v rozmezí min. 1700 až max. 1900mm, v mém případě je to min. 1606, nevím zda je to takto myšleno neboli od jakého bodu se to bere, zda od kraje nebo od středu napojení sopouchu, pokud by to bylo od středu , byla by vzdálenost od čisté podlahy 1759mm.
Mohl bych Vás poprosit o vysvětlení od jakého bodu se to bere, tyto vzdálenosti (jestli těch 600mm se bere od te horní hrany napojení sopouchu, nebo od středu, a od jaké časti se bere těch 1700 a 1900mm) a zda je opravdu tak velký problem v tom prekladu.
Na betonový základ budu dělat ještě vyrovnávací vrstvu, abych to měl v co největši rovine, jen je potřeba vědět jak moc je komín potřeba zvednout.
Děkuji
Dobrý den,
Předem je nutno upozornit, že naše poradna není „krbařská“. Návrhu krbu s krbovou vložkou se věnuje ČSN 73 4230 v kapitole 7. V této kapitole je mimo jiné deklarován rozměr izolační komory min.0,5 m pod stropem. Žádné další rozměrové požadavky podobného typu zde nejsou dány. Z tohoto pohledu lze tedy potvrdit informaci firmy Heluz, jako dostatečně výstižnou. Vzdálenost 0,6 m je v tomto případě možno vztáhnout k horní hraně šikmého sopouchu.
Samozřejmě v konkrétním případě může být poněkud subjektivní rozhodnout co je považováno za strop – zda strop v místnosti nebo překlad.
Čísla, která jste obdržel od krbaře neumíme posoudit, protože nám není známa ČSN ze které vycházel. Samozřejmě se může jednat i o předpis výrobce konkrétní vložky.
I „problém“ s ocelovou výztuží se jeví jako poměrně irelevantní, vzhledem k tomu, že nikde na Vašich obrázcích není žádný hořlavý materiál a běžně na trhu jsou dostupné izolační materiály s dostatečnou izolační schopností proti zabránění přestupu tepla až do ocelové výztuže.
Doporučujeme Vám obrátit se s tímto dotazem na Cech kamnářů ČR. Pokud nám jejich odpověď zašlete, rádi jí na našich stránkách zveřejníme.
Dobrý den,
děkuji za info, na Cech kamnářů ČR jsem se obrátil, bohužel mě odkázali na společenstvo kominíku nebo na revizního technika, poslali mi na něj odkaz, tak jsem jej kontaktoval, byl ochoten přijet na stavbu a když zjistil že tam nejsou žádné hořlavé části, nechápal požadavek krbaře, slíbil mi že se poradí s kolegou který dělá do norem a dnes mi volal že vzhledem k tomu že tam nemám žádné hořlavé části, mohu si dát napojení sopouchu do jakékoli výšky. Takže se poradím s krbařem v jaké výšce by bylo nejlépe mít sopouch kvuli napojeni a počítam že ho o 20cm zvednu což bude 59cm od stropu, takže bez problému.
děkuji za info
Plynový kotel Destila umístěný vsuterénu,plynový průtokový ohřívač vody umístěný v prvním patře. Je možné svést spaliny do jednoho společného komínového průduchu.Pokud je to možné jaký průměr musí mít?
Platí obecné „zlaté“ pravidlo:
– zapojení VŽDY PŘEDEM OVĚŘIT VÝPOČTEM !
Obecně je společné zapojení možné, záleží ovšem především na provedení hořáků a provozních podmínkách obou spotřebičů. Jak již bylo výše uvedeno, jediným správným řešením (jednoznačným a poměrně laciným) je provedení normovaného výpočtu. Tento výpočet ve svém výsledku specifikuje nejen podmínky provozu, ale rovněž i nutný průměr, délku a provedení spalinové cesty. Tuto službu by měl být schopen nabídnout každý revizní technik spalinových cest, a to za cenu cca do 1.000,- Kč.
Zdravím Vás, potřeboval bych poradit jak mám vyvést kouřovod skrz dřevěnou zeď – komín je postavený vedle chaty.
Původní kamna Petry měním za krbová a je potřeba rozšířit průchod pro kouřovod z průměru 10cm na 12cm podle norem se závěrečnou revizí.
Potřebuji poradit jak by měl být vypadat průchod a kouřovod skrz dřevěnou stěnu chaty až do komína a jestli je potřeba dodržet nějaký sklon???
děkuji
Pro návrh průchodu kouřovodu hořlavou stěnou můžete využít ČSN 06 1008. Jedná se ovšem o značně zastaralé řešení. Ideální je proto nechat si průchodku vyrobit a od dodavatele požadovat příslušný výpočet tepelného odporu. Výrobců je v ČR několik.
Sklon by měl být orientačně 3° směrem ke spotřebiči.
Dobrý den chci se zeptat zda by mě někdo neporadil jak zjistím jestli je celý komín na starém domě průchozí.
Je možné si u příslušně vybavené kominické firmy objednat prohlídku komínu komínovou kamerou.
Dobrý den.
Potřebuji vytápění a ohřev pitné vody ve sklepních prostorách a nemám možnost použít silný elektrický spotřebič. Chtěl bych ideálně i podlahové topení. Přemýšlel jsem o plynovém průtokovém kotli. Další problém je výška komína, která je 30 metrů a nevím, jestli a případně jaký kotel by takovou výšku zvládnul. Sání vzduchu by mělo také dlouhé potrubí skrze obvodovou stěnu (do deseti metrů). Potřeboval bych poradit s výběrem typu kotle. Za jakoukoli radu budu vděčný S pozdravem Jiří Kubinec
V tomto případě (a podobných) je na místě jediná rada, a to nechat zpracovat projekt celého vytápění autorizovaným projektantem. Již Váš dotaz obsahuje několik skutečností, které je bezpodmínečně nutné řešit komplexně jak technicky, tak ekonomicky, a to v kontextu celého systému vytápění.
Samozřejmě je technicky řešitelný odtah výšky 30 m i přívod vzduchu skrze obvodovou zeď, ale takto separátně by se podobné problémy opravdu řešit neměly. Je třeba nejprve specifikovat koncové požadavky, tedy např.množství vody, teplotu v jednotlivých místnostech, typ radiátorů, typ podlahového vytápění, atd.., a teprve následně navrhnout optimální zdroj i s případným řešením odtahu spalin.
Dobrý den,
chystám se stavět nový komín, stávající je v hrozném stavu a revizi nedostal (býv. majitel topil kde čím a revize nedělal, takže šlo o první návštěvu kominíka po 20 letech!!).
Nový komín bude posunut cca o 2 metry blíže ke střeše obývaného domu (je součástí hosp. budovy, stojí mimo dům- cca 7m od něj) a stávající odstraněn.
Na základě rady od kominíka bude vyšší než stávající.
Chci se zeptat, jaké všemožné papíry budu pro stavbu komína potřebovat (povolení, ohláška, projekt???) hlavně kvůli záruce na komín.
Děkuji za odpověď.
Dle platné legislativy podléhá stavba komínu schválení místně příslušného stavebního úřadu. Ten také stanoví konkrétní podmínky – Váš dotaz je tedy nutné primárně směřovat tam.
Pro splnění záručních podmínek musí být před uvedením do provozu vystavena revize spalinové cesty (včetně připojeného spotřebiče), přičemž konkrétní výrobci mohou mít další speciální požadavky (např.na montáž apod.).
Dobrý den,
prosím o radu jaká je podle normy nejmenší možná vzdálenost dřevěného stropu nad kouřovodem krbových kamen. Děkuji
Dle ČSN 73 4201 je minimální vzdálenost hořlavých konstrukcí pro kouřovody nad T200 (např.krbová kamna) trojnásobek jejich průměru – minimálně však 375 mm. Vzdálenost lze snížit na 200 mm vložením odvětrané izolační desky.
Dobrý den,
cca v roce 2000 jsme povolili sousedům odtah plynového kotle fasádou, směrem k našemu domu. Před 3 lety ho vyměnili za turbokotel s odtahem opět přes fasádu. Odtah je ve výšce cca 2m nad zemí, oni ho mají 30 cm vedle okna, ale co je důležité pro mne, je ve vzdálenosti 50 cm od mého plotu(dům mají takto blízko), cca 1,5 od mého vchodu na zahradu a když se kotel zapne, dosahují vyfukované zplodiny zhruba 5m do mé zahrady, umístila jsem si tam dočasně provizorní zátaras z prken. Pokoušela jsem se s nimi po dobrém domluvit na prodloužení nad střechu, ale prý je to drahé a samozřejmě se brání tím, že jsme jim to dovolili-a bohužel dovolili. Včera mi paní oznámila, že se ptala na stavebním úřadě a tam jí sdělili, že když už jednou mají kolaudaci, je vše v pořádku a je jedno že vyměnili kotel a navíc že ty zplodiny nejsou vůbec škodlivé a že prý to vůbec nemusí řešit.
Dle mne by při výměně kotle za turbokotel a s větším výkonem(to mají) měli mít minimálně znovu revizi a tohle by nemělo být povoleno, dle nového zákona (tuším z r.2008)? Nechci se s nimi samozřejmě úplně rozhádat, ale jestli jim toto mohu říci, alespoň pro info a třeba se ještě zamyslí….Prozatím si udělám v místě vývodu na plot kvalitnější zábranu-výška 2,5 m, šířka 2 m.
Co se týče zplodin. Dle mne jsou škodlivé nejen pro fasádu, ale i pro rosliny a lidi? Nebo se pletu a jen to tak trochu smrdí
Moc děkuji za přečtení dlouhého příspěvku a odpověď.
Rekonstrukce systému vytápění (výměna kotle) podléhá obecně souhlasu stavebního úřadu, i když je to samozřejmě často opomíjeno a bagatelizováno.
Po výměně spotřebiče, před jeho zprovozněním, musí být vystavena revizní zpráva spalinové cesty. Bez té nesmí být kotel zprovozněn.
Kolaudace (jako taková) nelegalizuje automaticky následné stavební úpravy.
Spalinové plyny ze spalování zemního plynu obsahují především vodní páru, dusík a oxid uhličitý. Tedy plyny, které nejsou při rozptylu v ovzduší obecně považovány za škodlivé. Ale zejména při nesprávné funkci kotle mohou obsahovat i oxid uhelnatý, což je prudký jed s vlivem na zdraví i při poměrně malých koncentracích. Spaliny jsou každopádně vlhké, takže mohou poškozovat stavební konstrukce i rostliny.
Pokud se chcete bránit, nejjednodušší cestou je písemné podání na místně příslušný stavební úřad. Ten je ze zákona vykonavatelem státního stavebního dozoru a na Váš písemný podnět musí reagovat. Měl by vypsat místní šetření (za Vaší účasti), v rámci kterého Váš soused zdokladuje dodržení stavebního a požárního zákona a mimo jiné předloží revizi.
Pokud byste měla zájem věc řešit jako sousedský spor, je možné na Vašem pozemku provést kontrolní měření CO a CO2. Při zvýšených koncentracích lze toto vyhodnotit jako porušení občanského zákona a požadovat nápravu, případně další kompenzace.
Moc děkuji za odpověď….já prozatím postavím ten zátaras a ještě to s nimi zkusím jednou probrat…..ale je to tedy jak jsem si v podstatě myslela a zkusím jme na to upozornit, po dobrém :o)))
Hezký den.
Dobrý den,
je možné dle normy zapojit nová kamna (5kW) do klasicky zděného jednovrstvého komína z plných cihel. Je mi jasné, že budu potřebovat RZ, ale jestli to vůbec norma dnes povoluje zapojení pouze do zděného komína.
Ano, zapojení spotřebiče na pevná paliva do jednovrstvého zděného komínu aktuálně platná ČSN 73 4201 povoluje.
Děkuji za odpověď
a rád bych se ještě zeptal, jak nejlépe poznat zda je pouze jednovrství komín pro napojení tohoto spotřebiče vyhovující? Dělá se pouze kouřová zkouška?
A ještě prosím jak je to s napojením plynového atmosférického kotle na jednovrství zděný komín?
Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den
Mám dotaz ohledně volby komína..Chtěli jsme koupit komín z vulkanické pemzy od dánského výrobce skorsten, ale kvůli ceně se poohlížíme i po levnější variantě- třívrstvý s keramickou vložkou…Zajímá mě, jaké jsou výhody a nevýhody těchto keramických systémů, abych nešetřil na něčem, co se nevyplatí…Dočetl jsem se, že každý výrobce používá jinou tloušťku keramiky a od toho se odvíjí i cena. Lze některého levnějšího výrobce doporučit? Chci aby byla zachována bezpečnost provozu i kvalita dodaného systému. Komín je do starého cihlového rekonstruovaného domu s připojením na krbová kamna s výměníkem (výkon až 14kw). Dělka 7m, průduch 16mm. Děkuji za odpověď
V rámci této poradny se nevyslovujeme k jednotlivým výrobcům nebo dodavatelům komínových systémů. Nemůžeme tedy ani doporučovat konkrétní systémy.
Obecně lze doporučit na komínu nešetřit. Je třeba si uvědomit, že ceny vstupních materiálů jsou pro všechny výrobce stejné. Pokud tedy je nějaký výrobek prodáván za nižší cenu, výrobce může v podstatě ušetřit pouze na kvalitě vstupních materiálů. Výsledný produkt tedy nemůže mít srovnatelnou kvalitu s výrobkem vyrobeným z materiálů kvalitnějších, a tedy dražších.
Nezanedbatelnou výhodou je také reálná záruka. Lze tedy doporučit prodejce nebo výrobce s tradicí a transparentním zázemím.
Dobrý den, rád bych se zeptal, kolik max. nových kondenzačních kotlů se může napojit na stávající komín. V současnosti jde o bytovku s třemi byty nad sebou a sousedícími byty, tudíž na jeden komín je v současnosti napojeno 6 standardních turbo plynových kotlů a bude se muset přeinstalovat na kondenzační kotle a s tím spojené úpravy. Lze tedy vůbec komín dostatečně upravit pro 6 kondenzačních kotlů?
Při přechodu z turbo kotlů na kondenzační (obecně, ale u bytových domů zvláště) je bezpodmínečně nutné svěřit se do rukou odborníka. Jde o poměrně složitý problém, který by se neměl řešit pomocí mailů, ale posouzením na místě, vyhodnocením certifikovaných vlastností a provedení současné vložky a normovaným výpočtem.
Dobrý den, mám dotaz bytem ve starším cihlovém domě vedou 2 nepoužívané komíny, je možné zbourat vnitřní příčky a zvětšit tak prostor o tyto komíny? Byt je v druhém podlaží že 4 a není do nich vyvedeno žádné odvětrávání – plně zazdene ve všech bytech. Dekuji
Rušení (a tím spíše bourání) komínů v bytovém domě by vždy mělo být řešeno „oficiální“ cestou, tedy nejprve provést protokolární vyřazení z provozu. To by mělo probíhat tak, že nejprve komíny prohlédne revizní technik nebo kominík a vystaví zápis, ve kterém osvědčí, že průduchy jsou skutečně nepoužívané, a že do nich není žádné funkční zaústění. Dále je sepsán zápis vlastníků všech bytů (i těch, kterými dané komíny neprochází), že se zrušením komínů souhlasí. Tím jsou komíny definitivně vyřazeny z provozu a pokud je to technicky možné, mohou být zbourány.
Dobrý den,
mám na chatě komín výšky cca 5m (klasicky zděný, bílé cihly, čtverec). Je na něj připojen kouřovod od starších kamen na tuhá paliva (palivové dřevo). U paty komínu otvor na vybírání.
Je možné takto dnes komín provozovat ? Je možné na něj připojit ze stejné místnosti ještě další prvek – uzavřenou krbovou vložku (případně lépe – otevřený zděný krb)?
Takže postupně:
– připojení dalšího spotřebiče (krbové vložky) současná legislativa nedovoluje
– bílé (vápenopískové) cihly nejsou materiálem certifikovaným pro stavbu komínů
– dle platné legislativy podléhá každý komín pravidelné odborné kontrole. V zápisu z této kontroly najdete odpověď na otázku, zda lze tento konkrétní komín provozovat.
Dobrý den,
chci se zeptat, jestli je povoleno vést odkouření atmosférického kotle mimo komín. V mém případě po štítu nemovitosti. Dále pak, jestli je nutné toto odkouření ukončit až nad střechou a jestli je možné použití klasického plechového odkouření vhodného průměru, natřeného žáruvzdornou barvou. Předem děkuji za odpověď
Vámi popsané řešení není bezpečné ani povolené. Doporučujeme použít certifikovaný komín a nehledat „alternativní“ řešení.
Dobrý den
V rodinném domě, typu bungalov vytápěném tepelným čerpadlem jsem jako doplňkové topidlo (tj používané jen minimálně a nárazově ) použil krbová kamna.
Kominík mi odmítl vydat revizi, jelikož od vstupu trubky od kamen do komína a vrškem komína je pouze cca 3,5 metru.
Podle něj minimální délka komína je 5 metrů a pod tuto míru nelze vydat revizi. Ihned mi doporučil buď zvednutí komína o 2 metry ( což na bungalovu bude hrůza) a nebo ventilátor za cca 15 -20 tisíc. ( obojí rád zajistí)
Komín je nakoupený od f Schiedel o prům 20 cm.
Pokud vidím, tak žádné domy dnes stavěné tohoto typu nemají tak vysoké komíny. Jde o neznalost projektantů těchto domů? Nebo náš kominík si potřebuje zvýšit tržbu a sebevědomí ?
Chyba bude pravděpodobně na straně kominíka. Citovaná minimální výška je uvedena v ČSN 73 4201. Je to ovšem pozůstatek z doby, kdy se stavěly podstatně jiné stavby. V dnešní době (a v souladu s toutéž ČSN) je nutné každou revizi doložit normovaným výpočtem. Pokud výpočet vyjde pozitivně, není samozřejmě nutné zvyšovat výšku. Lze tedy doporučit obrátit se na jiného revizního technika, který postupuje dle platné legislativy a případné požadavky na úpravu komínu Vám doloží normovaným výpočtem.
Dobrý den rad bych se zeptal na postup jak zaizolovat kourovod co vede do kominu přes zed.. Komin je postaveny v rohu ve vedlejsi mistnosti a jeho vyvod vede pres 30 cm zed. Zajima me jestli pres zed musim dat nejakou samotovou rouru nebo jen na kourovod omotat nejakou mineralni vlnu? jake reseni by jste doporucil teda pokud je to mozne
dekuji
Řešení prostupu je většinou individuální záležitostí a jeho návrh vychází ze skladby stěny. Pokud používáte výraz „zeď“, lze předpokládat, že se jedná o zeď z plných cihel, a tedy v principu nehořlavou. V tom případě obecně stačí omotat kouřovod slabou vrstvou minerální vaty pro oddilatování. Lze současně doporučit konzultaci s kominíkem, protože pro prostup jsou vymezeny další podmínky (především z hlediska požární bezpečnosti).
Dobrý den mám dotaz mám v koupelně vyvedený cihloví komin a potřeboval bych ho zrušit poněvač mi tam zabírá místo a není používan a nebude mohu ho vybourat v koupelně od podlahy ke stropu nebo ho musím vybourat celej az ze střechy mužete mi poradit děkuji Vašek
Bohužel, v tomto případě je třeba se obrátit na statika (projektanta). Obecně, lze předpokládat, že komín bude muset být zbourán celý.
Dobry den,
v rodinnem dome z roku 1937, jenz ma centralni kominove teleso se tremi pruduchy, byla v roce 2000 provedena rekonstrukce kotelny (LTO). Pruduch pro novy kotel byl vyvlozkovan, pricemz do pruduchu sousedniho zustal zapojeny puvodni kotel na pevna paliva jako rezerva. Byl zpracovan projekt, probehlo stavebni rizeni s kolaudaci, byla zpracovana revize kourove cesty.
Pri posledni revizi a cisteni mi bylo receno, ze pruduchy kominu nemohou byt dole „spojeny v jeden“ a mit spolecny vybiraci otvor a ze je treba tento nedostatek napravit. Chci se dotazat, zda je to skutecne technicky/bezpecnostne problem, a paklize ne, zda se na „historicke“ konstrukce vztahuji soucasne normy.
Predem dekuji za odpoved.
Patrně máte na mysli poslední kontrolu (revize se provádí jen při uvádění do provozu). Bohužel v současné době neexistuje exaktně daný soupis závad se stanovením jejich závažnosti, ani povinnost zohlednění doby realizace.
Je tedy plně na rozhodnutí příslušného kominíka, jak situaci vyhodnotí a na základě jakých indicií. V každém případě je však nutné, aby kominík (např.na Váš dotaz) jasně specifikoval proč se mu daná závada jeví jako ohrožení provozuschopnosti nebo dokonce bezpečnosti. Ve Vašem případě tedy například měřením. Je pravdou, že propojení průduchů v půdici se dříve provádělo a v současné době může vyvolat tlakové problémy.
Dobrý den,
Je možné připojit krbová kamna (na dřevo)s průměrem kouřovodu 150mm přes redukci do komínu o průměru 130mm? V komíně je flexi vložka 130mm. Výška komína od krbu 12m, připojeno přes T-kus a koleno 90 stupňů.
Toto připojení není dle současné legislativy možné. Pravděpodobně jediným řešením je osazení úsťového ventilátoru. Bezpodmínečnou nutností je potom ověření kvality vložky a ověření funkce spalinové cesty výpočtem.
Dobrý den,
uvažujeme o pořízení krbu (cca 6kw), což vyžaduje dostavět k štítové zdi nerezový komín. Když dodržíme požadavky normy ČSN 73 4201 bude jeho účinná výška vycházet jen 3,25 m. Bude to zhlediska dobrého tahu dostatečné? Námi vybraná krbová vložka má předepsaný požadovaný tah 12Pa. Někde jsem četla, že min. výška komínu musí být 5m … je to tak nebo stačí dodržet normu? Děkuji za odpověď
Norma (ČSN 73 4201) jako taková neosvědčuje funkčnost spalinové cesty, pouze vymezuje jakési „okrajové podmínky“. Minimální účinná výška 5 m pro komíny topidel na pevná paliva je zde pouze doporučením, které je (samo o sobě) vytrženo z kontextu a nemůže (ani nesmí) být použito jako jediné kritérium funkčnosti.
Dodržení normy tedy nezaručuje funkčnost. Tu je třeba ověřit výpočtem (ČSN 13 384-1). Provedením výpočtu může být ověřena konkrétní výška (i nižší než 5m), ale současně jsou ověřeny i další podstatné funkce (především podmínka teplotní a rychlostní).
Lze tedy doporučit obrátit se na zkušeného odborníka, který provede výpočet.
Dobrý den, mám průtokovou plynovou karmu Junkrs. Komín průměr s izolací do výše hřebene. Výše pak průměr 120 cca 52 cm. Při vysoké oblačnosti zapaluje výborně bez problémů. Při nízké oblačnosti plamínek naskočí, ale hlavní hořák ne. Pokud naskočí tak cca po dvou minutách, kdy teče voda. Plyn cítit není. Je možné takovouto situaci vyřešit?
Především je třeba jednat bezodkladně. Při špatném spalování totiž neuniká zemní plyn (který je aromatizován), ale oxidy uhlíku (CO2 a CO), které aromatické nejsou a tudíž je nelze čichem detekovat. Oba oxidy jsou nebezpečné, přičemž podstatně nebezpečnější je smrtelně jedovatý oxid uhelnatý.
Je tedy nutné, přestat spotřebič používat a pozvat odborníka, který funkčnost spalinové cesty prověří. Jako zcela nezbytná je okamžitá instalace detektoru CO.
Výše uvedený odborník na základě prohlídky a měření navrhne aktivní i pasivní způsoby řešení dané situace.
Dobrý den, mám starý komín s Al vložkou na atmosferický plynový kotel Destila, staří cca 20 let. Při pořízení nového kondenzačního kotle je potřeba spaliny vést PP trubkou. Stačí vložit do AL vložky PP trubku, třeba 80 ( a vystředit ji) a AL vložka bude řešit sání, je to možné a schválí to revizní technik?
Ano, toto řešení je běžně používané a revizní technik by s ním obecně neměl mít problém. Dimenze stávající vložky musí být k nové vložce 80 mm – min. 125 mm a k vložce 60 mm – min.100 mm.
Dobrý den,je možné odvádět odtah z klasického plynového kotle a z kotle kondenzačního do jednoho společného komína ? Děkuji za odpověď.
Jednoduchá odpověď je – v drtivé většině případů NELZE. Složitější odpověď je – teoreticky je možné najít variantu technických úprav, které společné zapojení umožní, ale opět je to poměrně nepravděpodobné a nákladné.
Lze tedy obecně doporučit řešit odtah uvedených spotřebičů odděleně.
Dobrý den, měním kotel na pevná paliva a mám komín s menším průměrem než nabízený nový zdroj. Jaké jsou možnosti řešení?
Děkuji.
Základním požadavkem je provedení normovaného výpočtu. Ve výpočtu se zadá redukce na spalinové hrdlo a reálný průměr komínu. Pokud výpočet vyjde kladně, může být spotřebič připojen. Samozřejmě je nutné dodržet všechny ostatní zákonné podmínky (minimální průměr, materiál, výšky, atd ……….)
Dobrý večer. Chtěl bych se zeptat zda-li je možné udělat nový prostup pro kamna do zděného komína kouřovodem z oceli tloušťky 2mm, ale hlavně bych potřeboval vědět, jestli je nutné tuto rouru obalit nehořlavou vatou a až teprve dozdít. Prostup bude vedený nehořlavou vyzdnou stěnou. Děkuji moc za případné informace.
Prostup do zděného jednovrstvého komínu skrze zděnou stěnu je možný. Je ovšem třeba, aby v okolí prostupu nebyly do zdiva zapuštěny žádné hořlavé (dřevěné) konstrukce. Při použití trubky tl.2 mm není problém izolace proti teplotě, ale dilatace (teplotní roztažnost). Pokud použijete Vámi specifikovaný materiál, je nutné trubku v průchodu stěnou obalit slabou vrstvou minerální vaty a teprve potom dozdít. Pokud byste pro prostup použit materiál menší tloušťky (cca max. 0,8 mm) není obalení minerální vatou z hlediska dilatace nutné.
Dobry den mam dotaz, budu zdit komin v pravouhlem rohu u zdi. Musim mit kolem sten u komina danou vatu nebo ne ? Dekuji za rafu
Bohužel takto obecně položený dotaz nelze jednoznačně odpovědět. Primárně záleží na tom, zda jsou okolní stěny hořlavé, či nikoliv. Sekundárně potom, zda nedojde k přenesení zátěžových sil (např. dilatačního pnutí).
Velice zjednodušeně lze říci, že pokud jsou okolní stěny nehořlavé (např. z cihel), lze stavět na těsno a pokud jsou hořlavé je třeba řešit odizolování. Podmínka nehořlavosti musí být samozřejmě splněna po celé délce.
Návrh spalinové cesty je vhodné vždy konzultovat s odborně znalou osobou.
Dobrý den,
nejsem si jistá, zda sem můj dotaz patří, ale přesto to zkusím.
Bydlíme v řadovém domku a jednoho dne nás překvapil nově vystavěný komín od souseda. Vzhledem k tomu, ze stoji asi 10cm od naší střechy a vyčnívá nad ni maximalne 30-40cm, a to kdo ví jestli ne méně, chtěla bych se zeptat, zda ke stavbě nepotřeboval náš souhlas a jestli je na takový komín vůbec sehnat stavební povolení, které podle všeho má, jak sám tvrdí. Máme v plánu udělat podkroví,takže vubec netuším, jak to budeme řesit. Nehledě na to, že se nám kouř z komína točí celým dvorem.
Na podobné téma bylo odpovězeno již několikrát v této diskusi. Nahlédněte prosím do historie této poradny.
Na stavbu komína je obecně třeba souhlas stavebního úřadu a tím tedy i vyjádření všech sousedů. Totéž se týká kolaudace. Pro zprovoznění komínu je nutná revizní zpráva spalinové cesty, která by těžko povolila komín vysoký 30-40 cm nad střechu.
Odpověď na Váš problém je tedy třeba hledat především na místně příslušném stavebním úřadu, a to nejlépe písemným podáním na ohlášení černé stavby. Stavební úřad by potom měl vypsat místní šetření, ke kterému má povinnost sousedy přizvat.
Dobrý den,
rád bych přesunul kotel na tuhá paliva ven z domu, do přístavby u garáže. Bohužel tam nemám komín a rád bych vybudoval nerezový na vnější straně garáže. Mohu požádat o radu zda je potřeba stavební povolení na takovýto komín, nebo co případně zařídit. V okolí stavby jsou 2 sousedi a vzdálenost od hranice jejich pozemku bude od komínu cca 2m.
Děkuji
Lukáš F.
V každém případě je třeba řešit věc přes stavební úřad. Budete tím pádem muset zpracovat projekt v rozsahu podle požadavku stavebního úřadu. Někdy je požadována standardní projektová dokumentace, někdy jen náčrtek nebo slovní popis. Záleží na rozhodnutí konkrétního stavebního úřadu.
Může se zdát, že Vám tento postup přinese náklady ještě před realizací, ale na druhou stranu získáte jistotu, že topnou soustavu budete moci po dokončení provozovat. Pokud se do stavby pustíte bez souhlasu stavebního úřadu, vystavujete se riziku stížnosti sousedů. Takové spory potom často trvají léta a až do doby finálního rozhodnutí nelze spalinovou cestu používat.
Dobrý den!
Chceme ve starším vysokém domě, v přízemí, nechat nově postavit komín pro kachlový sporák s výměníkem.Dům je vysoký,s 1 patrem a půdou. Předpokládaná výška komínu cca.11-12 metrů.Vzhledem k tomu,že v místě základu budoucího komínu je sklep s nemožností pevného kubíkového základu, chceme nechat postavit nerezový komín.Jde postavit takto vysoký??
Děkuji Vám moc za radu.. Hezký den!
Ano – nerezové komíny se běžně staví v podobných výškách. Samozřejmě mluvíme o systémových komínech renomovaných výrobců.
Dobry den,
mam prosim dotaz – na chate budeme odstranovat kuchynska kamna (roky se nepouzivaji a zabiraji misto, chystame se na malou rekonstrukci kuchyne). Jak idealne „zaslepit, utesnit“ pruduch do komina, ktery tam po kamnove roure zustane?
Komin je totiz spolecny pro kamna, ktera jsou ve vedlejsi hlavni mistnosti.
Je na to nejaky doporuceny postup, mam strach aby pak kour z vedlejsich kamen nesel do kuchyne a nebo v kuchyni nebyl citit zapach z komina, kdyz by se to jen zaslepilo nejakou krytkou.
Predem dekuji za odpoved.
Ve Vašem dotazu chybí podstatná informace, a to z jakého materiálu je stávající komín postaven. Vzhledem k tomu, že se jedná o chatu, lze předpokládat, že se jedná o jednovrstvý komín zděný z plných cihel. V tom případě se sopouch po demontáži očistí a zazdí pálenými nebo šamotovými cihlami na cementovou maltu a následně překryje omítkou.
Pokud komín funguje správně, je uvnitř podtlak, takže nehrozí pronikání spalin mimo komín.
Dobry den,
predpokladam, ze je to tak, jak pisete, ze to je komin z plnych cihel. Bohuzel po smrti otce je spousta otazniku, vse na chate resil on.
Ale dum byl postaveny pred valkou a je to jen drevostavba v kombinaci s heraklitem.
Takze samotove cihly a zazdit.
Dekuji za pomoc 🙂
Dobrý den, máme již 10 let kotel Thermona Therm a při jeho instalaci nám byla vystavena revizní zpráva od kominíka, že provedení spalinové cesty je v souladu s ČSN 734201/2002. Nyní po každoroční revizi nám kominík vystavil zprávu o provedení kontroly a čištění spalinové cesty s výsledkem, že spalinová cesta z hlediska bezpečného provozu nevyhovuje se zjištěnými nedostatky: kouřovod nemá dostatečnou náběhovou výšku. Nevíme, co máme nyní dělat. Kotel je stále na stejném místě se stejným kouřovodem. Co jsme se dozvěděli, že je nová vyhláška s novými požadavky. Dle našeho názoru se to ale týká instalace nových kotlů. Máme pravdu a co byste nám doporučili nyní udělat. Předem děkuji.
Vámi popsaná situace nemá prakticky systémové řešení. Je sice pravda, že se změnila legislativa, což ale mnoho technických změn nepřineslo. Na druhou stranu s touto změnou legislativy se svezla jakási vlna medializace, která dohnala mnohé kominíky k tomu, brát své řemeslo vážně – někdy až moc vážně. V každém případě vyhodnocení konkrétní situace je plně v rozhodovací pravomoci příslušného kominíka a proti jeho rozhodnutí prakticky není odvolání. Na základě Vašeho dotazu tedy rozhodně nelze posoudit, zda se konkrétní kominík zachoval správně či nikoliv.
Co se týče náběhové výšky u plynových spotřebičů v provedení B (s omezovačem tahu), jedná se skutečně o poměrně podstatný detail, nicméně pokud je snaha, je vždy možné hledat řešení. Důležité je posoudit danou závadu v souvislostech s celkovým zapojením a fungováním spotřebiče a rozhodnout, zda by nestačila nějaká forma pasivní ochrany (např. osazení detektoru CO). Pokud je daný kominík skutečným odborníkem, měl by negativní zprávu vždy doložit nějakým reálným ověřením nefunkčnosti (tedy například měřením, normovým výpočtem apod.), nebo alespoň výčtem souběžných nedostatků.
Pokud se závěrem kominíka nesouhlasíte, můžete se pokusit sehnat jiného, který situaci vyhodnotí jinak (což ale neznamená, že správně), případně se obrátit na soudního znalce a pokud ten vyhodnotí závěr zprávy jako nesprávný, lze celou věc řešit soudní cestou.
Dobrý den,
budujeme teď v půdním prostoru bytového domu dvě bytové jednotky. V jedné z nich chceme instalovat krbová kamna se svislým kouřovodem. Jsme ve fázi, kdy jsme dostali stavební povolení na výstavbu bytu, avšak součástí projektu krbová kamna nejsou (projektant nám řekl, že kvůli památkářům nedoporučuje dávat do projektu – avšak jsme se teď až vydání stavebního povolení dozvěděli, že je to nesmysl a krbová kamna mít můžeme). Co bude potřeba vyřídit, abychom mohli krbová kamna ještě před kolaudací udělat a nechat zkoladouvat současně s hotovým bytem? Bude potřeba dodělat např. i zprávu hasičů? Nebo se stačí revizní zpráva kominíka pouze? Plus tedy vyjadření památkářů… Mockrát děkuji za odpověď, Králová
Obecně je ideální směřovat podobné dotazy na příslušný stavební úřad, protože praxe je všude jiná. Pokud se týká podkladů, jediným relevantním řešením je projekt – ve Vašem případě doplnění stávající projektové dokumentace. To může provést pouze autorizovaný projektant. Může k tomu samozřejmě využít i„služeb“ další osoby (např.revizního technika), ale výsledkem musí být vždy projekt.
Nicméně praxe je skutečně značně rozdílná a někdy se stavební úřad spokojí s prostou žádostí.
Dobrý den koupil jsem menší baráček, který momentálně rekonstruuji a potřeboval bych poradit s komínem (8m). Na komín se již byli dívat dva kominíci, kdy jeden mi řekl, že nejlepší by bylo komín vyfrézovat a poté vyvložkovat nerezovou vložkou 0,6 mm – průměr 160 mm. Druhy mi zase tvrdil, že nejlepší je komín vyfrézovat a vyvložkovat ho flexibilní nerezovou vložkou.
Je mi jasné že budu muset frézovat neboť v komínu jsou dva ,,otvory´´ o rozměrech 15×13 cm. Jde o to, že nevím, zda je lepší řešení flexi nerezová vložka nebo nerezová trubka.
Obecně řečeno lze říci, že pevná vložka je provozně výhodnější a levnější. Samozřejmě pouze pokud srovnáváme stejně kvalitní výrobek.
Rozdíly jsou ve fixaci vložky i montáži a flexi vložka se používá především v případě, kdy průduch není rovný.
„Technická řešení“ kominíků je třeba brát s rezervou. Pokud nemáte na příslušnou firmu přímé a ověřené reference, je třeba počítat s tím, že za „ideální“ vydávají zboží, které prodávají a na kterém nejvíce vydělají.
Dobrý den,
druhý nepoužívaný komín(vyzděný z bílých cihel) jsem před 9 lety při výměně střechy kvůli rozpadající se čepici nechal snížit pod krytinu a nechat otevřený do půdy. Letos bych chtěl v přízemí krbová kamna a chci se zeptat, je lepší nechat tento komín dozdít opět bílými cihlami nebo je možné napojit hotový komínový systém?
Bílé (vápenopískové) cihly nejsou v principu určeny pro stavbu komínu. Do tohoto „komínu“ proto nelze přímo připojit spotřebič. Bude nutné najít komplexnější řešení – pravděpodobně osazení nerezové vložky. Prodloužení komínu je pak možné stejnou technologií (šachta z bílých cihel s nerezovou vložkou), nebo izolovaným komínovým nerezovým nástavcem.
Dobrý den, vloni jsme zakoupili kotel ecoscroll 32 KW, zpočátku bylo vše v pořádku, ale asi před měsícem nám začala z komínových dvířek vytékat voda. Jedná se o poměrně velké množství. Komín je nově vyvložkovaný, průměr 20 cm, výška komína 12 m. Proč dochází k takové kondenzaci nevím. Prý to chce zvýšit teplotu komína, ale nevím jak? Děkuji za radu. V.Beneš
Firma EKOGALVA s.r.o. vyrábí pod značkou EKOSCROLL kotle různé konstrukce a pro různá paliva od uhlí, přes kusové dřevo až po peletky.
Vytékání vody může mít v principu dvě příčiny:
– zatékání dešťové vody
– kondenzace spalin.
Zatékání dešťové vody může být způsobeno netěsností nadstřešní části komínu. Kondenzace pak snížením teploty spalin pod jejich rosný bod. V tomto případě je ale již nezbytné posuzovat problém dle použitého paliva a spotřebiče vzhledem k tomu, že rosný bod spalin je pro každé palivo jiný. Jak jste sám uváděl jedním z řešení může být zvýšení teploty spalin, kterého lze obecně dosáhnout provozováním spotřebiče ve vyšším výkonu (opět dle typu spotřebiče a paliva). Závady související s kondenzací by měl jasně detekovat každý revizní technik při výpočtu spalinové cesty, a to včetně orientační teploty spalin nutné pro zabránění kondenzaci.
Dobrý den,
moc děkuji za odpověď. Budu ji konzultovat s příslušným technikem. Pravdou asi je , že příčina je v tom, že starý cihlový komín byl vyfrézován, do něho vložena nerez kovová roura a jak se topí na nižší výkon tak dochází k rosení vložky. Je mi však záhadou, když celou zimu máme nastavenu teplotu na kotli 80 stupňů a měníme pouze teplotu do radiátorů a přesto se to začalo rosit až před měsícem. Ještě jednou děkuji za odpověď. S pozdravem V.Beneš
Dobrý den,rádi by jsme kebová kamna,komín je veden ze sklepa skrz byt,mezi dvěmi místnostmi,ale neni v místnosti kde by jsme kamna chtěli,nad bytem se nachází půda.Dá se to nějak napojit?Případně jaké náklady by s tím byly spokeny?Děkuji za odpověď.
Je v principu možné, aby kouřovod od kamen procházel zdí mezi dvěma místnostmi. Rozhodně by však neměl procházet stropem do půdního prostoru. Je tedy v principu možné, osadit spotřebič v jedné místnosti, kouřovod protáhnout skrze stěnu a do komína ho napojit v další místnosti. Provedení musí zajistit jednak kontrolovatelnost a čistitelnost a jednak musí odpovídat požadavkům na bezpečnost a požární odolnost. V tomto případě rozhodně nedoporučujeme svépomocné řešení. Náklady záleží na technickém řešení a v rámci této poradny se k nim v principu nevyjadřujeme.
Dobrý den,
Rád bych se zeptal na připojení plynové karmy Mora-Top VEGA10G.N052 MAX pro ohřev vody v bytě. Toto zařízení je výrobcem uváděno jako přímá náhrada za starý tzp Mora 371.
Karma bude umístěná v koupelně, která má vlastní přívod vzduchu přes fasádu domu (rozměry 10x10cm, délka cca 3m) a detektor CO. Na podzim 2016 byl vyvložkován komín (nerez, vč. revizní zprávy).
Tato karma Mora-Top VEGA10G.N052 MAX je i dnes stále v prodeji u mnoha obchodníků, nepředpokládám tedy, že jde o nějaký zakázaný nebo nebezpečný produkt.
Tuto karmu jsem zakoupil zcela novou v polovině roku 2016 a nyní po dokončené rekonstrukci bytu je problém najít firmu, která je ochotná provést připojení a revizi. („komínové ohřívače nepřipojujeme, jedná se o zakázaný typ,…“)
Můžete mi prosím poradit, zda toto zařízení splňuje platné normy a nebo zda zde platí nějaká zvýšená opatření, které je nutné dodržet?
Předem děkuji za odpověď,
Vaněk
Dotaz je třeba směřovat na plynaře, nebo instalatéry. Podle aktuální směrnice Evropské komise, se atmosférické spotřebiče v podstatě již nesmí používat, respektive, lze pouze doprodat zásoby. Proč se odborné firmy brání zapojení skutečně nevíme.
Dobrý den,
mám asi 20 let starý komín z vložek Schiedel, vnitřní průměr 20 cm, izolován skelnou vatou a obezděný plnou cihlou. Je postaven středem domu, výška cca 10,5 m. Topím kotlem na uhlí a myslím že je bezproblémový provoz. Chci se zeptat jestli při přechodu na automatický kotel na uhlí bude potřeba nějaký zásah do komína (vložkování a pod.)?
Děkuji za odpověď
Automatický kotel, byť na stejné palivo, může mít (a pravděpodobně mít bude) poměrně rozdílné provozní vlastnosti. Pro dosažení maximální účinnosti, dochází v tomto typu spotřebičů ke značnému snížení teploty spalin a snížení rychlosti proudění v komínu. To může způsobit poměrně fatální provozní problémy. Důrazně doporučujeme (ještě před nákupem kotle !!!) nechat si zpracovat výpočet spalinové cesty. Tento výpočet ve značné míře ověří provozuschopnost stávající spalinové cesty s novým spotřebičem.
pan soused topi v kotly na tuha paliva ve spolecnem sklepe,ale prestoze ma stale otevrena okna se tahne hrozny stiplavy zapach dechtu a koure po celem schodisti domu, kdyz ma revizy kominu i kotle v poradku,poradte prosim,nevime si rady na koho se obratit co s tim mame udelat
V tomto případě máte v podstatě čtyři možnosti:
1. – obrátit se na místně příslušný stavební úřad se stížností na porušování podmínek povolení stavby a argumentovat tím, že spalinová cesta neplní svou funkci, tudíž je poškozena. Stavební úřad je ze zákona vykonavatelem státního stavebního dozoru, jako takový má právo vypsat místní šetření a vstupovat do objektu. Pokud podáte zmíněnou žádost, budete účastníkem řízení a v rámci projednávání můžete uplatnit všechny svoje námitky a připomínky. Stavební úřad má právo, předepsat vyřazení spalinové cesty z provozu.
2. – obrátit se na místní úřad se stížností na porušování zákona na ochranu ovzduší. Postup bude patrně výrazně pomalejší a bez razance, protože místní úřad reálně nemá výrazné pravomoci.
3. – pokud se v době, kdy je dům reálně „zamořen“, cítíte (byť subjektivně) v ohrožení života nebo zdraví, můžete volat tísňovou linku policie nebo hasičů. Pokud se nenecháte odbýt, bude muset příslušná organizace razantně zasáhnout, a to včetně vyšetření příčiny.
4. – žaloba k civilnímu soudu. Jedině touto cestou můžete získat nějaké kompenzace, ale výsledek je samozřejmě nejistý.
V podstatě ve všech variantách se můžete setkat se snahou státní správy problém neřešit a snahou o přesměrování na někoho jiného. Pokud ale budete stížnosti zasílat písemně je vysoce pravděpodobné, že se poměrně brzy dočkáte výsledku.
Dobrý den,
mám dotaz na nutnost výměny hliníkového vložkování odvodu spalin z průtokového ohřívače vody. Mám v pražském bytě PO MORA PO371 s odvodem spalin do komína s hliníkovými vložkami, stáří cca 20 let, stav dobrý podle revize z 2016. Průtokový ohřívač dosluhuje a výměna prý není možná bez převložkování nerezem. Poč se musí převložkovat, když nový PO (např. Protherm nebo Junkers má stejnou teplotu spalin jako starý PO MORA? Jak to mám řešit, když prostě minimálně 25000,- za zbytečné nové vložkování nemám?
Žádná obecně legislativně daná povinnost převložkování nerezem NEEXISTUJE.
Je ovšem pravděpodobné, že dosavadní spalinová cesta prostě nevyhovuje pro připojení moderních spotřebičů. Nepíšete, jaký přesně typ PO jste vybral, ale dnešní spotřebiče pracují obecně v uzavřeném přetlakovém provedení, často s produkcí mokrých spalin. Pro takové spotřebiče hliníková vložka není vhodná. Nahrazení hliníkové vložky je pak logickým řešením konkrétně dané situace, nikoliv však obecnou zákonnou normou.
Samozřejmě je možných několik řešení, ale většinou komplexnějších, takže při prosté výměně PO je pravděpodobně převložkování nejekonomičtější variantou. Ceny prací v této poradně obecně nekomentujeme.
Dobrý den, dá se zjistit (pokud možno) přesný průběh komínového průduchu v šestipodlažním historickém cihlovém domě? Pokud ano, jaká by byla cena takového mapování? Odpověď prosím raději e-mailem.
Bohužel hodně obecný dotaz, protože primárně záleží na dostupnosti. Většina dat se dá získat prohlídkou komínovou kamerou z ústí komínu. Takto získaná data ale nejsou zcela přesná. Je zde tolerance ve výškách (cca 0,5 m) a nelze přesně stanovit úhly případných odklonů od svislice. Pokud jsou ve spalinové cestě otvory (dvířka, sopouchy) je možno dobrat se přesnějších dat. V ideální kombinaci, kdy je přístupný interiér domu, lze průchod komínu doladit dle prostupu jednotlivými byty.
Cena prohlídky kamerou začíná od cca 1500,- Kč a dále už záleží na složitosti a detailech konkrétní akce.
Mám letos(2017)vyměněný plynový kotel Viadrus Eco stacionární, je napojený do vyvložkovaného komína( hliníková spirála 120 -před 20ti lety). Je nezbytné jej znovu vyvložkovat za nerez?
Záleží na typu konkrétního kotle (předpokládáme, že mluvíte o kotli Viadrus Garde G42 ECO), respektive na počtu článků a zda je, nebo není osazen spalinový ventilátor. Dále záleží na vlastnostech a stavu stávající vložky.
V rámci výměny kotle MUSÍ být vždy provedena revize spalinové cesty, která osvědčí (včetně výpočtu) její vhodnost.
Lze předpokládat, že 20 let stará Al vložka již nebude vyhovující.
Dobrý den, v prvé řadě bych Vám chtěla moc poděkovat za tuto poradnu a čas, který nám všem věnujete. Dovolím si i já připojit svůj problém. V lednu 2016 jsme objednali kominickou firmu (majitel firmy je zároveň revizní technik) pro vložkování zděného komína a připojení kachlových kamen. Letos v lednu neměl čas na kontrolu spalin.cest tak jsme oslovili jiného kominíka a zděsili se z jeho zprávy, která obsahuje hned 3 závady: 1.)Vložka není dotažená až do suterénu k vymetacím dvířkům(končí cca 2m pod T-KUSEM) 2.) místo kolem T-KUSU není ničím utěsněno(ale kouř prý z tohoto místa neproniká) 3.) délka kouřovodu vertikálně 180cm a horizontálně 200cm nemá kontrolní otvory. Závěr: Spalinová cesta nevyhovuje. Co s tím? Řešil by něco komínový prstenec,aby se zamezilo proudění vzduchu mezi vložkou a stěnou zděného komína? Tah kouřovodu i komína s vložkou je v pořádku. Komínová vložka bez sazí a usazenin,topíme briketami a kvalitním dřevem.Kouřovod necháme osadit kontrolními otvory, ale bourat kolem T-KUSU se nám nechce, máme 3měsíce nové štuky a výmalbu. Napadne Vás nějaký návrh jak to vyřešit? Děkuji za Váš čas a přeji krásné dny.
Především se v principu nejedná o závady, které by zcela znemožňovaly další provoz spotřebiče. Kominík na ně zcela správně upozornil, ale do zprávy měl napsat „vyhovuje po odstranění zjištěných nedostatků“ a pro jejich odstranění předepsat termín. Tím spíše, že komín nebyl zanesen ani zadehtován.
Nedotažení vložky, respektive použití původních vybíracích dvířek není v principu na závadu a pro atmosférické komíny se poměrně často používá.
Neutěsnění mezery mezi vložkou a komínem je větším problémem, i když výrazně záleží na velikosti mezery. Tato mezera by utěsněna být měla, aby se zamezilo proudění vzduchu kolem vložky a její ochlazování. V principu lze akceptovat řešení, kdy je zaslepena mezera mezi vložkou a původním komínem alespoň v jeho ústí. Prakticky to znamená demontovat oplechování a mezeru mezi vložkou a komínem vyplnit izolační vatou, případně použít izolační desku, aby vzduch nemohl proudit kolem vložky. Potom namontovat zpět oplechování. Pravděpodobně je to Vámi navrhované řešení „prstenec“.
Kontrolovatelnost a čistitelnost kouřovodu je nezbytná. Pokud je kouřovod nedemontovatelný, musí být umístěny čistící otvory tak, aby byl přístupný celý vnitřní povrch. Ve Vašem případě patrně na koleni.
Dobrý den,
jsem ve fázi projektování nového bydlení a rád bych se zeptal, zda je možné u RD zrealizovat přetlakový komín pro krbovou vložku (nebo hůře krbová kamna). Není takový komínový system hlučný nebo příliš drahý? Důvodem je pouze nutnost maximálně snížit výšku komína kvůli vzhledu stavby. Děkuji předem za odpověď.
Pravdepodobne mate na mysli nikoliv komin pretlakovy, ale komin podtlakovy – s osazenym ventilatorem na usti kominu. Na trhu je pomerne siroka nabidka ventilatoru, a samozrejme kvalita temer vzdz odpovida cene a renomovanosti vyrobce. Pokud tedy chcete kvalitni ventilator, je treba vybirat spise zahranicni vyrobce a pocitat s cenou min.kolem 25.000- Kc.
Rád bych se zeptal jak je to s postupem při oplechování komína. Na http://homezin.cz/media/jak-oplechovat-komin jsem se totiž dočetl, že lze ukončit boční díly oplechování dvěma způsoby a to buď pod střešní krytinou nebo na střešní krytině. Který z těchto způsobů je nejlepší?
Obecne nelze rici, ktery zpusob je lepsi. Podstatna je vzdy kvalita prace. Podle naseho nazoru je varianta na stresni krytine sice drazsi, ale hezky cesky blbuvzdornejsi.
Dobrý den,
řešíme novostavbu rodinného domu a chtěli bychom vytápět pomocí plynového kondenzačního kotle. Je v dnešní době možné svislé koaxiální odkouření kotle, nebo je nutné provedení odkouření pomocí komínu? Pokud je možné koaxiální odkouření, jsou dané konkrétní předpisy, co je nutno při návrhu dodržet?
Moc děkuji za odpověď
Přímé koaxiální odkouření nad střechu je možné a běžně používané.Výčet všech předpisů pro osazování komínu je nad rámec této poradny. Je vhodné zadat práci odborné firmě, která zajistí odpovídající kvalitu práce.
Dobrý den.
Nechali jsme si vyměnit 20 let starý plynový bojler na TUV z důvodu nespolehlivosti.
Do stejného komína je vyústěn i stávající plynový NEkondenzační kotel.
Servisní technik výrobce odmítl podepsat protokol o uvedení do provozu bojleru, protože prý podle současné legislativy nesmí být oba spotřebiče do stejného komína. Teď se oba dohadují, na čí straně je pravda – montážní firma versus servisák od bojleru. Na zítřek mám pozvaného kominíka jako třetího…. Kde je tedy pravda? Nechci mít bojler načerno bez revize.
Děkuji za odpověď
Pokud je nový bojler v turbo provedení, musí mít skutečně samostatný komín, respektive nemůže být připojen do stejného komínu s jiným typem spotřebiče. Pro vyhodnocení možnosti zapojení je třeba znát parametry obou spotřebičů a především komínu. Pokud tyto doklady předáte kominíkovi, měl by Vám poradit.
Dobrý den,
je potřeba v souladu s vyhláškou 34/2016 Sb. provádět kontrolu spalinových cest u turbokotlů stejně jako u klasického plynového kotle, který je vyústěný do komínu?
Děkuji za odpověď.
Ano – zákonná povinnost se vztahuje na spalinové cesty všech spotřebičů s výjimkou topidel WAW. Kontroly se musí obecně provádět 1 x ročně, pouze u kondenzačních kotlů pak 1 x za 2 roky.