Ptejte se

Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.

rozhovor pro můj dům studio

Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství

VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci: 

  • revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
  • soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
  • autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
  • kominík, kamnář, instalatér

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

2 341 Komentářů

  1. Marketa Bravkova

    Dobry den,

    rada bych se Vas zeptala na jednu vec. Topime doma drevem a mame uzavreny dvur. Kour z komina je velmi casto ve dvore. Nemuzeme tak temer vubec otevirat okna do dvora. Slo by s timto problemem neco delat, pomohlo by nejake nastaveni/prodlouzeni kominu?

    S pozdravem

    Marketa Bravkova

    1. admin (Autor)

      Bez bližšího seznámení se situací lze řešení jen odhadovat. Nejčastější příčiny podobných jevů jsou dvě:

      – nedostatečný tah komínu, tj.nedostatečná účinná výška

      – nedostatečný přívod vzduchu do spotřebiče.

  2. Marcela Janečková

    Dobrý den, bydlím v bytovce se 4 byty. Jeden soused topí dřevem, ostatní elektřinou.. Soused už se mi jednou zmiňoval, že komín čistí sám a kamarád kominík mu následně jen dodá potvrzení, aniž by komín viděl. Z tohoto důvodu jsme se s ostatními sousedy domluvili, že revizi komína zaplatíme a necháme komín zkontrolovat.. Kominík řekl, že ke kontrole potřebuje vidět i kotel. Byla jsem se souseda zeptat, jestli teda kominíka pustí k sobě do bytu. Prý v žádném případě a že prý má domluveného kominíka na začátek listopadu. O dva dny později jeho kominík přišel komín zkontrolovat a následně mi soused donesl potvrzení o kontrole od kominíka.. Zarážejí mě na tom ale dvě věci. Na potvrzení je datum 14.8.2016, ale kominík zde byl 18.10.2016. Dále na potvrzení nejsou napsané žádné zjištěné závady, ale je tam napsáno „nepoužívat na plný výkon“.
    Přijde mi, že něco určitě není v pořádku a kominík se takto pojistil, kdyby něco..
    Moje otázka zní: Co s tím můžeme dělat? Stále máme strach, aby jsme nevyhořeli. Jak můžeme vědět, že komín není používán na plný výkon? Jak mám tomuto rozumět?
    Děkuji Janečková

    1. admin (Autor)

      V podstatě stejná odpověď jako na dotaz pana Davida Stockela z 22/10/16. Ve Vašem případě lze doporučit písemné ohlášení na místně příslušný stavební úřad. Při tomto postupu, i pokud by se ukázalo, že vaše obavy nebyly oprávněné, nehrozí Vám žádné sankce nebo postihy.

  3. Jiří

    Dobrý den, je odpovědný topenář / zhotovitel / za to, že připojí kotel na komín, aniž by se přesvědčil, zdali komín splňuje nároky kotle. Vzhledem k tomu, že kotel se bez komína neobejde naskýtá se otázka zdali takto zapojený kotel tedy dílo, dle obč. zákoníku je funkční a splňuje to, k čemu byl instalován a to k topení. Pokud ne, je nějaká obrana objednatele ? Může se objednatel nějak bránit ? Existuje sankce na zhotovitele, který připojí kotel na komín bez revize ?
    Děkuji mockrát za odpověď. Jiří

    1. admin (Autor)

      Jedná se o právní dotaz, který se vymyká obsahové náplni této poradny. Takže pouze okrajově a obecně: topenář je bezpochyby zodpovědný objednateli dle občanského zákoníku a v případě obecného ohrožení i dle trestního zákoníku. Záleží ovšem podstatně na obsahu příslušné smlouvy o dílo. Obecná sankce na tento problém neexistuje.

  4. David Stockel

    Dobrý den,
    náš soused má komín ve velmi špatném stavu a bez revizí. Mohu se nějak bránit? Je zde velké riziko požáru jejich a okolních baráků včetně našeho.Lze se obrátit na OÚ nebo MŽP?

    Děkuji

    1. admin (Autor)

      V tomto případě záleží na míře ohrožení. Pokud jste v situaci, že se domníváte, že by mohlo dojít k obecnému ohrožení provozem sousedova komínu, je třeba se obrátit písemným hlášením na místně příslušný stavební úřad, který je ze zákona vykonavatelem státního stavebního dozoru a který musí následně nějakým způsobem reagovat. Nejčastěji tak, že provede místní šetření včetně vstupu na pozemek a do budovy, posoudí situaci a stanoví příslušná řešení. Pokud jste soused, budete se na tomto řízení podílet. Pokud jste v situaci, že se cítíte bezprostředně ohrožen na životě, zdraví nebo majetku (např.z komínu šlehají plameny, na Váš pozemek dopadají jiskry, pociťujete akutní zdravotní problémy, apod.) je třeba volat hasiče na tísňovou linku, kteří budou reagovat výjezdem a okamžitým zásahem. Pokud skutečně najdou reálný zdroj bezprostředního ohrožení, vstupuje do hry policie, stavební úřad, atd. Samozřejmě je v tomto případě třeba mít jistotu, že nespouštíte planý poplach.

  5. Michaela

    Dobrý den mám dotaz. Máme krbovou vložku 14kw,ale komín pouze na 5kw. Co stim?

    1. admin (Autor)

      Žádný komín na 5 kW neexistuje. Pro jednodušší výklad lze zvolit přirovnání „Láhev na 5 napití“. V tomto případě je zřejmé, že nelze kapacitu lahve měřit počtem napití, protože záleží na tom, kdo z lahve pije, jakou má žízeň, jestli mu obsah chutná a tak dále. Stejné je to s komínem – měřítko v kW nelze pro popis komína smysluplně použít.

  6. Milan Málek

    Dobrý den.Mám dotaz ohledně koaxiálního komína od kondenzačního kotle.Jakým správným způsobem se komín čistí a kontroluje jeho průchodnost,pokud je to vůbec potřeba? Dosavadní kontroly proběhly vizuální kontrolou a znaleckým pokyvováni hlavou,coz mně trochu děsí a nenechává v klidu.Komin je dlouhý 1,5m a jsou v něm vrazeny dvě 90 stupňová kolena. Předem děkuji za odpověď.Milan.

    1. admin (Autor)

      Jsou dva základní problémy ohledně koaxiálního komína:

      1.- přesto, že je to dle platné legislativy povinné, nejsou na koaxiálních komínech osazovány prvky umožňující vizuální kontrolu a často ani měřicí otvory. Důvodem je pouze snaha minimalizovat náklady. V limitním případě pak nelze provést úplnou kontrolu ani s pomocí komínové kamery a výsledkem kontroly by pak mělo být konstatování, že spalinová cesta je nekontrolovatelná a nečistitelná.

      2.- nedostatečné přístrojové vybavení a omezený čas kontroly. Pokud je cena kontroly minimalizována, nemá kominík komínovou kameru ani spalinový detektor, protože cena těchto přístrojů je kolem 100.000,- Kč. Pokud navíc spěchá a nechce se mu na střechu, tak pouze vyplní doklad, vezme peníze a jde.

      Nicméně obecně není pravda, že není co kontrolovat. Musí být v maximální míře provedena vizuální kontrola vnitřního povrchu, mělo by být provedeno měření obsahu kyslíku v přívodu vzduchu a měření spalin. V neposlední řadě je třeba vystoupat na střechu a posoudit ústí komínu.

  7. Jan Vávra

    Dobrý den,
    máme 35 let starou chalupu, kde je komín postaven ze čtvercových cihlových vložek. Obestavených cihlami. Topí se zde v otevřeném Krbu, který je napojen přímo do komína. Komín je již hodně zadehtován (dříve se topilo vším možným, mokrým dřevem atd.), zkoušeli jsme různé chemické čištění, vymetání atd., ale nic nepomáhá. Do frézování se nám moc nechce. Přemýšleli jsme o vyvložkování. Má otázka zní: pokud bychom použili nerezové vložky průměru 180mm (ty se do stávajícího komína vlezou) můžeme je použít pro otevřený krb? Krb má velice malou účinnost, takže většina tepla „vyletí komínem“ vydrží to nerezové vložky? Bude vadit krbu když zmenšíme rozměr komínu z 200x200mm na rouru o průměru 180mm ? Výška je cca 8m

    Děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Zadehtování komínu nelze řešit vyvložkováním bez odstranění dehtového nánosu. Před vložkováním musí být komín čistý, tj.především bez dehtových usazenin a sazí. Teplota na povrchu vložky by mohla tyto zplodiny zapálit, což by mohlo vést k požáru. Pro odstranění dehtu není nutné vždy frézovat, ale je možno zvolit chemickou cestu.

      Výpočet optimální dimenze je pak placenou službou nad rámec této poradny.

  8. Stanislav volánek

    Dobrý den,hodlám provést výměnu stávajícího zděného komínu za nový nerezový,který bude umístěn ve vzdálenosticca 1m od původního komínu,jejž zbouráme,je nutné tuto úpravu řešit se stavebním úřadem?

    Děkuji Standa

    1. admin (Autor)

      Pokud vyjdeme z platné úpravy stavebního zákona, tak ano. Doporučujeme konzultovat na příslušném stavebním úřadu, který může specifikovat rozsah nutných podkladů.

  9. Blanka Roubíková

    Dobrý den,
    lze napojit stávající atmosférický plynový kotel do nového komína nerezového (bez obezdění)?

    1. admin (Autor)

      Na tuto otázku může dát vyčerpávající odpověď pouze zpracování revize. Obecně upozorňujeme, že pokud není zpracována revizní zpráva dochází k porušení zákona.

  10. Pavel

    Dobrý den,
    v rodinném domku máme zděný komín z plných cihel, starý cca 40 let, vnitřně omítnutý tažením dřevěného špalku o čtvercovém průměru 18×18 cm, na který je připojen kotel na dřevo Atmos o výkonu 21KW. Komín přestal mít tah, letos na něm byla provedena odborná revize a nebylo shledáno nijakých závad, bránících provozu, zároveň byl vyčištěn. Po týdenním topení kotel ztratil tah a dehtuje. Komín jsem znova vyčistil kominickou růžicí s koulí, kotel byl taktéž vyčištěn, ale přesto stále dehtuje. Topím v něm suchým tvrdým dřevem. Slyšel jsem, že je možné propojit dva sousedící průduchy vybouráním zdiva mezi nimi, pro zlepšení odtahu spalin. Prosím vás o radu, co s tím dělat, aby nedocházelo k dehtování. Za radu srděčně děkuji.

    1. admin (Autor)

      Takže pouze tip, protože bez prohlídky na místě, to jinak nejde:

      Především trocha fyziky – zvětšením průřezu komínu v podstatě neovlivníte tah komínu, pouze rychlost proudění a průtok.

      Většinou bývá problém v nedostatečném přívodu vzduchu ke spotřebiči, nebo do spotřebiče. Vámi popsaný spotřebič vyžaduje při maximálním výkonu přes 50 m3 vzduchu za hodinu. To znamená mít přívod z vnějšího prostředí otvorem cca min.150 x 150 mm a současně neškrtit přívodní klapky do spotřebiče. Pokud kotel stojí v nevětrané místnosti, komín nebude fungovat a bude docházet k dehtování.

  11. Mira

    Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu.Jaký průměr komínu mám zvolit? Krbová vložka má výkon 12kW, celková výška komínu je 6,5m z toho asi 1m výška nad střechou.Sopouch ve výšce 2m v uhlu 45°. V plánech na RD mám navržený komín průměr 250mm a zdá se mi zbytečně velký…

    1. admin (Autor)

      Ano dimenze 250 mm j pravděpodobně silně nadhodnocena. Optimální průměr komínu musí být ověřen výpočtem dle ČSN. Jedná se ovšem o placenou službu nad rámec této poradny.

  12. Marek Pohnětal

    Dobrý den, v nově koupeném domě jsme zrušili plynový kotel v suterénu s průměrem vyvložkovaneho komínu cca 12,5 cm. Rád bych místo něj obsadil co nejvýkonnější kamna. Jaký max výkon je s tímto průměrem komínu reálný. Ideální by byly krbovky ale jak jsem se díval. ty mají větší průměry komínu.

    1. admin (Autor)

      Na Vámi popsaný komín s největší pravděpodobností nelze napojit žádný spotřebič spalující pevné palivo (dřevo, uhlí, …), a to jednak proto, že by to bylo v rozporu s platnou legislativou a jednak proto, že by to nemuselo fungovat. Jistou variantou by mohly být kamna na peletky, ale i ty by s vysokou pravděpodobností potřebovaly novou vložku. Doporučujeme nechat si udělat prohlídku kominíkem nebo revizním technikem, a to včetně návrhu možností připojení spotřebiče.

  13. Jirka

    Dobrý den,
    rekonstruujeme starší rodinnou vilu, která má původní zděný komín od suterénu. Chtěli bychom na tento starý zděný komín napojit plynový turbo kotel. Chtěli bychom komín upravit na koocentrické řešení, je to technicky možné? Předem děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Ano, toto je velice častá úprava. Do stávajícího komínu se vloží nerezová nebo plastová vložka buď v jednoduchém nebo koaxiálním provedení. Od komínu do spotřebiče je potom většinou koaxiální vedení. To vše v dimenzi dle spotřebiče a výšky komínu 60/100 nebo 80/125. Bez problémů by si s tím měl poradit jakýkoliv kominík.

  14. Ivan Spilka

    Dobrý den, Opravujeme starší RD. Fima Votop Jihlava nám instalovala kondenzační kotel Viadrus Victrix exa 24 x 1 Erp + Ub 80-2. Komín od kotle je vyvedený na střeše cca 1m výšky a pod úrovní krovu a asi 1m vedle vikíře s oknem. Revizní technik – kominík nám oznámil, že je nutné vyvést komín až nad úroveň vikíře, kvůli možnému přiotrávení CO2. Prosím o vysvětlení, jestli je nutné komín předělat, nebo zda-li existuje ještě nějaké jiné řešení. Případné foto situace mohu dodat e-mailem. Děkuji za odpověď. Spilka

    1. admin (Autor)

      Výstup spalin nad střechou objektu má dle ČSN definovánu ochranou zónu, ve které nemohou být okna obytných místností. U vikýřů s okny obytných místností platí, že komíny do vzdálenosti 1,5 m musí být vyvedeny 1,0 m nad horní hranu okna. Pokud se tedy jedná o okno obytné místnosti, je asi nejlepším řešením komín buď posunout nebo zvednout.

      Mimochodem CO2 je dusivý plyn, kterým se nelze otrávit.

  15. Novotná

    Dobrý den, může se dostat kominik ke kominu jednopodlazniho domu (přízemí a jedno patro) pomocí žebříku? Bohužel na střeše chybí nášlapné tašky. Kominik, jenž komín čistil naposledy říkal, že bez naslapnych tašek porušuje bezpečnost práce. Což chápu, ale zajímá mě, jestli je ještě jiná možnost, než pořizovat momentálně nášlapné tašky.
    Předem děkuji za odpověď

    1. admin (Autor)

      Kominík Vám poskytl vyčerpávající odpověď. Veškeré alternativní způsoby (horolezecké zajištění, vysokozdvižná plošina, atd…), která by vyhověly podmínkám BOZP jsou podstatně nákladnější.

      Pokud je přístupná půda, lze osadit kominický výlez do 0,5 m od komínu. Potom nejsou nášlapy nutné.

  16. Marek M.

    Dobrý den,
    prosím o radu, bydlím ve starším domě a chci si pořídit krbová kamna, musí být od roku 2016 dle legislativy komín vyvložkovaný nebo záleží pouze na stavu komína?

    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Záleží pouze a jenom na stavu komína. Neexistuje právní předpis požadující vyvložkování jakéhokoliv komínu. Vložkování je obecně jednou z metod sanace vnitřního povrchu komínu.

  17. Filip

    Dobry den, mam kamna v garazi a planuju provizorne natahnout komin jen do boku ( tzv. Trubka ze by trcela jen ven). Nebude to nicemu vadit ?

    1. admin (Autor)

      Je to v rozporu s legislativou a v některých případech může dojít i ke kolizi s trestním zákoníkem. Vřele nedoporučujeme.

  18. Jana

    Dobrý den máme velký dvougeneračního dům.Ve sklepě je umístěn kotel na tuhá paliva.V prvním poschodí máme kamna 10kw vytp jsou vyvedena do společného komína s kotlem.Mam otázku zda by bylo možné do stejneho komínu vyvést ještě jedna kamna v přízemí.Dekuji Jana

    1. admin (Autor)

      Pokud jsou Vámi zmiňované spotřebiče napojeny do společného průduchu, jedná se již v této fázi o zapojení, které není dovolené a mělo by být ihned změněno. Zapojení dvou a více spotřebičů na pevná paliva (snad s výjimkou peletek) totiž představuje reálné nebezpečí úniku zplodin hoření do interiéru objektu.

      1. Jan ˇSvehla

        Dobrý den. Výše jste uvedl, že peletky se řadí mezi dřevo, pokud tedy topím dole dřevem, lze v patře do stejného průduchu umístit malá kamna na dřevo? Díky.

        1. admin (Autor)

          Nikoliv. Peletkový spotřebič je třeba v dikci normy ČSN 73 4201 považovat za krbová kamna, která musí být připojena do samostatného komínu.

  19. Bedřich Zich

    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně kouřovodu.
    Je možno vést plastový kouřovod od plynového kotle, výkon do 24 kW, v zateplení zateplení rodinného domu? tlouštka izolace EPS 150 mm. Děkuji

    1. admin (Autor)

      Předpokládáme teplotu spalin do 120°C, proto doporučujeme v těsné blízkosti potrubí odvodu spalin nahradit EPS minerální vatou. Potom proti tomuto řešení nejsou legislativní námitky.

  20. dasa

    prosim vas muze byt v jednom konine / prduchu dva husi krky na plynova kamna,druhy najemnik me tvrdi ze to schvalit revizni technik ja jsem u toho nebyl dekujii za odppoved dasa.

    1. admin (Autor)

      Ano, pokud je to rozměrově možné a pokud jsou eliminována možná ovlivnění, je možno do jedné šachty/průduchu vložit více vložek.

  21. Vladimír Golik

    Dobrý den,
    koupili jsme chalupu, kde je dvouprůduchový komín, každý průduch je sestavený z šamotových vložek, průměr 140mm. Na jednom z nich jsou napojena krbová kamna, druhý je zatím volný. Chtěl bych ve sklepě udělat kotelnu a napojit na volný průduch kotel na TP (například Dakon, který má průměr odkouření 145mm), ke kterému bude připojena akumulační nádoba s následným rozvodem do topení. Celková výška komínu je cca 11m. Bude takový komín stačit, nebo je nutné frézovat na větší průměr? Děkuji za radu..

    1. admin (Autor)

      Pro stanovení optimální dimenze je nutné (a ze zákona povinné) provést výpočet dle příslušné ČSN. Tato služba je však nad rámec této poradny.

  22. Radek

    Dobrý den.Chtěl bych se zeptat zda musi byt komin vyvložkovaný když chci napojit krb 8Kw.Komin je z cihel.Před x lety tam byly napojeny kamna a vše bylo v pořádku.Jenže ted jsou jine normy.Musí byt tedy komin vyvložkovaný nebo se to muže nechat jak to je.Popř. je možne tam zasunout jen flexi alu vložku?Děkuji za odpověd

    1. admin (Autor)

      Především (jako už mnohokrát) je třeba si uvědomit, že žádný předpis nepředepisuje povinnost vložkovat zděné komíny.

      Poměrně logicky je třeba zjistit aktuální stav a použitelnost daného komínu pro konkrétní spotřebič. Pokud komín vyhovuje, není důvod proti jeho použití, a to v souladu s platnou ČSN bez vložkování. Pokud komín v některém parametru nevyhovuje, je třeba ho před připojením spotřebiče rekonstruovat. Jednou z možností je pak vložkování. Je ovšem znovu třeba si uvědomit, že vložkování řeší v podstatě pouze sanaci vnitřního povrchu komínu a v některých případech může i podstatně zhoršit tepelně technické a stavební vlastnosti komínu.

  23. Lukáš

    Dobrý den,jaký potřebuji průměr nerezové vložky pro plynový kotel VIADRUS GARDE G42 ECO 26kW. komín má 9m.Děkuji za radu.

    1. admin (Autor)

      Výpočet spalinové cesty, který poptáváte je placenou službou. Více např. na http://kominy.messy.cz/narvhy-kominu/ .

  24. Josef Rýpar

    Dobrý den,

    v půdním prostoru máme na komínu dvoje kontrolní/čistící dvířka. Komín je zděný a uvnitř jednoho průduchu je voka na plynový kotel a uvnitř druhého je keramická vložka napro kotel na uhlí. Dnes topíme převážně plynem, občas dřevem. Předělávám půdní prostor na podkroví a všiml jsem si, že ta dvířka jsou osazená spatně – rámeček je trochu pokřivený a vnitřní plechová dvířka nedoléhají k rámu a dvířka netěsní.
    Mám v úmyslu dvířka vybourat a osadit nová. Chtěl bych poprosit o radu, jaké parametry musí nová dvířka při tomto umístění (obytné podkroví) splňovat. Dají se koupit ta stejná za cca 300Kč, ale i nějaká lepší utěsněná a izolovaná za cca 1000Kč a více. Někde jsem četl, že v podkroví musí být právě ta dražší, utěsněná. Je toto definováno v nějaké normě? Předem děkuji za radu. S pozdravem, Josef Rýpar

    1. admin (Autor)

      Vlastnosti dvířek musí v principu odpovídat vlastnostem provozované spalinové cesty a v případě systémového komínu by měly být od příslušného výrobce.

      V principu je však pochopitelně vždy výhodnější volit dvířka tlakově těsná i v případě, amosférického nebo podtlakového komínu. Vždy však je třeba ověřit jejich vhodnost dle deklarovaných vlastností (teplotní odolnosti), aby se nejednalo např.sice o dvířka drahá, ale určená pouze pro nízké teploty.

      V podobných případech je ideálním řešením konzultace s odborníkem – např.kominíkem, který u Vás provádí pravidelné roční prohlídky. Je totiž možné, že nejen dvířka, ale celé komínové těleso je ve stavu vyžadujícím rekonstrukci a probíhající stavební práce mohou tuto rekonstrukci podstatně zlevnit. Naopak, pokud se závady projeví až po provedení úpravy podkroví, budou náklady na jejich odstranění enormní.

  25. Anna Jedličková

    Dobrý den,budu měnit atmosférický kotel 24 kw Protherm za nový ,také atmosférický kotel 24 kw Wiesman.Je nutné znovu vyvložkovat komin nerezem (ted je hlinikem-15 let).Přitápíme dřevem na podzim a jaře,plyn jde 4 měsíce v roce.Firma topenářská tvrdí,že to není nutné atmosf.kotlů,pouze u kondenzačních.Kominík říká,že to nařizuje vyhláška a při výměně kotle,se musí vložkovat nerezem,podle normy,vždy. díky Jedličková

    1. admin (Autor)

      Především žádná vyhláška nenařizuje vložkování. Pokud Vám někdo něco podobného tvrdí, může se dopouštět dokonce porušení občanského zákona, protože Vás uvádí v omyl nepravdivou informací.

      Pravda je taková, že každý spotřebič musí být připojen na spalinovou cestu, která je certifikována nebo normou osvědčena odvádět příslušné spalinové plyny. V některých případech stávající spalinová cesta neodpovídá novému spotřebiči dle současné legislativy a musí být rekonstruována nebo vyměněna. V takovém případě je jednou z variant vložkování.

      Současně platná ČSN 73 4201 povoluje připojení atmosférických plynových spotřebičů na pevné hliníkové vložky. Je ovšem vždy třeba posoudit stav stávající vložky a před uvedením nového spotřebiče do provozu nechat zpracovat revizní zprávu spalinové cesty.

  26. Jiří Š.

    Dobrý den,
    stavíme dům, nyní se bude dělat vazba a poté pokládka plechové střešní krytiny. Kdy se provádí instalace nerezového komínu. Je vhodné ještě před bedněním střechy a pokládkou krytiny, nebo se provádí až dodatečně. A jaká profese montáž provádí, koho si mám najmout?
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Obecný platný návod neexistuje. U střechy s plechovou střešní krytinou se obvykle montáž komínu provádí současně s pokládkou této krytiny, protože u tohoto typu krytiny prakticky nelze dodatečně napojit spodní oplechování komínu. Obvykle tedy postupují profese pokrývače a kominíka v součinnosti.

      Montáž komínu by měla provádět kominická firma, ale může ji provést i firma stavební.

  27. Emília Kopalová

    Dobrý den, v lednu 2014 mi kominík, který nový nerezový komín i postavil podél zdi RD vyhotovil protokol o revizi spalinových cest. V červnu t.r. jiný kominík odmítl komín čistit i vydat zprávu s tím, že tento komín nevyhovuje normě z důvodu nízké účinné výšky, která je cca 3m, komín je položen přímo na dlažbě. Když jsem oslovila kominíka, který tento komín postavil, je mimo jiné i autorizovaným revizním technikem, aby komín uvedl do stavu v jakém podle normy má být, odmítl se mnou jednat. Můžete mi prosím sdělit, jak mám postupovat dál. Domnívám se, že žádný jiný kominík nebude chtít provádět úpravu.
    Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Pokud si připadáte jako v Kocourkově, tak máte pravdu. Narazila jste patrně na pravé „umělce“ ve svém oboru, přičemž je skutečně těžké vybrat, který je na tom profesně hůře.

      Malá účinná výška není obecně neřešitelným problémem. V rámci revize MUSÍ být proveden výpočet, který osvědčí provozní vlastnosti spalinové cesty v příslušné výšce. Kominík provádějící kontrolu a čištění nemůže problém řešit neprovedením práce.

      Doporučujeme Vám obrátit se na Společenstvo kominíků ČR nebo živnostenský úřad s žádostí o posouzení.

  28. Jiří

    Dobrý den chci se zeptat jaky musí byt minimalní sklon kouřovodu od krbové vložky do komína a zda bych mohl od krbové vložky věst kouřovod pod úhlem devadesátí stupnů rovnou do komína, nebude to mit vliv na tah komína? Děkuji za odpověd.

    1. admin (Autor)

      Současná aktuální legislativa taxativně neřeší sklon kouřovodu. Ovšem je pravda, že někteří výrobci předepisují sklon a tvar kouřovodu v montážním návodu – v tom případě je třeba posoudit, jak je tento požadavek vázán na záruku.

      Obecně pak způsob zapojení kouřovodu má vliv na tahové podmínky – primárně ovlivní způsob proudění. Ovšem tento vliv je poměrně malý a většinou nepředstavuje nutnou podmínku pro dodržení minimálního disponibilního tahu. Každé zapojení (včetně tvaru kouřovodu) by mělo být ověřeno výpočtem dle EN ČSN.

      Samostatnou a pravděpodobně mnohem důležitější otázkou je způsob čištění kouřovodu.

  29. Tomáš

    Prosím pěkně, mohu si nechat postavit (na chalupě) komín z vložek o světlosti 140 mm pro kamna na dřevo cca 6 kW? Bude to stačit, ten průměr? Výška komína cca 5,5 metru. Děkuji Tom

    1. admin (Autor)

      Dimenze komínu DN 140 mm je dle současné legislativy nejmenší možná (pro atmosférické spotřebiče). Takže odpověď na první část Vaší otázky je: ano můžete použít průměr 140.

      Pro seriózní zodpovězení druhé části otázky je třeba udělat normovaný výpočet spalinové cesty, což je placená služba nad rámec této poradny.

  30. Ondřej Holý

    Dobrý den, mám doma kotel Viadrus-Hercules u26, 5článkový. Tento spotřebič mám cca. 4 roky a problém je takový, že komín dehtuje. Komín: vložka- šamot 140mm ú.výška:11m nezateplený kouřovod-kovový 160mm topím dřevem a černým uhlím. Dá se z těchto inf. vypátrat nějaký problém?? Děkuji za odpověď O. Holý

    1. admin (Autor)

      Z Vámi uvedených údajů je zřejmý problém redukce DN 160/140 mezi kouřovodem a komínem. Tento problém ovšem nemusí být nutně příčinou dehtování. Tou jsou obecně nízká teplota spalin a přítomnost vlhkosti ve spalinách. Vzhledem k vysokému rosnému bodu spalin z uhlí, lze předpokládat, že tepelný odpor konstrukce komínu bude nedostatečný. Vyhovět nemusí ani podmínka disponibilního tahu 20 Pa, vzhledem k minimalistické dimenzi komínu DN 140.

      Vše lze poměrně jednoduše „rozklíčovat“ normovaným výpočtem, což je cesta, kterou Vám doporučujeme. Výpočet spalinové cesty je ovšem placená služba nad rámec této poradny.

  31. František Hyčka

    Dobrý den.
    Chystám se rodičům v domě vybudovat novou kotelnu s novým automatickým kotlem VIADRUS VULCANUS. Bohužel kotelna nebude v dosahu původního komínu, což zas není takový problém, postaví se nový. Ale dům má na jedné části sedlovou střechu a část střechu šikmou, krov sedlové střechy je kolmo proti šikmé střeše. Nový komín chci vystavět v zadním rohu, tedy v nejnižší části šikmé střehy což by byl od sedlové střechy cca 8-9 m (přesně jsem zatím neměřil) a vlastně na okraji sedlové střechy, tedy ve její nejnižší části. Chci se tedy zeptat, jak musí být komín vysoký, jaký průměr má mít, aby dosahoval potřebného tahu dle výrobce kotle a zda nemusí být nad krov.
    Děkuji

    1. admin (Autor)

      Ve Vašem dotazu v podstatě poptáváte technický návrh komínu včetně výpočtu spalinové cesty, což je bohužel nad rámec této poradny. Obecně lze říci, že automatické kotle umožňující spalování hnědého uhlí vyžadují opravdu precizní projektovou a výpočtovou přípravu spalinové cesty. Jakékoliv podcenění se nevyplácí a případné opravy jsou drahé a složité. Svěřte se proto do rukou odborné firmy, která Vám spalinovou cestu navrhne a svůj návrh doloží výpočtem.

  32. Luboš

    Dobrý den, mám jeden komín a potřebuji do něj napojit dva plynové spotřebiče, je to možné? Jedná se o Karmu na teplou vodu a plynová kamna do komína.

    1. admin (Autor)

      ČSN 73 4210 v čl.9.4.2 obecně povoluje napojení více plynových spotřebičů do společného komínu. Vždy však záleží na typu spotřebiče (uzavřený/otevřený, atmosférický/přetlakový, apod.), na konkrétním zapojení a v neposlední řadě na atestaci komínu. Na Vaši zcela obecnou otázku proto není jednoznačná odpověď. V každém případě norma požaduje ověřit funkčnost zapojení výpočtem a kouřovody by měly mít pojistku proti zpětnému tahu.

  33. Petra Járková

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, zda-li je možné přistavět typový komín z keramických tvarovek k fasádě zateplené minerální vlnou nebo je nutné izolant v místě, kde má být komín vyřezat a komín přistavět přímo ke zdivu? Je v případě přistavění komína k fasádě nutné ho zvenčí zateplovat?

    1. admin (Autor)

      Záleží na vlastnostech konkrétního systému. Odpověď v tomto případě nelze zobecnit. Je třeba se řídit předpisy příslušného výrobce a dodržet jeho montážní návod. Z hlediska obecných předpisů není nutno z okolí komínu minerální vatu odstraňovat, protože se jedná o nehořlavý materiál. Případné zateplení opět vychází z požadavků výrobců a konkrétního materiálu.

  34. David Janoš

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat čím nejlépe udělat nový otvor v komíně? Původní díra je u stropu a já ji potřebuju udělat přímo za kotlem. Komín mám rok starý ještě nepoužitý od Schiedelu. Jedná se mi o tu vnitřní část, čili šamotovou rouru, aby se mi to celé nerozpadlo. Děkuji za odpověď.

    1. admin (Autor)

      Jedinou smysluplnou cestou je obrátit se na výrobcem komínu autorizovanou firmu, která provede montáž nového sopouchu s použitím schválené technologie a originálního materiálu. Kontakt na montážní firmy obdržíte u výrobce.

  35. Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně zapojení kotle na tuhá paliva. Koupili jsem starší RD, kde se posledních 10 let topilo plynovým kotlem (starší lidé s omezenou mobilitou), my bychom rádi topili v kotli na dřevo, možná kombinovaným i na uhlí. Opravu komína bychom řešili vyfrézováním, vyvložkováním dle potřeby. Starý bourat nebudeme. Kotel zapojí topenáři, komín budou řešit kominíci, včetně revize spalinových cest. Rádi bychom se vyhnuli stavebnímu úřadu, ohlášení a povolení a projektové dokumentaci. Děkuji moc, Lucka

    1. admin (Autor)

      Vámi navrhovanou cestu Vám opravdu (ale opravdu) nedoporučujeme. Optimální zapojení kotle na pevná paliva vyžaduje komplexní řešení a tedy projekt. Spolupráce jednotlivých profesí, byť jednotlivě kvalitních, často vede ke zcela neuspokojivému výslednému řešení, přičemž za finální nefunkčnost reálně nikdo neodpovídá. Podobně je to s povolením stavby, bez něhož se fakticky jedná o „černou stavbu“ s mnoha následnými riziky, např. ohledně stížnosti sousedů, prohlídek dle zákona o ochraně ovzduší apod.

  36. D. Capkova

    Dobrý den,

    měla bych dotaz ohledně revize komínu. Za měsíc budeme kolaudovat nově postavený rodinný dům. Postavili jsme komín s domněním, že budeme mít v OP krb s rozvody do jednotlivých místností tak, abychom nemuseli topit plynem. Vzhledem k tomu, že spotřeba plynu je minimální jsme se rozhodli, že krb zatím v dohledné době dělat nebudeme. Nicméně mi jde o to, zda potřebuji revizi i na komín, který není připojený k žádnému topnému tělesu nebo jestli se revize dělá společně až s připojením krbové vložky?

    Děkuji za veškeré informace,

    s pozdravem D. Capkova

    1. admin (Autor)

      Tato situace není fakticky zákonem detailně upravena. Nicméně se používá zavedený systém, kdy je vystavena zpráva ke kolaudaci pouze na komín (revizním technikem spalinových cest), ve které se osvědčí správné provedení komínu s tím, že v závěru je uveden požadavek na úplnou revizi spalinové cesty po připojení spotřebiče. Na základě této zprávy (pokud je kladná) proběhne kolaudace stavby. Teoreticky může tuto zprávu vystavit i zhotovitel stavby, ovšem tento způsob není většinou příslušnými stavebními orgány akceptován.

  37. mihal

    dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat,zdali je možné napojit krbové kamna na kouřovod,který sloužil jako vývod splodin od plynoveho kotle,material hliník,a vedle je kouřovod z kotle na tuhá paliva z šamotových cihel,který používáme

    1. admin (Autor)

      Krbová kamna není možné napojit na hliníkovou vložku.

  38. Vlastimil Kuchař

    Dobrý den, potřebuji poradit s komínovou hlavou komína z cihel. Před deseti lety jsme ho komplet odzdola nahoru museli kvůli prasklé komínovce v ložnici znova postavit. Spáry jsou stále dobré i po letech, doteď chránila vršek komína podomácku vyrobená deska z pozink. plechu, nyní v žalostném stavu. Rozhodli jsme se vyrobit si desku novou z nerezu po tom, co jsme zjistili, že nám praskla horní část úplně poslední komínovky asi na konci března. Chci se Vás zeptat, jak nejlépe ochránit komínovou hlavu před rozmary počasí? Jaký materiál (lepidlo, maltu), či metodu byste nám doporučili na přichycení krycí desky? Komínovku asi snížíme, odlomil se pouze malý kus, nemá to vliv na vytápění domu. Za jakékoliv další rady budeme jenom rádi 🙂 Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem Kuchař V.

    1. admin (Autor)

      Co se týče povrchu nadstřešní části , lze s úspěchem použít téměř jakýkoliv fasádní systém (většinou vrstvený lepidlo s perlinkou, penetrace a vnější ušlechtilá omítka). Krycí deska je patrně nejlepší nerezová s vnitřním zvednutým okrajem proti zatékání a vnější okapničkou odsazenou cca 20 mm od pláště komínu. Viz např. https://www.facebook.com/kominymessy/photos/ms.c.eJw9zNsJACAMxdCNpOlDb~;dfTFD09xACXTSeC7E8BxdoK8pmfNApwh74DKVC~;cHuQxvQVxD9.bps.a.1195191170515065.1073741849.338512326182958/1195191207181728/?type=3&theater

  39. Lukáš Zemina

    Dobrý den, prosím o radu.
    Mám starý komín z plných cihel s jedním průduchem. Je nově vyvložkován nerezem. Plášť komínu je nově omítnut a vyštukován. Budu realizovat nové dřevěné schodiště do podkroví. Tyto schody se budou dotýkat přímo pláště komínu. Je to možné, nebo i pro vyvložkovaný komín plátí minimální vzdálenost od hořlavých předmětů 50 mm od pláště komína? Kamna zatím nemám ale do budoucna budu potřebovat revizi, nechci potom nové schody předělávat.
    Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Vložkování, jako takové bez dalších úprav, obecně nemění tepelně technické vlastnosti komínu, takže i po vložkování platí bezpečná vzdálenost 50 mm. Pokud se před vložkováním frézovalo, může se bezpečná vzdálenost dokonce zvýšit.

      Je samozřejmě možné (a lze to jen doporučit) provést příslušné výpočty pro stanovení tepelného odporu, povrchové teploty a tudíž i zatřídění komínu, které umožní bezpečnou vzdálenost definovat přesněji, ale nelze reálně očekávat, že by vyšla nulová.

      Asi nejschůdnějším řešením je tedy komín v místě budoucího schodiště izolovat – např. obkladem kalciumsilikátovými deskami.

  40. Ruslan

    Dobry den,
    Budem davat novy automaticky kotel misto stareho. Kotel je 5 emisni tridy aje na uhli a pelety. Komin je dlouhy cca 10-12 metru, jsou vlastne 2 kominove sachty vedle sebe. Jedna byla pouzivana druha vubec. Komin je celo cihlovy a zvenku oblozeny kamenem. Prumer je mezi 15-20 cm, ten pouzivan je vetsi. Je potreba tento komin vyvlozkovat? Popripade cim? Material a jakou tloustku?
    Dekuji a s pozdraven,
    R.S.

    1. admin (Autor)

      Pro automatický kotel na pevná paliva doporučujeme VŽDY provést normovaný výpočet spalinové cesty PŘED nákupem spotřebiče. Tyto spotřebiče vyžadují poměrně malé průměry komínu (většinou odpovídající spalinovému hrdlu) a nadstandardní tepelný odpor konstrukce.

      Obecně lze očekávat, že průměr 200 mm bude nevyhovující.

      Výpočet spalinové cesty je placená služba a tudíž nad rámec naší obecné poradny.

  41. Tomáš Mika

    Dobrý den, mám dotaz ohledně stavby komínu v obvodové zdi. Koupil jsem 100 let starý dům ve kterém byl komín veden v nosné zdi stylem cik cak.. Rozhodl jsem se postavit nový komín 3 složkovou stavebnici z lehčených keramzitových tvárnic (36cm) se šamotovou vložkou. Bohužel není jiné možnosti než zapustit tento komín do původního místa v nosné zdi (45cm). Komín bude zapuštěn 30cm, aby se mohla zeď provázat jednou řadou cihel (dle doporučení statika).
    Otázka zní..mohu tento komín zazdít, nebo musím nechat dilatační spáru? Osobně bych ho zazdil kvůli ukotvení a celkové stabilitě, mám za to že dilataci potřebuje pouze vložka, jenže jsem zmatený z různých názorů jak odborníků, tak z diskuzních fór. Už jen to, že do tvarovek je možné zalití roxoru betonem, čímž se zpevní, nevidím důvod proč by se nemohl zazdít. Poraďte mi prosím. Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Jedná se o problém celkové statiky stavby a její dilatace. Funkční část komínu, tedy vložka, není spojena s komínovým pláštěm a v závislosti na provozu připojeného spotřebiče dilatuje nezávisle na zbytku stavby.

      U vnějšího pláště komínu je ovšem situace podstatně složitější, protože jednotlivé vodorovné a svislé konstrukce celého domu rovněž dilatují, a to nikoliv stejně. Je tedy účelné zabránit tomu, aby se například teplotní dilatace nebo zátěžové deformace (prohnutí) stropu přenesly na komín. Obecný požadavek tedy je nespojovat komín pevně s dalšími částmi budovy. V konkrétním případně je samozřejmě možné zafixovat komínové těleso zejména ke staticky pevným svislým konstrukcím, ale pouze za souhlasného stanoviska statika. Nakonec je třeba si uvědomit, že většina výrobců systémových komínů podmiňuje dodržením obecných standardů svoji záruku.

  42. Vladimír Honzík

    Dobrý den,

    Ve stávající stavbě máme zděný komín z plných cihel, vně komínu jsou šamotové vložky o průměru 180 mm. Skrz komín prochází ocelová traverza I160. Mezi krajem traverzy a vložkami jsou pouze 2 cm. Do traverzi jsou z obou stran vetknuté dřevěné stropy domu. Trámy vzdálené jsou od hrany komínového tělesa cca 150 mm.Traverza je podepřená nosnými zdmi, komín ji tedy nepodepírá.
    Komín se zatím nikdy nepoužíval, je vyzděný asi 5 let.
    Plánováno je připojení krbu na dřevo o cca 8kW asi 1 metr pod kolizním místem.
    Je možné nový komín použít, nebo je jedinou možností jeho demolice? Popřípadě jaká jsou rizika používání?

    Děkuji.

    1. admin (Autor)

      V podobných případech je v rámci této poradny velice obtížné formulovat jednoznačnou odpověď. V podobných případech je vždy nutná osobní prohlídka se stanovením případných rizik a návrhem na řešení. Navrhované řešení přitom může být v principu dvojího typu:

      – buď je situace natolik neřešitelná, že komín nelze provozovat, nebo

      – lze navrhnout provozní omezení v kombinaci s preventivními prostředky (čidla kouře, omezovač tahu, izolace, ředění spalin, apod ..).

      Finální rozhodnutí by měl provést revizní technik spalinových cest, nebo autorizovaný inženýr v oboru technika prostředí, po osobní prohlídce.

  43. Helena

    Dobrý den, po revizi plynu nám bylo v paneláku nařízeno vyvložkování komínů. S vyvložkováním souhlasím, ale nutí nás, abysme si nechali udělat v kuchyni do zdi díru na dvířka od komínu. Chci se zeptat, jestli jsou ty dvířka povinné a na co vlastně slouží? Jednak mi tím zničí kachličky a navíc, pokud tam do budoucna budu mít skříňku od kuchyňské linky, tak nevím jaký by byl k teěm dvířkám přístup. Děkuji.

    1. admin (Autor)

      Pokud vycházíme z předpokladu, že máte nainstalovány plynové kotle s atmosférickými hořáky, je primárně požadavek na vložkování poněkud diskutabilní.

      Kotle s atmosférickým hořákem jsou totiž od loňského roku zakázány nově instalovat a lze očekávat, že podporována nebude ani jejich údržba. Vše jednoznačně směřuje k náhradě těchto kotlů kvalitnějšími a účinnějšími kotly kondenzačními. Investice do vložkování komínů pro atmosférické kotle se tedy nejeví jako ekonomicky výhodná. Mnohem výhodněji vychází osazení nového, úspornějšího kotle, kdy se také musí vložkovat, ale toto vložkování je podstatně lacinější a jednodušší – mimo jiné bez dvířek.

      Pokud se přesto rozhodnete investovat do vložkování, je třeba dodržet požadavky ČSN 73 4201 na kontrolovatelnost a čistitelnost, což mimo jiné znamená osadit i Vámi zmiňovaná kontrolní dvířka. Tato dvířka slouží pro vybírání případných nečistot z půdice (dna) komínu.

      Doporučujeme celý záměr konzultovat s odborníkem z Vašeho okolí. Instalace atmosférického spotřebiče v kuchyni, totiž není obecně jednoduchá ani optimální, kvůli nutnosti přívodu vzduchu z venkovního prostředí. Povinnost přívodu venkovního vzduchu je přitom podstatně důležitější než vložkování.

      Opakovaně v této poradně upozorňujeme na situaci, kdy kominík „předepíše“ vložkování bez jasného funkčního zdůvodnění, a to pouze proto, aby vydělal. Samozřejmě nevíme, zda je toto i Váš případ.

  44. Jiří Kyml

    Dobrý den jak mám postupovat když soused nesouhlasí s odkouřením od turbo kotle

    1. admin (Autor)

      Pokud jste ve fázi, kdy se rozhodujete vybudovat odkouření, stačí zažádat o stavební povolení. Stavební úřad rozhodne a pokud s rozhodnutím nebudete souhlasit, máte možnost odvolání. Pokud jste již odkouření realizoval, jedná se o občansko-právní spor, jehož řešení přísluší soudu (nebo právníkovi).

  45. Karel

    Dobry den, mel bych dotaz na vlozkovani kominu, mame stary rod. domek s pristavenym patrem. V prizemi je komin z cihel, otvor 15×15 cm, delka cca 10 m. Do kominu byl pripojeny kotel UT na vytapeni prizemi na uhli, kotel jsme zrusili a chteli bychom do nej udelat maly otevreny krb. Kominik nam tvrdi, ze se komin musi vyvlozkovat kvuli pripojeni noveho spotrebice, prestoze s kotlem na nej revizni zpravu vystavoval. Musi se komin pro krb vyvlozkovat, prestoze by splnoval bezpecnostni kriteria pro topeni?
    Dekuji Karel

    1. admin (Autor)

      Viz.mnoho podobných dotazů v poradně – NEMUSÍ. Naopak vložkování může představovat určité riziko ve snížení tepelného odporu a nosnosti konstrukce komínu. Vložkování je pouze jedním ze způsobů sanace vnitřního povrchu komínu.

      Pokud jakýkoliv kominík tvrdí, že komín se musí vyvložkovat, musí k tomu mít dokladovatelný relevantní důkaz. Pokud ho nemá, je ideálním řešením nahlásit jeho jednání na Živnostenský úřad pro prošetření, zda nezneužívá své postavení v obchodním styku.

  46. Pavel

    Dobry den chtel jsem se zeptat jestli je mozne mit kotel na tuhe paliva v texhnicke mistnosti a na v obivaku krb do jednoho kominu ktery by byl v technicke mistnosti a krb na druhe strane zdi

    1. admin (Autor)

      Bohužel toto zapojení je z hlediska platné legislativy nepřípustné.

  47. Marka Markova

    Dobry den,

    jsme SVJ a v jednotlivých bytech mame karmy v koupelnach, jeden byt plynový kotel s ohrevem vody. Kominy mame vyvlozkovány hlinikem v roce 2000, kazdy ma vlastní vlozku. Letos jsme obdrzeli od kominicke firmy Zpravu o provedeni cisteni a kontroly spalinove cesty a ve zjistenych nedostatcich mame uvedeno:
    1. Na strese chybi naslapy- vse cisteno pouze vybíracím otvorem ve sklepe.
    2. Pro bezpecny provoz spotrebice je neprodlene nutne trvale zajistit dostatecny privod vzduchu dle pozadavku TPG 704 01.

    Mam tyto dotazy.
    Musi se spalinove cesty cistit ze strechy? Nestaci zespodu? Porusujeme tim zakon a hrozi nam pokuty, ze cesty jsou zespodu nedostatecne zkontolovány a vycisteny?Na strechu mame spatný přístup a nemame naslapy. Pristup zespodu ke kominum je ve spolecnych prostorach snadno dostupmy. Pro SVJ o 5 bytech je to znacna investice do naslapu ke 2 kominum na strese.
    Co znamemna trvale zajistit dostatečný privod vzduchu dle pozadavku TPG 704 01? Do letoska jsme meli zpravy bez tohoto nedostatku.

    Dekuji za odpovedi.

    1. admin (Autor)

      V principu není zakázáno čištění spodem, i když v normě je orientačně omezeno výškou komínu. Je to spíše problém konkrétní kominické firmy, zda je na čištění spodem vybavena a zda je tedy schopna ho kvalitně provést. Čištění spodem totiž vyžaduje poněkud dražší vybavení. Pokud tedy zajistíte kominickou firmu schopnou čistit spodem, je vše bez problémů.

      To, že Vás dosud nikdo neupozornil na nutnost přívodu vzduchu je skutečně trestuhodná nedbalost. Pokud máte osazeny plynové spotřebiče s atmosférickými hořáky, čerpají tyto spotřebiče vzduch pro spalování z prostoru, kde jsou osazeny a spaliny jsou odváděny komínem pouze na základě tzv.“komínového efektu“. Aby tato sestava fungovala, musí být v interiéru v principu stejný atmosférický tlak jako vně budovy. To lze zajistit pouze neuzaviratelným větráním. Spotřebič navíc k provozu (tj.hoření) potřebuje poměrně velké množství vzduchu se standardním obsahem O2. I toto lze prakticky zajistit pouze přívodem vzduchu z vnějšího prostředí. Pokud přívod chybí, nebo je nedostatečný, hrozí riziko otrav nebo udušení. TPG 704 01 uvádí metodiku výpočtu dimenze přívodu vzduchu. Výsledky jsou ovšem obvykle značně předimenzovány. Pro drtivou většinu kotlů nebo karem stačí průduch cca 150×150 mm.

  48. Buček Jiří

    Dobry den.Je možne připojit kotel na tuhá paliva na dva pruduchy v komíně.Z důvodu menšiho průměru.

    1. admin (Autor)

      Teoreticky je toto řešení možné, ale rozhodně není ideální a před realizací by mělo být posouzeno odborníkem z důvodu minimalizace případných rizik.

  49. Luboš

    Dobrý den, mám vložkovaný komín nerez tl.1mm. T-kus 90st. mám celý obalen vatou pouze uvnitř. Jakým způsobem však provést obezdění plechu (vývodu pro trubku od kamen) skrz zeď? Lze dozdít napevno maltou nebo je mezi zdí a plechem v celé délce nutná rovněž vata pro dilataci? Děkuji za radu.

    1. admin (Autor)

      Po celé délce kovového kouřovodu musí být zachována možnost dilatace. Pokud je tedy kouřovod uložen v nehořlavé zdi z plných cihel je ideálním řešením obalení minerální vatou.
      Pokud je součástí zdi i hořlavý materiál (dřevo), musí být současně posouzena bezpečná vzdálenost.

  50. Zdeněk Marek

    Dobrý den, můžete mi prosím potvrdit nutnost mít udělaný výpočet spalinových cest k tomu, aby mohla být udělána revize komínu? Dostal jsem totiž nepodloženou informaci, že k revizi komínu je potřeba i výpočet spalinových cest. Děkuji za info.

    1. admin (Autor)

      Ano – výpočet dle příslušné EN by měl být součástí každé nové revize a provozovatel by měl na výpočtu trvat. Pokud výpočet součástí revize není, lze ji jen obtížně považovat za jednoznačně vypovídající, což může být pro provozovatele v budoucnu fatální problém.
      Reálně ověřit funkčnost spalinové cesty v dikci současné legislativy lze totiž pouze výše uvedeným výpočtem.

      1. J.V.

        Dobrý den, která EN ukládá povinnost dokládat výpočet spalinové cesty k revizi?CSN 734201 to pouze doporučuje….
        děkuji

        1. admin (Autor)

          Nikoliv – zmíněná norma výpočet v principu vyžaduje.

          Obecně je výpočet považován za průkazné ověření funkčnosti dané spalinové cesty. Z logiky věci tedy vyplývá, že ověření může být provedeno i jinak (např.laboratorní zkouškou, protokolárním prohlášením výrobce, provozním měřením a pod.).

          V této souvislosti je dobré připomenout, že nelze obecně použít orientační diagramy jednotlivých výrobců.

Přidávání komentářů není povoleno.