Ptejte se

Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.

rozhovor pro můj dům studio

Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství

VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci: 

  • revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
  • soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
  • autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
  • kominík, kamnář, instalatér

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

2 341 Komentářů

  1. Peter

    Dobry den,
    kupil som novostavbu domu, kde bol uz vymurovany komin, ktory je ukonceny 45° sopuchom 200mm a krytkou – nie je tam krb.
    Komin ma vsetky potrebne spravy a revizie.
    Bolo mi povedane, ze je to komin na krbovu vlozku. Ja by som tam chcel zapojit samostatne stojacu piecku.
    Niekto mi vsak povedal, ze piecka musi mat kolmy, rovny sopuch a 45° sopuchy su iba na krbove vlozky.
    Nikde som sa vsak nedocital ci je to pravda a aky je tam rozdiel. Prosim o radu.
    Dakujem

    1. admin (Autor)

      Bohužel naše poradna se týká pouze předpisů v ČR. Pokud jste tedy za Slovenska, musíte se řídit národní legislativou. V ČR není žádné legislativní pravidlo určující použití sopouchů 90° a 45°. Názor na úhel připojení, který citujete je pouze a jenom názor některých krbařů, ale není obecně závazný.

    2. Martin Balík

      Dobrý den,
      koupil jsem si Viadrus U28 5článek. Mám nerezový komín 7m dlouhý, vnitřní průměr vložky je 180 mm. Mám ho týden, kotel občas blafne, jakoby bouchne a hodně čudí. Je cítit celý dům, což je velmi nepříjemné a těžko se to větrá. U starého kotle (ocelový teplovodní, H424, 24kW) nebyl problém, při dohořívání se „prohrkal“ a krásně topil dál. U Viadrusu není možnost prohrkání. Také popel u Viadrusu se velmi špatně čistí, což pro mne znamená mnohem více práce a času. Jsem z nového kotle nešťastný, rád bych slyšel názory a zkušenosti jiných uživatelů, případně rady, jak vychytat topení, vybírání popela apod…..Zajímá mne také, jak spočítat tah komína z výše jmenovaných hodnot. Z rad, které jsem zatím pochytil mi bylo doporučeno pořídit si odtahový ventilátor WKO 160 mm, což je další nákladová záležitost cca 6500,-. Bojím se dalšího „hukotu“ a jiných potíží, které mohou nastat.

      1. admin (Autor)

        Pravděpodobně jste se dopustil chyby, když jste při koupi nového kotle nenechal posoudit jeho kompatibilitu se stávající spalinovou cestou.

        Tento problém je dnes bohužel poměrně častý.

        Pokud soustava nefunguje, je třeba hledat viníka vzniklé situace, tedy odpovědnou osobu, která provedla návrh vytápěcí soustavy. Touto osobou může být revizní technik spalinových cest, který vystavil revizi, nebo topenář, který kotel na stávající spalinovou cestu připojil a dokonce i prodejce, který zákazníka neseznámil s riziky připojení nového spotřebiče na starý komín.

        Návrhy typu osazení ventilátoru na kouřovod je třeba brát s velkou rezervou, protože jeho osazením se lze dopustit další podobné chyby, třeba „natlakováním“ komínu.

        V těchto případech doporučujeme nechat si především ověřit funkčnost soustavy normovaným výpočtem. Odborník dokáže po provedení výpočtu poměrně dobře pojmenovat problém a případně navrhnout smysluplné řešení.

    3. Bart

      Dobry den,mam komin vysoky cca 13m,kotel u22 22kw,topime drevem a hnedym uhlim.Kotel je umisten ve sklepe kourovod cca 1,2m nerezovou vlozkou pr160 kterym je vyvlozkovan cely komin.V 2 patre cca ve vysce 6m od sopouchu kotle je napojen dalsi spotrebic (kuchynsky sporak) cca 5kw.Kdyz mrzne a topim v U22 strasne se mi zanasi komin,po 1 tydnu kybl sazi.Kdyz nemrzne tak to tolik nedela cistim tak 1 za mesic.Ma to vliv na spatny tah?Dekuji

      1. admin (Autor)

        Napojení dvou Vámi uváděných spotřebičů do jednoho komínového průduchu není obecně povoleno a není ani prakticky vhodné.

        Vytvořením otevřené tlakové soustavy (komín + 2 připojené spotřebiče) vzniká výrazné ovlivnění tahových podmínek, které je navíc poměrně obtížně předvídatelné.

        Spaliny za spodního kotle tedy mohou být za mrazivých dní „ředěny“ vzduchem přisávaným přes sporák, za nepříznivých tlakových podmínek mohou být spaliny nasávány do interiéru a podobně.

        V tomto případě lze doporučit odpojení horního spotřebiče a provedení výpočtu spalinové cesty. Zapojení, které popisujete, lze vyhodnotit jako přímé ohrožení zdraví.

  2. Soukup

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat – máme 150 let starou chalupu s komínem, kam máme připojená pouze jedny krbová kamna.
    Komín ale nemá vybírací otvor a jeho případné umístění připadá v úvahu pouze do obývacího pokoje.. Je to problém? Dá se komín čistit i bez vybíracího otvoru?

    1. admin (Autor)

      Každý komín by v principu měl mít vybírací otvor, neboť bez něho je v podstatě nemožné provádět čištění a kontrolu.

      Provádět čištění komínu bez možnosti vybírání nečistot je minimálně nelogické.

      Umístění vybíracích dvířek do obytných místností je v případě krbových kamen v principu přijatelné a běžně používané. Při osazování je třeba dodržet požárně bezpečnostní předpisy.

  3. Marta1989

    Dobrý večer, máme problém s komínem. Před týdnem se nám na zdi v kuchyni udělal hnědý mokrý flek z komína, který smrdí dehtem. když jsme se koukli na komín, tak ten je mokrý a trochu i dehtuje. je to starý zděný komín o průměru přes metr. Poraďte prosím co s tím. topit?netopit?zbourat?

    1. admin (Autor)

      Průsak dehtových zplodin do cihlového zdiva je poměrně vážný problém, a to bez jednoduchého a obecně platného řešení.

      Problémem je, že dehtové zplodiny jsou i ve velmi nízké koncentraci velmi aromatické a tudíž výrazně snižují kvalitu vnitřního prostředí v budově. Ze zdiva se uvolňují při každém zahřátí.

      Při hledání řešení je obecně vždy třeba snažit se odstranit příčinu dehtování. Tou je ve většině případů nesprávný topný režim, nebo nedostatečně tepelně izolační vlastnosti komínu. Lze tedy doporučit prohlídku celé topné soustavy, ověření funkčnosti výpočtem, případně i měřením a na základě těchto údajů přijmout opatření k zamezení dehtování. Teprve v této fázi, lze hovořit o konkrétních návrzích. Pokud ale nyní např zbouráte komín a postavíte nový, tak se může stát, že při stejném provozním režimu bude během několika dnů rovněž zadehtován. Odstraníte totiž pouze následek, nikoliv příčinu.

  4. Jenda

    Dobrý den.Při rekonstrukci bytu potřebuji odvod spalin od plynového kotle turbo kombi stěnou do volného prostoru.Při dotazu na Stavebním odboru mi sdělili,že zásadně nepovolují.Je jejich postup správný?

    1. admin (Autor)

      Současná legislativa vyústění odvodu spalin skrze fasádu skutečně nepodporuje, a to zejména v případě, že vyústění nad střechu objektu je v principu možné. Problémem jsou i např.protilehlé budovy, okna a pod.

      Pokud na stavebním úřadu předložíte projektovou dokumentaci zpracovanou autorizovaným projektantem, který odborně zdůvodní, proč je vyústění obvodovou stěnou jediným technicky realizovatelným řešením, a to při splnění všech normou požadovaných podmínek, dá se očekávat, že budete mít reálnou šanci povolení získat. I když možná až na základě odvolání.

  5. Pavel

    Dobrý den,
    prosím jaká je minimální výška komína od sopouchu?
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      V principu záleží na typu paliva a spotřebiče.

      Například pro plynové spotřebiče typu C není výška určena, pro plynové spotřebiče typu B je min. účinná výška 4 m a pro spotřebiče na kusové dřevo je doporučeno min.5 m. Ve všech případech lze doporučit před osazením spotřebiče provést normovaný výpočet.

      Na celkovou výšku komínu má ovšem vliv i tvar střechy, okolní zástavba, požadovaný tah udávaný výrobcem spotřebiče, atd…

      1. Pavel

        Dobrý den,
        já jsem postavil komín dle projektu, kde je výška komínu od sopouchu 4 metry a teď při revizi před kolaudací mi kominík řekl že musím jeden metr přistavět. Že dle normy je minimum 5 metrů.
        Má pravdu? Jedná se o krbovou vložku na dřevo.
        Děkuji moc.

        1. admin (Autor)

          Co se týče normy, tak pravdu nemá.

          Účinnou výšku komínů pro spotřebiče na pevná paliva ve třídě N stanovuje ČSN 73 4201 ve článku 9.2.1.3., kde je sice obecně deklarována výška 5 m, ale současně je povoleno tuto výšku snížit, pokud je snížená výška ověřena výpočtem. Mimochodem v té samé normě je zakotven požadavek na výpočet každé spalinové cesty.

          Revizní technik Vás tedy informoval mylně. Doporučujeme Vám obrátit se na skutečného odborníka, který provede normovaný výpočet a přesně Vám sdělí, jaká minimální výška je pro Váš konkrétní komín potřebná.

  6. Miroslav

    Dobrý den,

    rád bych se zeptal – komín v domě má cca 8,5m výšku, a je v něm starší vložka 125mm. Lze na toto připojit automatický kotel na pelety? Výstup z kotle je 150mm. Kotel by sloužil jako bivalentní zdroj k TČ, jeho využití se uvažuje max měsíc v roce. Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Obecně lze říci, že pokud je vložka provedena v tlakové třídě N (podtlak), což je poměrně pravděpodobné, nelze ji pro připojení peletkového kotle použít. Způsob provozu nemá žádný vliv.

      Pokud by vložka byla v přetlakovém provedení (P) a současně materiálově vyhovovala pro pevná paliva, lze zkusit provedení výpočtu.

  7. Roman Pošusta

    Dobrý den,
    provádím rekonstrukci staršího dvougeneračního domu ze 60-tych let. Chtěl bych připojit na stávající komín krb o výkonu 8 KW. Komín je od svého postavení nevyužívaný stavěný v nosné zdi- průměru komínu je 150 mm. Krb chci instalovat v prvním patře s připojením do stávajícího sopouchu.. Měl jsem na posouzení možnosti připojení pozvané dva komíníky. Výsledek jejich obhlídky byl takový, že instalace za určitých uprav ( zvednutí výšky komínu nástavcem) je možná. Žádný z nich ale neřešil zásadní problém, který jsem si uvědomil až dodatečně. Z nějakého důvodu je průměr sopouchu jenom 135 mm co již dle mého laického názoru na připojení krbu nestačí. Prosím o radu jestli se dá vyřešit nějakým způsobe zvětšení sopouchu a jeho připojení ke stávajícímu komínu při zachování bezpečnosti.

    Děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Pokud předpokládáme, že je komín původní, tj.zděný z plných cihel, případně s osazeným šamotovým nebo betonovým pouzdrem, lze průměr sopouchu zvětšit prostým ubouráním na požadovaný průměr. Do vybouraného otvoru se následně zazdí zděř pro připojení kouřovodu.

      Pokud by v komíně byla osazena vložka, ať už kovová nebo šamotová, je zvětšení průměru připojení podstatně složitější a v tom případě doporučujeme, obrátit se na odbornou kominickou firmu.

      Před osazením spotřebiče doporučujeme provedení výpočtu spalinové cesty pro ověření funkčnosti (ale pravděpodobně máte již dva výpočty od obou kominíků).

  8. Jan Hanuljak

    Dobrý den,
    Bydlíme v cihlovém bytovém domě z 50. let v nejvyšším patře. nad námi je jen neobydlené podkroví.
    Chtěli bychom pořídit do bytu Krbová kamna/krbovou vložku pro občasné přitápění dřevem – výkon cca 3 – 5 kW max.
    V domě jsou komíny, jelikož se dříve byty vytápěly kamny.

    Co vše je nutné zařídit a jak postupovat předtím, než můžeme kamna pořídit?
    Předpokládám že je nutné zhodnocení stavu komínu a revizní zpráva. Účinná výška min. 5m je dodržena.
    Souhlas od vlastníka domu (města) dostanu.
    Je nutné vložkování vždy?

    Předem děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      V podstatě jste si odpověděl sám.

      V první fázi je nutná důkladná prohlídka potenciálně použitelného komínu, a to zejména jeho vnitřního povrchu, vazeb na hořlavé konstrukce, přístupnost ústí a vybíracích dvířek a především, zda na komín již není připojen jiný spotřebič. Současně stanovit možnosti externího přívodu vzduchu do spotřebiče.

      V druhé fázi ověřit výpočtem návrh komínu včetně kouřovodu a vybraného spotřebiče.

      Během výše uvedeného postupu se jasně a prokazatelně ukáže, zda bude nutné stávající komín vložkovat, či nikoliv. Důvody pro vložkování jsou nejčastěji dva, a to buď sanace vnitřního povrchu komínu nebo ukončení komínu ve Vašem patře s osazením vybíracích dvířek.

      Po získání souhlasu od vlastníka nemovitosti je možné provést případné vložkování a osazení spotřebiče. Před uvedením do provozu je nutné nechat zpracovat revizní zprávu spalinové cesty.

  9. Ondřej

    Dobrý den, rád bych se zeptal, za jakých okolností mohou odstranit komín, který již delší dobu není využíván, a který je součástí nosné zdi v přízemí v třípodlažním bytovém domě? Jednalo by se o jeho částečné odstranění v půdoryse (z komína šířky 450 mm by se odstranilo 150 mm, o které komín vyčnívá ze zdi tl. 300 mm. Postačí u stropu vzniklou dutinu zabetonovat a zdivo nasáklé dehtem očistit s tím, že by se ve výsledku stejně obložilo sádrokartonem? Je to zdravotně nezávadné řešení v případě obytné místnosti? Popřípadě kdyby v budoucnu chtěl náhodou někdo z vyšších pater komín využívat, bude mu komín správně fungovat za předpokladu, že si vytvoří novou půdici (případně provede další úpravy)? Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      V žádném případě nedoporučujeme provádět jakékoliv zásahy do komínových těles pokud nejste jediným vlastníkem celé nemovitosti.

      I v případě, že byste jediným vlastníkem byl, je třeba nejprve komín protokolárně vyřadit z provozu. Toto může nejjednodušší cestou (zápisem) provést revizní technik spalinových cest. Tento postup sice není přímou zákonnou normou, ale efektivně zabrání případným budoucím problémům.

      V případě, že vlastníkem nemovitosti nejste, měl byste protokolární vyřazení z provozu provést se souhlasem vlastníka nebo společenství vlastníků.

      V protokolu o vyřazení z provozu mohou být obsaženy podmínky ostatních uživatelů, které přímo určí způsob realizace ve Vašem bytě. Pokud například uživatel bytu nad Vámi bude chtít funkci komínu zachovat, nebude pravděpodobně možné žádné bourání. V případě bourání je potom nutné se vždy poradit se statikem. Komín je těžká svislá konstrukce, která u starších domů může plnit i funkci nosnou. Jakýkoliv zásah může tedy mít fatální důsledky.

      Pokud je jakékoliv zdivo nasáklé dehtovými zplodinami, budou tyto mít snahu se uvolňovat (vypařovat) při každém zvýšení teploty. Sanace je tedy v tomto případě dost složitá. Ideální samozřejmě je zadehtované zdivo odstranit úplně. Pokud to nejde a zdivo se překryje pouze krycí vrstvou, může se zápach dehtu objevit na zcela nečekaných místech, kam se dostal například dutinami pro rozvod elektřiny. Praktické řešení sanace je tedy možné pouze po prohlídce objektu, sondáži a pod.

      Nelze jednoznačně říci, zda spalinová cesta z vyšších pater bude či nebude fungovat. Ověření funkčnosti spalinové cesty se vždy provádí výpočtem pro konkrétní případ.

  10. Dobrý večer potřeboval bych zjistid informaci,
    z bytového domu je vyustění turbokotle jaké jsou normy na vzdalenosti do boku a do předu před vyustění.
    Chtěl bych postavit vedle domu domek tak at vím jaké jsou vzdálenosti než začnu vyřizovat projekt.
    Děkuji za info.
    S pozdravem Chaloupka

    1. admin (Autor)

      Vzdálenost mezi objekty s vyústěním odvodu spalin na fasádu je popsána v ČSN 73 4201. Tato vzdálenost není dána konstantou, ale závisí na výšce objektů, umístění vývodu spalin a výkonu spotřebiče. Citovat všechny související články v plném rozsahu je nad rámec této poradny.

  11. Leo Heger

    Dobrý den.
    Od kom.firmy mám provedené vyvložkování původně azbestoc.komína pr.200 nerezovou vložkou pr.160.Vložka není nijak středěná a v původním otvoru se volně pohybuje.To se projevuje jak na sopouchu(T-kus)kde si neumím představit jak napojit kouřovod až ho budu do sopouchu tlačit a jak bude odkouření pro sporák(dlouhé 80 cm) fixované,tak na hlavě komína kde se vyčnívající vložka s límcem pohybuje volně do stran a naráží do původní vložky což může při prudkém poryvu větru vydávat zvuky.Sopouch(T-Klix) je spodní stranou stěny na doraz k zdivu vybouraného otvoru a zbývající mezera(až 6cm)je vyplněná kamn.isolací která nijak sopouch(zděř)nefixuje.Jednotlivé díly jsou spojeny jedním trhacím nýtem.
    Je takto provedené vyvložkování technicky správně provedené nebo to jsou související konstrukční projevy? Jak mám fixovat sopouch? Jak fixovat horní vyústění?
    Děkuji předem za odpověď. L.Heger

    1. admin (Autor)

      V podobných případech je třeba reklamovat dílo u firmy, která práci provedla. Důležité potom je, zda a jak byla před realizací díla vystavena objednávka a po realizaci díla revizní zpráva spalinové cesty, předávací doklady, projekt atd.

      Při objednání jakýchkoliv prací má zákazník obecně právo, aby výsledné dílo bylo nejen funkční, ale i esteticky vyhovující. Pokud se vložka v původním průduchu volně pohybuje, má nedostatečnou fixaci a nedostatečně spojené díly, je poměrně pravděpodobné, že nevyhovuje ani jedné z výše uvedených podmínek (nicméně opakovaně primárně záleží na tom, co bylo smluvně objednáno).

      Pokud se s firmou na nápravě nedohodnete, je třeba věc řešit právní cestou. Nedoporučujeme dodělávání svépomocí, protože spalinová cesta je potenciálním zdrojem značných rizik, které v případě svépomocného zásahu plně přechází na uživatele.

  12. Klíma Drahoslav

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaká musí být vzdálenost v umístění mezi krbovými kamny a plynovým sporákem. Děkuji a přeji hezký den Dr. Klíma

    1. admin (Autor)

      Není nám znám obecný předpis, který by pro tento případ taxativně stanovoval vzdálenost obou spotřebičů.

      Pro dovození minimální vzdálenosti lze použít normu ČSN 06 1008, ale mnohem vhodnější je za minimální vzdálenost považovat vzdálenost krbových kamen od hořlavých konstrukcí udanou výrobcem daného spotřebiče.

      Jako nejideálnější se ovšem jeví prostý „selský zdravý rozum“. Tyto spotřebiče do těsného sousedství provozně nepatří a je vhodné je oddělit nejen minimální možnou ale spíše uživatelsky přijatelnou mezerou. Interiérový architekt by je tedy měl situovat do rozdílných provozních zón, a tedy velmi daleko od sebe.

  13. Zuzka

    Dobrý den,
    dnes byl u nás kominík na pravidelnou kontrolu komína u plynového kotle a informoval nás,že vyvložkovaný komín po 15 letech musí být znovu vyvložkovaný.Prý je to nová vyhláška platná od roku 2017.Je to pravda?
    Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Není to pravda. Pokud jste skutečně od kominíka obdržel takto taxativní informaci bez dalšího zdůvodnění, došlo minimálně k porušení občanského zákoníku (např. §433, odst.1). Doporučujeme obrátit se na Policii ČR, nebo na Živnostenský úřad a jednání tohoto živnostníka tam nahlásit.

      Pokud kdokoliv podmiňuje dodání materiálu nebo služby nějakým legislativním předpisem, musí toto své tvrzení ověřitelně doložit.

  14. Petr Šmíd

    Dobrý den, jsem majitelem rodinného domu ze 70 let. Topím kotlem na tuhá paliva a začal mi prosakovat dehet skrz stěny. Komín je vyvložkovaný azbesto-ozinkovým -trubkama, průměr 150 mm a vysoký asi 11 m. Tak bych chtěl vědět, zda se dá vyfrézovat-vyvrtak a potom vyvložkovat nerezem.
    S pozdravem

    1. admin (Autor)

      Práce s materiálem obsahujícím azbest je vázána poměrně rozsáhlými bezpečnostními předpisy, jejichž popis je nad rámec této poradny. Frézování proto může být poměrně náročné.

      Nicméně obecně lze říci, že frézování a následné vyvložkování není řešením dehtování. Nebudete tedy odstraňovat příčinu, ale pouze a jenom oddalovat následky (což může být finančně značně nerentabilní).

      Je vhodné se na problém podívat v širších souvislostech, například, zda by se Vám nevyplatilo zažádat o dotace na osazení plynového nebo například peletkového kotle a tím posunout vytápěcí soustavu na podstatně vyšší úroveň.

  15. Michal Krupík

    Chci připojit krb.kamna ve svém bytě v nejvyšším patře cihlového bytového domu. Kominík navrhl kouřovod s funkcí komína skrz strop a půdní prostor ke střeše.

    Hasičský sbor požaduje pro své vyjádření k projektu této stavby vnější i vnitřní požární odolnost kouřovodu. Česká firma, jejíž výrobky kominík používá, má ovšem na kouřovod jen certifikaci o vnitřní požární odolnosti.

    Oslovil jsem jinou firmu z Brna (byt je 200km od Brna), která by kouřovod s potřebnou certifikací dodala, ale jen pokud stavbu provede její vlastní kominík.

    Je toto běžná praxe? Nechci platit dopravu brněnskému kominíkovi. Rád bych nechal práci udělat svého kominíka, který stojí u projektu od začátku.

    Není nějaké jiné, třeba i jednodušší řešení?

    1. admin (Autor)

      Ne – toto není běžná praxe.

      Zkouška požární odolnosti (tzv.z vnějšku-ven) není pro komínové výrobky obecně předepsána a u komínů s nerezovým pláštěm zcela postrádá logiku. Tato vlastnost vstupuje „do hry“ v případě, že komín propojuje různé požární úseky a jeho vnější plášť je z materiálu, který neodolá ohni vně komínu.

      Ještě více „podivné“ je chování firmy odmítající dodat materiál …

      Jako vždy je nejjednodušším řešením obrátit se na odborníka buď v oblasti komínů nebo požárníka, který za Vás jednání s hasičským sborem vyřídí.

  16. Lukáš Pohořelý

    Dobrý den,
    obracím se na Vás ve věci konzultace vyhoření komína. Mám nově vyvložkovaný komín nerezovou flexi trobou, v kamnech topím suchým dřevem a hnědým uhlím. Komín mi po vyvložkování 2 x vyhořel (hoření cca 2 minuty). Dojde při vyhoření nerezové flexi trouby k jejímu znehodnocení?

    Děkuji Vám za odpověď,

    Lukáš

    1. admin (Autor)

      Pravděpodobnost poškození v podstatě jakéhokoliv komínu vyhořením je obecně vysoká. Komíny jsou v principu certifikovány, aby odolaly jednorázovému vyhoření, ale po tomto vyhoření nemusí zůstat funkční. Současná legislativa (mimo jiné) předepisuje revizi spalinové cesty po každém zahoření v komínu.

      V každém případě je třeba se problému ihned a intenzivně věnovat. Odborník by měl na místě odhalit, zda bylo vyhoření způsobeno sazemi nebo dehtem, následně provést výpočet spalinové cesty a navrhnout případně optimalizační opatření. Pokud normovaný výpočet spalinové cesty nevyjde pozitivně, je možné dílo reklamovat.

  17. Miroslav Pokorny

    Dobry den.Mohu na odtah do komina mit pripojen zaroven kondnenzacni kotel a zaroven nekondenzacni plynovy boiler.Vlozka by byla nerezova.Dekuji.Pokorny

    1. admin (Autor)

      Za předpokladu, že se jedná o plynový bojler s atmosférickým hořákem, je toto řešení reálně neproveditelné.

  18. Aleš

    Dobrý den,
    vybírám na malou chatku průtokový ohřívač a zajímalo by mě, jak jsou na tom jednotlivé typy s účinností. Např. překvapila mě relativně vysoká teplota spalin u turbo PO (190-230 °C v závislosti na délce odkouření) oproti klasickému s atm. hořákem (např. Karma POV-10 uvádí 160 °C). Může být spotřebič účinnější i přesto, že má vyšší teplotu spalin? Vím, že nejúčinnější jsou kondenzační kotle, ale na to nemám místo a jde o malý objekt, který je větsinu zimy neobývaný a může promrzat. Proto nechci teplovodní vytápění (nutno vypouštět) a chci vytápění řešit malými plynovými přímotopy s odkouřením zkrz zeď. Atmosférické PO jsou sice velmi levné (i v inzerci lze koupit relativně nové za zlomek ceny), ale vyžadují přívod vzduchu, což je v koupelně, kde bude PO umístěný, trochu nekomfortní. Také je komplikovanější odkouření a nutností je instalace spolehlivého detektoru CO (ale bych instaloval v každém případě). Na PO bude napojený sprchový kout a kuchyňský dřez.
    Průtokový ohřívač s turbem se mi zdá jako nejlepší řešení, ale zajímal by mne Váš názor na řešení tohoto problému. Hlavně jsem slyšel stížnosti na kolísání teploty vody, ale nevím co je na tom pravdy a jak jsou na tom moderní PO.
    Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Na otázku výběru PO jste si v podstatě odpověděl sám – uživatelsky nejvýhodnější je uzavřený (TURBO) spotřebič s externím přívodem vzduchu. Účinnost Vás v podstatě nemusí zajímat vzhledem k omezeným provozním podmínkám. U moderních spotřebičů by s kolísáním teploty vody neměl být problém. Je ovšem třeba věnovat pozornost správnému zapojení vodovodního potrubí. Pokud se jedná o rekreační objekt s omezeným provozem, vždy stojí za úvahu využití elektřiny.

  19. OLESJA

    DOBRY DEN.MAME ELEKTRICKIJ KOTEL,A CHCEM KOUPIT KRBOVI KAMNA Z VIMENIKEM A PRIPOJIT K TOPENI.PROBLEM JE ŽE NEMAME KOMIN.JESTLI MUŽEM PRISTAVET KOMIN K FASADE.DEKUJY.

    1. admin (Autor)

      Ano fasádní komín je zcela běžným řešením tohoto problému.

  20. Alena

    Dobrý den. Jakým směrem uchytit kryt na komín proti dešti? s lomenou střechou nebo na pravý úhel.nevím zda jsem to napsala správně a pochopíte o co mi jde.I přes to děkuji.Alena

    1. admin (Autor)

      Orientace stříšky není dána obecným předpisem. V drtivé většině případů není orientace podstatná a za rozhodující lze považovat estetické hledisko. Například u komínů s obdélníkovým průřezem při použití tzv. „vlny“ se oblouk dělá většinou nad kratší stranou. Pouze u některých stříšek, které mají speciální aerodynamiku doporučuje způsob jejich osazení výrobce.

  21. Michal Ježek

    Dobrý den, rád bych se zeptal u jakého typu kotle či kamen musím vyvložkovat komín? Rádi bychom si pořídily automatická peletová kamna s horkovzdušným rozvodem ale nebráníme se ani kotli na pevná paliva. Dále bych potřeboval vědět zda a jaké jsou směrnice pro Německo konkrétně Sachsen.
    Předem děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Vložkování komínu je jedním ze způsobů sanace vnitřního povrchu nebo zmenšení dimenze. Nic víc, nic míň. Žádný předpis obecně vložkování nepředepisuje. Záleží vždy na konkrétním komínu a konkrétním spotřebiči, zda je možno je spojit do jedné funkční spalinové cesty. Vložkování v žádném případě není jakýmsi „všelékem“. Je proto třeba nechat stávající komín prohlédnout (nechat zpracovat kontrolní zprávu) a následně nechat udělat návrh řešení s připojeným spotřebičem, a to včetně normovaného výpočtu. Teprve v této fázi se uvažuje o úpravách a jednou z variant může být i vložkování.

      Se „směrnicemi“ pro Německo Vám bohužel nepomůžeme. Samozřejmě v Německu neplatí ČSN 73 4201, ani vyhláška 268/2009 Sb..

  22. Monika

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, zda má soused povinnost umístit komín v určité vzdálenosti od vedlejší stavby? U baráku nám toti vyrostla novostavba a kouř z komína od souseda, jde přímo na náš barák, a to přímo do oken, takže nemůžu dát na balkon ani prádlo, aniž by smrdělo od kouře a o větrání si můžu nechat jen zdát. Má stavbu pod námi a komín má v úrovni balkónu v prvním patře, takže kouř se nám valí kolem všech oken a balkonu a po celé zahradě. Chtěla bych vědět, zda jsem v právu, kdyby jsme ho požádali o nápravu a on neměl zájem s tím nic dělat. Byla bych moc vděčná za odpověď. Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Povinnost dodržet vzdálenost od sousedního objektu předepisuje v konkrétní podobě ČSN 73 4201, kde je poměrně detailně naznačen postup stanovení výšky komínu s přihlédnutím k sousednímu objektu. Není tedy obecně řešena vzdálenost, ale výška komínu tak, aby byl zajištěn bezproblémový rozptyl do ovzduší. Vámi popisovaný stav za bezproblémový jistě považovat nelze.

      Nejjednodušším řešením je samozřejmě dohoda se sousedem. Pokud by nebyla možná, je třeba se obrátit na místně příslušný stavební úřad s písemnou stížností. Stavební úřad má za povinnost vypsat řízení, porovnat sousedův komín se schválenou projektovou dokumentací a zjednat nápravu.

  23. Jirka

    dobrý den,
    Mám otázku bydlím ve 3 patře cihlového 4podlažního baráku s bytovými jednotkami. V bytě mám 4 komíny na každé patro 1.Chtěl bych nechat vyvložkovat komín ale známí mě straší že musím vyvložkovat celý komín od sklepa až po střechu. Přijde mi to jako blbost proto se ptám zda-li jde vyvložkovat komín jen od 3 patra až nahoru a v bytě udělat dvířka na čištění ? děkuji

    1. admin (Autor)

      Ano – vytvoření nové půdice (dna) a vybíracích dvířek ve vložce ve Vašem patře je samozřejmě možné. je ovšem nutné prověřit, že daný komínový průduch nikdo jiný nepoužívá. Současně doporučujeme nechat si udělat výpočet pro ověření funkčnosti.

  24. Michal Stružka

    Dobrý den,

    mám problém s krbovými kamnama, musím přívodní rouru od kamen do komína čistit každý 2 až 5 den. Jinak z kamen vychází zápach kouře a někdy většinou v noci zápach jak z udírny, ůplně štiplavý dusivý zápach. přívodní roura od komínu ke kamnům je dlouhá 60 cm a má průměr 150 mm. V místnosti kde jsou kamna o výkonu 6 Kw mám vždy přes denn při topení otevřené okno a v noci mikroventilaci. Chtěl bych se zeptat čím to je že tu rouru musím tak často čistit a proč se oběvuje ten zápach. Ještě roura obsahuje klapku na zmírnění tahu ale ta se dá použíbvat tak dva tři dny a pak ji nemůžu zavřít kouřilo by to. Topim jen bukovými poleny vysušenými a deskami a trámy se zbourané stodoli ničím jiným. Děkuji za radu

    1. admin (Autor)

      Zanášení spalinové cesty je nejčastěji způsobeno nízkou rychlostí proudění spalin. Ta může mít více příčin, např. zanesený komín, předimenzovaný komín, nedostatek vzduchu, nízká teplota spalin a další.

      V podobných případech je třeba postupovat „vylučovací metodou“. Provést nejprve detailní kontrolu celé spalinové cesty, případně včetně normovaného výpočtu. Pokud nejsou shledány závady a současně je výpočet pozitivní, lze učinit závěr, že chyba je provozního charakteru. Potom, už je prakticky možno jen se pokoušet „ladit“ provoz spotřebiče, a to zejména zvětšováním přívodu vzduchu a častějším přikládáním po menších dávkách.

  25. Franta

    Dobrý den.

    Vlastním dřevěnou chatku a chci v ní instalovat kamínka
    „Petry“,průměr roury je 120mm a síla stěny je 131mm.Za kamny jsem zabudoval nehořlavý sádrokarton a z venkovní strany jsou dřevěné palubky.Jak je možné provést průchod
    roury přes stěnu,a přitom byly splněny veškeré bezpečnostní a požární předpisy,pro případ pojištění.

    Děkuji za vaše vyjádření a přeji krásný den.

    1. admin (Autor)

      V současné legislativě je typizovaný řez pouze v normě ČSN 06 1008. Prakticky se však toto řešení již nepoužívá, protože jsou k dispozici podstatně kvalitnější materiály. Každopádně neexistuje nic, jako certifikace prostupu z hlediska pojištění. Certifikovat lze pouze obecnou požární odolnost.

      Doporučuje navrhovat každý prostup individuálně pro konkrétní zapojení a konkrétní spotřebič. Tato služba je ovšem nad rámec této poradny.

  26. Vladka

    Dobry den,

    bydlim v 1. patre sestipatrove novostavby na Barrandove v byte 2+kk, rada bych si poridila mensi krb. Mam vlastni plynovy kotel a odvod na digestor. Na co by bylo mozne krb napojit a zda by to bylo vubec mozne. Dekuji.

    1. admin (Autor)

      Na společný odvod plynového kotle ani digestoře odtah spalin od krbu připojit nelze. Jedinou akceptovatelnou variantou je samostatný komín vedený pravděpodobně po fasádě objektu, a to až do výšky nad střechu objektu.

  27. Gabriela Jiráková

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je potřeba osvědčení o stavu komínu pro účely kolaudace i v případě, že komín (určený pouze pro krbová kamna) je nepoužívaný a není v tuto chvíli ani napojen na žádná krbová kamna či jiný zdroj. Stačí komín označit pouze cedulí „MIMO PROVOZ“? Dále se zeptám, kde tato cedule případně musí být umístěna? (na půdě, u napojení krbových kamen)?
    Předem děkuji za Vaši odpověď.
    Hezký den
    Gabriela Jiráková

    1. admin (Autor)

      Pro účely kolaudace objektu je obecně nutné osvědčení stavu komínu i v případě, že není připojen spotřebič. Vzhled a obsah tohoto dokumentu není zákonem detailně upraven a není ani stanoveno, kdo ho může vydat. Obecnou praxí je vydání jakési „předběžné“ revize zpracované revizním technikem spalinových cest, která pro účely kolaudace osvědčí provedení komínu s tím, že finální revizní zpráva bude vystavena po připojení spotřebiče. Praxe se ovšem liší dle konkrétních stavebních úřadů.

      Označení MIMO PROVOZ nic neřeší. Spalinová cesta v novostavbě musí být funkční a odpovídat legislativě bez ohledu na jakoukoliv ceduli. Jedinou cestou, jak se vyhnout výše uvedenému, je přepracování projektové dokumentace, kde by komín musel být pojmenován např. větrací průduch. Pak by se takto kolaudoval. Při zapojení spotřebiče by ovšem bylo nutné opětovné stavební řízení.

  28. Jiří

    Dobrý den, máme starší komín který je zděný obdélníkového tvaru vnitř. cca 30×15 cm a bez žádné vložky, ubourali jsme horní část až pod střechu nyní co dál chci využít stavebnice komínu z bloků a vložek napojení zbývající části. Také mi řekl řemeslník že stačí jen postavit bloky a přikrýt betonovou deskou originál a komín, novou část, natáhnout lepidlem a perlinkou že to stačí při použití komínových vložek je problém přechodu z obdélníku na kruh, nosný blok je již dosti velký a přechod odpadá. moc tomu nevěřím a zdá se mi to za špatné řešení!

    1. admin (Autor)

      Při „rozklíčování“ Vašeho dotazu máme poněkud problém s terminologií. Nicméně chápeme Váš problém tak, že stávající jednovrstvý komín z plných cihel byl ubourán a Vy ho chcete nastavit systémovým komínem s keramickými vložkami uloženými v betonové matrici.

      Toto řešení, jakkoliv v principu možné, se nezdá být ideálním a při praktické realizaci sebou přinese několik obtížně řešitelných technických detailů.

      Pokud je část komínu pod ubouranou částí v dobrém stavu, je nejjednodušším řešením použít pro dostavbu obdobný materiál, tedy šamotové nebo plné pálené cihly. Komín pak vyzdít do původního tvaru bez rozměrových změn.

      Další variantou je použití nerezového izolovaného nástavce, jehož plocha průduchu plošně odpovídá ploše stávajícího průduchu. Přechod z obdélníku na kruh se potom provede náběhem.

      Pokud by se měla nástavba realizovat ze systému keramických izolovaných vložek v betonové matrici, je třeba poradit se s odborníkem a vyřešit založení, fixaci a dilataci. Takový návrh je nad rámec této poradny.

  29. cerny pavel

    dobry den chci se zeptat jestly mohu postavit komin nad vlozku . http://www.zamecnictvi-bartl.cz/krbova-vlozka-se-zadnim-prikladanim-beta1vplus.php nebo musim postavit komin vedle krbu dekuji.

    1. admin (Autor)

      Legislativní předpis, který by taxativně vymezoval, kdy lze a kdy nelze použít svislý kouřovod s funkcí komínu, fakticky neexistuje. Vodítkem pro výběr tedy může být doporučení výrobce spotřebiče nebo projektanta.

      Obecně platí, že na svislý kouřovod připojený spotřebič musí být konstrukčně uzpůsoben k vybírání nečistot ve spalinové komoře. Z toho lze vyvodit nevhodnost takového řešení pro drtivou většinu spotřebičů s výměníkem, a to zejména krbových vložek.

      Samozřejmě, že všechno je řešitelné a v praxi se setkáváme s případy, kdy to skutečně „jinak nejde“. Řešení pak ovšem bývá složitější a tudíž finančně náročné.

      Ve Vašem případě doporučujeme použití standardního komína s T-kusem a vybíracími dvířky.

  30. Josef Houžvička

    Dobrý den,
    koupili jsme dům s kotlem na pevná paliva s původně jednovrstvým komínem, který byl vyvložkován nerezovovou vložkou a do ní je kotel připojen. V prvním patře jsou však krbová kamna připojená ne do nerezové vložky,ale do původního zděného jednovrstvého komína to znamená, že spaliny jdou vně nerezové vložky. Je to tak správně
    a vyhovuje to legislativě ??

    1. admin (Autor)

      V principu rozhodně nevyhovuje. Pro konkrétní posouzení a návrh řešení je třeba nechat zpracovat posudek revizním technikem.

  31. Mirek

    Zdravím. Chtěl jsem se zeptat co se dá udělat,když mám nově vyfrezovany komín nerezovou trubkou a mám tam vývod na krbové kamna, a když jsem dovezl krbová kamna tak ten otvor z komínů je níž než z krbu co se stim dá dělat. Děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Především záleží na celkovém provedení spalinové cesty a o kolik je sopouch níž než spalinové hrdlo. Každá nová spalinová cesta musí být ověřena výpočtem. Ten může teoreticky prokázat funkčnost i připojení se záporným sklonem. Jinak je pravděpodobně jedinou cestou nákup vhodnějšího spotřebiče nebo posunutí vložky.

  32. Zbyněk Šoch

    Dobrý den,

    lze do jednoho komínového tělesa (prefabrikovaný komín 7 m se šamotovou vložkou prům. 200) připojit dva spotřebiče. Oba spotřebiče jsou umístěny spolu s komínem v jedné místnosti (kotelně vně obytné části). 1. spotřebič – pyrolitycký kotel na tuhá paliva sloužící k vytápění objektu, 2. spotřebič sporák na tuhá paliva k občasnému místnímu použití). Musí mít oba spotřebiče přípoj do komínového tělesa pod úhlem 45°.

    Velice děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Podle platné ČSN 73 4201 musí být minimálně kotel ústředního vytápění napojen do samostatného komínu. To vylučuje připojení jakéhokoliv dalšího spotřebiče.

      Úhel připojení není v legislativě předepsán. Teoreticky může být doporučen výrobcem spotřebiče, nebo projektantem.

  33. Miroslav. K.

    Dobrý den
    Potřebuji dozdít nad střešní část komínu CIKO® 3V UNIVERSAL ale teploty jsou pod nulou . Jsou nějaké možnosti třeba nemrznoucích směsí do malt adt . Děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Určitě je k dispozici množství přípravků do malt a betonů několika výrobců. Tyto přípravky jsou běžně dostupné v hobby marketech. Nicméně v obecné rovině doporučujeme primárně vznášet podobné dotazy na výrobce systému a nepoužívat žádné technologie a přípravky, ani neprovádět žádné úpravy bez jeho vyjádření. Chybným technologickým postupem totiž neztrácíte pouze záruku, ale přebíráte plnou zodpovědnost za funkčnost systému. Doporučuje kontaktovat výrobce systému.

  34. Juraj

    Dobry den mam krbove kamna z vyvodem 145 mm a do komina mam diru o prumeru 120 mm muzete mi prosim poradit ake roury korovodu mam koupit? A ci musim zväcsit diru v komine ?? Bude mi stacit 145 mm roury nebo musi byt 150 aby se to tam dalo nasadit?? Dekuju za odpoved

    1. admin (Autor)

      Především musíte posoudit dimenzi komínu. Nejmenší dovolený průměr je 140 mm nebo čtverec 150 x 150 mm. Pokud komín tyto minimální rozměry nemá, nelze spotřebič připojit. Pokud je dimenze komínu dostatečná, je ideální provést celý kouřovod ve stejném průměru, a to včetně sopouchu (díry do komínu). Ideálním řešením je patrně použití dimenze kouřovodu 150 mm a případnou mezeru na spalinovém hrdle spotřebiče dotěsnit.

  35. Zdeněk Macháč

    Dobrý den, máme starý zděný komín vyvložkovaný nerezovou vložkou. Kolem komínu vede trám a v patře je dřevěná podlaha. Jak daleko od takového komínu můžou být hořlavé materiály a je vzdálenost myšlena od nerez vložky nebo původního zděného komínu? Děkuji

    1. admin (Autor)

      Vložkování nerezovou vložkou nezlepšuje tepelně technické vlastnosti komínu. Obecně ČSN stanovuje bezpečnou vzdálenost pro jednovrstvé zděné komíny 50 mm od vnějšího povrchu původního komínu (nikoliv od vložky). Vyvložkováním nerezovou vložkou se tato vzdálenost obecně nemění, rozhodně ji nelze zmenšit. Naopak v případě, že součástí vložkování je frézování, tedy zmenšení tloušťky stěny, měla by se bezpečná vzdálenost zvýšit. V každém případě musí po vložkování následovat revize spalinové cesty a teprve po ní zprovoznění spotřebiče. V rámci revize musí být bezpečná vzdálenost deklarována.

      1. Miska.Bz

        Prosím ještě o doplnění, jak je tedy myšleno v ČSN 734201(6.5.8)
        „U jednovrstvého zděného komína vyvložkovaného komínovou vložkou může být zachována stávající vzdálenost k hořlavému materiálu“?
        děkuji

        1. admin (Autor)

          Myšleno je vložkování bez frézování.

  36. Milan Kaspar

    Dobrý den jen dotaz na vyčistění komína materiál vložek je azbestocement průměr 150 mm ,vložky maji na sobě vrsvtvu dehtu ,která nelze odstranit štetkou ani pružinovou ružicí tak jen prosim o radu možnosti odstraněni diky Kašpar

    1. admin (Autor)

      Možnosti práce s materiálem obsahující azbest jsou dle současné legislativy velice omezené. Nelze proto v podstatě použít mechanické čištění (např.rotační štětkou, nebo dehtovou frézou). Lze zkusit různé typy chemických odstraňovačů dehtu.

      Obecně by tento typ vložek měl být demontován a nahrazen „bezpečnějším“ materiálem.

  37. Tomáš

    Dobry den,
    mám komín shiedel ukončeny betonovou hlavou,která je přikrytá pozinkovým plechem,chtěl bych se zeptat jestli na vyplnění mezery,která vznikne mezi krycím plechem a poslední vložkou mohu použít butyplast(medvědí hovno).Díky za odpověď

    1. admin (Autor)

      V horizontálním směru žádná mezera mezi vložkou a dilatační plechovou manžetou být nesmí. Dilatační manžeta musí přesahovat dovnitř vložky a vložka samotná musí být ukončena v dilatačně distanční vzdálenosti od komínové krycí desky.

      Vždy musí být vložka ukončena tak, aby mohla dilatovat. Nárůst výšky vložky může být (dle materiálu a výšky komínu) až několik cm.

      Pro použití v komínech dodává každý výrobce speciální materiály atestované pro příslušnou teplotu. Butyplast patrně nemá požadované vlastnosti.

  38. Viktor

    Dobry den, resim takovy problem doma a to s nevhodne umistenym spotrebicem (krbova kamna). Komin a kamna jsou v novostavbe a jak to nekdy byva, tak az casem po zabydleni se ukaze, ze by veci mohly byt jinak. Jedna se o komin CIKO 3V Universal ( tusim tak je to oznaceni ), komin ma 9 metru. Kamna a tudiz i vstup do komina mam napravo a rad bych kamna premistil nalevo. A otazka zni: je to vubec resitelne? Lze stavajici otvor nejak zaslepit? Jak komplikovane je vyfrezovani a vyvlozkovani noveho otvoru? Nedovedu si predstavit dany dil vybourat a „vlozit“ novy s otvorem na druhou stranu, vzhledem k tomu, ze nad stavajicicm dilem s otvorem je dalsich cca 6-7 metru komina.. Dekuji

    1. admin (Autor)

      S tímto problémem může pomoci pouze výrobce komínového systému. Podobné úpravy by měl provádět buď přímo výrobce nebo výrobcem certifikovaná firma. Rozhodně nelze doporučit provedení svépomocí, nebo necertifikovanou firmou. Neoprávněný zásah totiž neznamená jenom konec záruky, ale i přímou odpovědnost za všechny následky.

  39. Pavel

    Dobrý den,chci se poradit.Bydlíme v družstevním bytě.Jde o byt stavěný v roce 1991.Je zde 6 bytových jednotek.Káždá má svůj vlastní komín a kotel.Kotel na tuhé paliva-Opop H418(starý typ).Komín je dlouhý cca 14metrů a široký cca 15cm.Máme neustále problém s ucpaným komínem.Jednou tam byli taky mrtvé holuby.Kotel čistím pravidelně-co dva týdny.Názory pozvaných kominíků se liší.Někdo to vyčistí a de pryč a někdo mi řekne,že komín je tak zněčištěn,že nebude provádět ani čištění a máme si to dát vyfrézovat.Domnívám se,že komín je hodně zanešen a chci tuto skutečnost prokázat,nebo vyvrátit.Kdo mi vystavý nevyvratilný doklad o reálném stavu komínu?Děkuji Kollár

    1. admin (Autor)

      Váš problém patrně vyřeší prostý posun na vyšší úroveň oslovených odborníků. Kominík nebo revizní technik by měl mít k dispozici minimálně komínovou kameru, kterou prohlédne celý vnitřní povrch komínu. Obraťte se proto na specialistu, kterého si sám vyberete a se kterým si domluvíte prohlídku s tím, že bude dopředu vědět co od něj očekáváte. Samozřejmě cena za takovou službu bude patrně vyšší než u kominíka obcházejícího se štětkou dům od domu.

  40. Pavel

    Dobrý den, Mám komín Schiedel postavený asi v roce 1985. Provozuji plynový kotel. Nyní chci koupit nový. Kominíkem mi bylo sděleno že je komín nutno vyvložkovat. Jaké mohou být důvody k nutnosti komín vyvložkovat? Nechtěl bych zbytečně investovat. Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Již mnohokráte opakovaný dotaz v rozličných variantách. Vložkování je jednou z variant řešení v případě, že provozní vlastnosti komínu neodpovídají požadavkům připojeného spotřebiče. Jedná se tedy o vhodnost jednak materiálovou a jednak rozměrovou.

      Takže pokud máte starší plynový atmosférický kotel s kouřovodem např. DN 120 zaústěný do komínu např. DN 140 a nyní se rozhodnete koupit nový kondenzační kotel, je poměrně pravděpodobné, že starý komín nebude vyhovovat na mokrý přetlakový provoz a bude předimenzovaný. Patrně nejjednodušším řešením je pak opravdu vložkování. Samozřejmě je však možné, že Váš stávající komín vyhovovat bude a potom je vložkování zbytečné. Právě kvůli vyřešení tohoto problému si voláte kominíka, který by Vám měl nejen navrhnout řešení, ale i vysvětlit z jakého důvodu.

  41. Staš Martin

    Dobrý den.Mám starší Rd. V roce 95 jsem namontoval plyn.kotel Damon a komín mi vyvložkovali pevnou Al vložkou. V roce 2014 jsem koupil nový kotel Baxi. Připojili ho na stávající komín s Al vložkou,provedli revizi a vše Ok. Letos přišel jiný revizák a řekl že byl vyměněný plyn.kotel tudíž vložka musí být v nerezu a je to nevyhovující. Podotýkám že Al vložka je v dobrém stavu. Je tedy povinnost při výměně kotle převložkovat komín do nerezu? Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Typ použité vložky musí v principu odpovídat typu spotřebiče (a naopak). Záleží tedy na tom, zda máte kotel atmosférický, turbo nebo kondenzační. Pro první dva typy je Al pevná vložka v principu povolena, i když se nedoporučuje.

      Z výše uvedeného je patrné, že žádná obecná povinnost převložkování nerezem neexistuje. Každý komín musí být popsán kódem dle ČSN 1443 (musí být uveden v revizi). Podle tohoto kódu každý kominík jednoduše (a prokazatelně !!!) pozná, zda konkrétní komín je nebo není použitelný pro konkrétní spotřebič. Pokud tedy kominík prohlásí materiál stávající vložky za nevyhovující, musí svůj názor podložit rozporem vycházejícím z deklarovaných vlastností kotle a komínu.

      Pokud rozpor skutečně existuje, je potom na příslušném kominíkovi aby posoudil, jak dalece se jedná o závadu přímo ovlivňující provoz. To už je ovšem čistě subjektivní záležitost.

  42. Aleš Štěpánek

    Hezký den.
    Prosím o odpověď. Topím suchým dřevem ve sporáku, u kterého je komín z bílých cihel, který má průduch 15×15 cm. Ve sporáku se vytváří saze, které odstraňuju 3x za sezónu. Přesto se mě už dvakrát saze ve sporáku vznítily a i v komíňe vyhořely. Byl to strašidelný hukot, ale komín byl jen trochu teplý a z komína šlehal metrový plamen, ale přesto se hliníkový kryt, ktery tam je neroztavil. Tímto hořením vznikla v komíně tvrdá sklovitá glazura, kterou nelze odstranit štětkou ani pružinou. Saze se tam už neudrží a padají do sklepa, kde je dvířkama vybírám. Zajímá mě, jestli se tato glazura může vznítit, kdyby saze ve sporáku zase hořely a při jaké teplotě? A nakonec mě zajímá, jaká teplota vznikne při hoření sazí? Moc děkuju za odpoveď.

    1. admin (Autor)

      Váš komín je bohužel především postaven z materiálu, který nevyhovuje současné legislativě a v obecné rovině ho tudíž nelze používat. Vápenopískově cihly nejsou pro stavbu komínu, ani pro styk s přímým plamenem v principu určeny.
      Pro stanovení změn materiálu v důsledku vyhoření sazí nebo dehtu proto můžete pouze kontaktovat výrobce cihel.
      Při hoření sazí nebo dehtu se teplota v komíně pohybuje obecně vysoko nad 1000°C. Konkrétní výše závisí primárně na množství sazí/dehtu, průtoku vzduchu a době hoření.
      Opakované vyhoření sazí/dehtu je nutno kvalifikovat jako velice vážnou provozní závadu, která vyžaduje odstavení spotřebiče z provozu a detailní kontrolu jak komínu, tak především provozního režimu spotřebiče.

  43. Beneš Jiří

    Dobrý den.Při opravě starého baráku nám vyvložkovali starý komín nerezovou vložkou DN140-ze zdi do místnosti je ale prúměr 150mm,protože jsme kom.řekli že kamna mají kouřovod 150mm.Nevíme jak ted propojit kouřovod z kamen do komína když obě truby-ze zdi i tu co jme koupili na kamna mají prúměr150mm,truba co povede z kamen ho má na zúženem místě.Děkujeme za odpověd

    1. admin (Autor)

      V principu se jedná o systém „samička/sameček“. Většina dílů kouřovodu je po celé délce v principu „samička“ a jen na konci je zúžení „sameček“.

      Podle tohoto principu je třeba díly spojovat. Celá sestava by měla být směřována tzv.“po vodě“, tj.horní díl je zasunut dovnitř spodního. Pokud je třeba spojit dva „samečky“, lze jednoduše odříznout příslušně dlouhý kus kouřovodu a získat tak spojku „samička/samička“.

      1. Miska.Bz

        Prosím o upřesnění (viz odkaz výše) jak si vysvětlit ČSN 734201-7.2.3, kde je uvedeno “ průřez průduchu kouřovodu nesmí být větší než průřez komínového průduchu….“,event.zredukovat hned za hrdlem spotřebiče?
        děkuji

        1. admin (Autor)

          Pokud se dotaz transformuje na kontrolu průměru, lze poskytnout dvě rady: Ta první je provést normovaný výpočet.Ta druhá, že redukce z většího průměru na menší musí být provedena na hrdle spotřebiče (to je význam citovaného článku ČSN).

  44. Lada Tůmová

    Dobrý den,
    mám vyvložkovaný komín nerez vložkou,ale poslední 2 roky starý kotel silně dehtoval,což se projevilo i po celé délce vložky ( cca 10 m ).Máte zde odkaz na přípravek Cre-Away,chtěla bych si ho pořídit,ale nevím přesně jak to použít.To se sype ze shora do komína? To se přece nedostane na vnitřní stěnu vložky po celé délce ? Kdyby to fungovalo,byla bych ráda,že bych nemusela nechat dehet odfrézovat.
    Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Přípravek Cre-Away se aplikuje zespoda a za pomocí tahu se roznáší po celé délce spalinové cesty. Místa pro aplikaci jsou kontrolní dvířka, kouřovod a nebo přímo do spotřebiče. Jedná se o pudr, který se aplikuje opakovaným stlačováním po směru tahu komína. Před aplikací je třeba zatopit, aby se dehet zahřál a prášek Cre-Away se snáze nalepil na dehtové usazeniny.

      1. Leksa

        Ve spalinové cestě na pevná paliva přece nejsou kontrolní dvířka.

        1. admin (Autor)

          Děkujeme za exaktně správnou připomínku a současně jsme rádi, že naší poradnu sledují i odborníci. Dle terminologie dané ČSN 73 4201 je pojem „kontrolní dvířka“ skutečně vyhrazen pouze pro spalinové cesty spotřebičů plynových, zde se jedná o dvířka vybírací. Omlouváme se za chybu – oslovený specialista na Cre Away není kominík. Zajistíme jeho poučení

  45. Zdeněk

    Dobrý den,
    mám zděný komín a uvnitř omítnutý,ke kterému na půdě přiléhá střešní trám a dřevěná podlaha.Komín je vyvložkován nerez vložkou.Chci se zeptat,čím a jak nejlépe vyřešit izolaci,aby komín splňoval podmínky pro vydání revizní zprávy ?
    Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Bezpečná vzdálenost vnějšího pláště tohoto typu komínu od hořlavých konstrukcí (dřeva) je dle ČSN stanovena na min.50 mm. Ideálním stavem je samozřejmě odstranit všechno dřevo do předepsané vzdálenosti. Pokud to není možné, je třeba dřevěné konstrukce izolovat. Obecný předpis bohužel neexistuje, ale lze obecně vycházet z ekvivalentu 300 mm plného zdiva, což odpovídá tepelnému odporu cca 0,45 m2.K/W (cca 30 mm minerální vaty nebo speciální izolační desky).

  46. Pavel Kostka

    Dobrý den,
    ve 30let starém RD chci zrušit kotel na tuhá paliva ve sklepě a na stávající kouřovod napojit o patro výše krbovou vložku. Kotel byl v provozu ještě loni. Komínové těleso je z plných cihel. Komín je vyvložkován osinkocementovou rourou o průměru 200mm. Existuje nějaké technické řešení jak napojit krbovou vložku a ponechat osinkocementové potrubí?
    Děkuji za odpověd

    1. admin (Autor)

      Bohužel velmi (ale velmi) ožehavé téma. Pokud se chceme držet oficiální dikce (a jinak ve veřejné poradně ani nelze) je nutno zjistit, zda materiál vložky obsahuje azbest. Pokud ano, tak s materiálem obsahujícím azbest lze manipulovat pouze podle speciálních bezpečnostních předpisů. Je proto nutné tuto problematiku konzultovat se specializovanou firmou.

      Pokud materiál azbest neobsahuje, lze komín jednoduše vyvložkovat menším průměrem. To sice poněkud omezí výběr krbové vložky, ale pokud jsou stávající šablony osazeny rovně měly by jít bez problémů vyvložkovat průměrem DN 180, což umožní poměrně široký výběr vložek.

  47. Jirka

    Dobrý den, mám dotaz k montáži nerez komínové vložky, komín je na pevná paliva. Provádí se tzv. „po vodě“ nebo „po kouři“?

    Děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      U atmosférického provozu vždy „po vodě“.

  48. M. Slavík

    Dobrý den. V bytě v starším bytovém domě máme dle revizní zprávy komínu instalovat revizní dvířka pod sopouch komína pro kontrolu kondenzátní jímky. Jak lze vhodná dvířka sehnat a kdo je má instalovat, kominík nebo zedník? Hned pod odvodem spalin z kombinovaného plynového kotle ( pro vytápění a ohřev vody)? Nejspíš bude poté nutná revize kotle pro možnost zanesení prachem ze stavebních prací

    1. admin (Autor)

      Ze znění dotazu těžko soudit zda osazení vybíracích dvířek je nutnou funkční podmínkou provozu spalinové cesty, nebo pouze zaznamenání nesouladu s ČSN, ovšem bez reálného provozního vlivu.

      Obecně řečeno by akutně měly být řešeny zejména závady přímo ovlivňující funkčnost topné soustavy nebo její bezpečnost. Ostatní závady lze řešit například v rámci výměny spotřebiče.

      Jedná se ale vždy o subjektivní pohled příslušného kominíka.

      Konkrétně tedy lze říci jediné – pokud probíhá jakákoliv rekonstrukce komínu, měl by být spotřebič odpojen. Komínová dvířka jsou běžně k dostání buď u výrobce příslušné vložky (pokud je komín vyvložkován), nebo v maloobchodní síti hobby prodejen. Na instalaci dvířek nejsou žádné profesní nároky.

  49. Lada Bezoušková

    Dobrý den,budu stavět nový komín,který bude asi 20cm od stěny(blíže postavit nejde),která je silná 50cm,krbová kamna budou z druhé strany stěny v jiném pokoji.Chci se zeptat čím napojit kamna ke komínu přes stěnu,bude stačit jen plechová roura anebo bude lepší keramická komínová a je potřeba i izolace v místě přechodu roury přes stěnu,děkuji

    1. admin (Autor)

      Vyřešení průchodu kouřovodu stěnou není jednoduchá ani jednoznačná záležitost. Je bezpodmínečně třeba, aby prostup posoudil odborník na základě znalosti všech detailů a navrhl optimální řešení s ohledem na funkčnost, bezpečnost a dodržení příslušné legislativy.

      Zní to velkolepě, ale v praxi to znamená jednu prohlídku stavby a náklady za konzultaci ve stokorunách. Tady se opravdu nevyplatí šetřit.

  50. Tomáš Zatloukal

    Dobrý den,

    neúčinná výška má být 1/10 nebo 1/20 účinné výšky komína při napojení na kotel Benekov B14p ( jedná se o kotel na pelety ),

    díky,

    S pozdravem Tomáš Zatloukal

    1. admin (Autor)

      Stávající norma nepracuje s pojmy peletky ani obecně biomasa, pouze s pojmem dřevo. Dřevěné peletky, lze v této dikci pravděpodobně s úspěchem považovat za dřevo. Platí tedy 1/20 účinné výšky, resp.1/20 objemu účinné výšky.

Přidávání komentářů není povoleno.