Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.
rozhovor pro můj dům studio
Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství
VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE
Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY
Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci:
- revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
- soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
- autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
- kominík, kamnář, instalatér
(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)
Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.
Dobrý den,
v nejbližší době budu řešit výměnu starého kombi plynového kotle za nový kondenzační.
Narazil jsem ale na problém. Bydlím v přízemí bytového 4 podlažního domu (vč. přízemí), takže délka celého kouřovodu je přibližně 12m. stávající komín je už vyvložkovaný jednoduchým kouřovodem vnitřní průměr ca. 120mm. Moje otázka zní, jestli lze do stávajícího kouřovodu udělat novou koaxiální vložku, nebo jestli lze tu stávající nějak „upravit“ doplnit do ní ještě přívod vzduchu pro nový kotel. Chtěl bych se vyhnout demontáži stávající vložky a dělání nové a nebo bourání bytu pro přívod vzduchu skrz vnější fasádu. Díky za rady.
Obvykle je možné stávající vložku využít jako vnější plášť koaxiálního přívodu vzduchu.
Pro připojení kondenzačního kotle pak stačí vložení vložky, obvykle plastové, dimenze 60 nebo 80 mm (dle spotřebiče) a úprava připojovacího kusu a nadstřešního vyústění. Při použití patního kolene není třeba řešit ani odvod kondenzátu z komínu. Kontrolní dvířka se umisťují na koleno (kolena) před patním kolenem.
Demontáž stávající vložky tedy není v principu nutná.
Dobrý večer.
Mám dotaz. Soused staví rodinný dům, a zstil, že komín, který má naprojetovaný a měl lícovat s mým komínem potřebuje posunout o dva metry. A tady nastává problém. Jelikož komín má být vysoký asi 10m, aby se dostal výškou nad mou střechu potřebuje komín ukotvit na mou štítovou stěnu. Myslíte, že by mohlo dojít k problému při sedání novostavby a mé štítové stěny?
To je problém, který může seriozně posoudit pouze příslušný projektant nebo statik.
Pokud jde o komín, systémové výrobky mají širokou škálu fixačních prvků, které umožňují dilataci. Samozřejmě je to snazší u komínů nerezových.
V každém případě doporučujeme řešit podobné případy ve spolupráci s projektantem a finálně protokolárním zápisem. Tak se lze nejlépe vyhnout případným následným problémům.
Dobrý den mám komín schiedel absolut s integrovanou izolaci a keramickou vložkou průměr 160. Komín je v kombinaci s krbovou vložkou v krbové obestavbe z k tomu určených ne hořlavých desek. Bohužel jsem nevěděl že jsou systémové prvky pro ošetření Komínu propruchod stropem určené k napojení parozabrany. Dodržel jsme tudíž 5cm mezeru. A nenapojil parozabranu jenže mi tudy šlo trochu vzdušné vlhkosti která zde mírně ve vate(u Komínu kvalitni kamenná nehorlava vata) kondenzovalo vzdušná vlhkost z obyvaneho prostoru v prizemi(půda je ne zateplená je zateplený strop vatou.) … dodrženo 5 cm osb desek od Komínu a docházelo ke kondenzaci v půdním prostoru ve vate jsem reklamoval stavební firmě. Ta tuto mezeru zapenila PROTIPOŽÁRNÍ pěnou den braven(je tam špatný přístup) a kde byl přístup ji zářizla a zapatlala ještě kamnarskym tmelem. Ke kondenzaci již nedochází, ale je toto bezpečné? V krbových kamnech jsem raději ještě netopil a jsou nepoužitá . Díky moc za odpověď, Langpaul.
Určitě není v moci jakékoliv internetové poradny, včetně té naší, rozhodnout „od stolu“, zda provedené řešení je, či není bezpečné. Pro tento účel jsou k dispozici revizní technici spalinových cest. V dané situaci je patrně nejlepší oslovit revizního technika, který již revizi na Váš komín vystavoval, aby posoudil dodatečné úpravy dle vyhl.34/2016 Sb. a vystavil novou revizní zprávu.
Pro stanovení požární bezpečnosti je třeba vyhodnotit izolační schopnosti daného materiálu (pěny), a to především z hlediska dalších konstrukcí k němu přiléhajících. Požárně odolný totiž není totéž jako izolační. Rovněž je třeba místní prohlídkou vyhodnotit, zda došlo k parotěsnému uzavření obálky budovy a zda předtím unikající vlhkost nepoškodila izolaci komínu.
Dobrý den,
mám dotaz ohledně umístění vybíracích dvířek v novostavbě. Jednoprůchodový komín pro krbová kamna na tuhá paliva o výkonu do 4 kW, na občasné použití máme umístěn v rohu místnosti (obývací pokoj). V projektu vybírací dvířka prostupují stěnou rohu v němž je komín umístěn do chodby.
Je možné dle platné legislativy orientovat vybírací dvířka nad větrací mřížku – tj. do obývacího pokoje, tak abych nemusel řešit prostup stěnou? Byla by to překážka pro udělení revize?
Děkuji za odpověď.
Ve Vámi popsaném případě lze umístění vybíracích dvířek orientovaných do obytné místnosti obecně akceptovat, a to přestože platná ČSN toto řešení nedoporučuje. Je ovšem třeba dodržet bezpečnostní předpisy, tedy zejména nehořlavost podlahy před dvířky.
Provedená změna by měla být odsouhlasena projektantem a zaznamenána do projektu jako změna stavby před dokončením.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda potřebuji nějaké povolení na nerezový montovaný komín který bude na fasádě RD?
Díky
Odpověď na Váš dotaz naleznete v sekci často kladených dotazů https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/
Dobrý den, prosím Vás, máme starý rekonstruovaný dům. Je zde indiv. komín vedený uvnitř stavby.Komín zděný (plné cihly). Celková výška cca 8m. Průřez 150mm x 150mm. Dvířka vybírací vnitřní, přízemí. Dvířka vymetací vnitřní, 1. patro. Přívod vzduchu pro spalování je zajištěn z prostoru stavby a netěsnostmi stavby. Jsou zde krbová kamna. Výkon 04-7kw. Letos nám začal komín dehtovat i s fleky na omítce v okolí komína. Po revizi musíme udělat nerez vložku tl.0.8mm. Kominík navrhuje zazdít horní vymetací dvířka a čistit pouze ze spodních dvířek či ze střechy. Na komín je ale špatný přístup. Je tedy rozumné zazdít vrchní dvířka.
Děkuji
V tomto případě je těžko určit, „co je rozumné“.
Zazdění vymetacích dvířek pouze zlevní (usnadní) realizaci vložkování ale pravděpodobně přinese náklady na zajištění přístupu ke komínu nad střechou.
Především je ale třeba si uvědomit, že vložkování, samo o sobě, problém dehtování nevyřeší, ani 100% neodstraní dehtové zplodiny zasáklé do zdiva.
Vložkování pouze zabrání dalšímu pronikání dehtu do zdiva, což ovšem nelze považovat za vyřešení problému, ale v nejlepším případě pouze za pokus zmírnit jeho následky.
Pokud nebude zjištěna a odstraněna příčina dehtování, bude se dehet tvořit ve vložce, což je obecně považováno za přímé požární ohrožení.
Dehtování je obvykle přímo spojené s reálným topným režimem, který je nutno upravit, nebo s nevhodnou konstrukcí komínu (nedostatečná izolace). Lze tedy doporučit zaměřit se na hledání příčiny, nikoliv nekonečné (a drahé) odstraňování následků.
Dobrý den,
chtěla bych požádat o radu. Přistavěla jsem zděnou místnost ke staré chatě a rozmyslela si topit přímotopy, ale ráda bych tam umístila krbová kamna + vnější komín (není v projektu). Nemohu nikde nalézt jednoznačnou odpověď, zda je potřeba pro nerezový komín na fasádě nové stavební povolení (ohlášení stavby) se všemi těmi tisíci náležitostmi? Pro zděný komín to chápu, mění se i půdorys stavby, ale pro nerezový? Přístavba ještě neprošla kolaudací.
Děkuji za odpověď.
Pravděpodobně nejjednodušší cestou je, obrátit se stavební úřad s žádostí o změnu stavby před dokončením. K té postačí doložit jednoduchý zákres do výkresu půdorysu a příslušného pohledu spolu s krátkým popisem celé soustavy (přívod vzduchu, spotřebič, kouřovod, komín).
Dobrý den
rád bych se poradil. Pořídili jsme si starý domeček, který budeme postupně rekonstruovat. Rádi bychom v přízemí hl. obytné místnosti postavili klasický kachlový sporá (traktor) a pec, která by formou hypokaustu vytápěla horní patro. Máme starý úzký komín, který bychom nechali vyfrézovat a vyvložkovat na průměr 18cm. Byl by tam jeden sopouch pro oba spotřebyče. Dle kamnáře se tím prý vyvarujeme případnému zanášení druhého sopouchu do kterého by byla zapojena pec. Kamnář nám řekl, že by sporák dával cca 3-8kw a kamna cca 7kw. Chtěl jsem se zeptat, zda je takové řešení s jedním sopouchem pro dva spotřebiče v pořádku? Jako hlavní topidlo by měla sloužit pec s hypokaustem a sporák by měl být spíš jako doplňkové topidlo na vaření. Předem děkuji za odpověď
Bohužel na to jdete úplně špatně.
První otázkou je zda komín který máte, je v principu funkční a splňuje základní legislativní podmínky a to, jednak z hlediska souladu s ČSN 73 4201, a jednak z hlediska požární bezpečnosti. Toto by měl být schopen posoudit projektant nebo revizní technik spalinových cest. Kamnář k tomu nemá oprávnění.
Druhou otázkou je, zda lze pro Vámi uvedené spotřebiče použít společný kouřovod. ČSN 73 4201 toto řešení zakazuje, nicméně není v této části legislativně závazná. Pro realizaci by tedy mělo být zpracováno technické posouzení, což opět může udělat projektant nebo revizní technik spalinových cest. K tomu je třeba doplnit, že takové řešení je objektivně nebezpečné a neoptimální.
Třetí otázkou je přívod spalovacího vzduchu, který musí být dle stavební vyhlášky zajištěn ke každému spotřebiči z vnějšího prostředí. Projektant, nebo Vy osobně musí navrhnout prostup vně budovy pro každý spotřebič např. trubkou DN 125 mm.
Čtvrtou otázkou je, zda celá sestava bude schopná provozu. To musí být ověřeno výpočtem dle ČSN EN 13 384. K tomuto výpočtu se používá speciální software, který mají k dispozici obvykle kominíci, revizní technici a dodavatelé komínů. Teprve v tomto kroku se řeší případná nutnost frézování a vložkování.
Je poměrně smutné, že stále řešíme problémy lidí, kteří uvedený postup nedodrželi.
Dobrý den,můžete mi odpovědět na můj dotaz?Mám rekreační chaloupku kterou vytápím krbem napojeným na zděný komín.Velice dlouho trvá než se místnost zahřeje,proto uvažuji o koupi krbových kamen.Chtěl bych je umístit vedle krbu a kouřovod napojit na komín na který je napojen i krb.Je toto možné?Smí se dva kouřovody napojit na jeden komín?Topil bych jenom v krb.kamnech,krb bych si nechal na ozdobu.Komín není vyvložkovaný,ale táhne dobře.
Uvedené řešení nelze doporučit, a to ani z hlediska platné legislativy, ani z hlediska funkčnosti a bezpečnosti.
Pro spotřebiče na pevná paliva je základním požadavkem na spalinovou cestu její „samostatnost“, tedy systém zapojení jednoho spotřebiče na jednu spalinovou cestu. V tom případě se jedná o soustavu s jedním vstupem (hrdlo spotřebiče) a jedním výstupem (ústí komínu). V době , kdy spotřebič není v provozu a v objektu je současně podtlak vůči okolí, může se sice směr proudění vzduchu v komínu obrátit, nicméně při provozu spotřebiče je to za normálních okolností a přívodu spalovacího vzduchu z exteriéru poměrně nepravděpodobné.
Naopak společné komíny, do kterých je připojeno více spotřebičů, představují soustavu s více vstupy a výstupy, přičemž při provozu jednoho spotřebiče je nutno za potenciální výstup spalin považovat i druhý spotřebič. Tím vzniká reálné bezpečnostní riziko.
Vámi popsané zapojení nemůžeme doporučit.
Dobrý den, 1) je možné postavit komín vedle omítnuté zdi s pouzdrem pro posuvní dveřě?
2) Jaká je bezpeční vzdálenost od komínových dvířek pro čistení komínu k výše uvedené zdi a jaká k dřevené zárubne?
Při stanovení možné interakce komínu s potenciálně hořlavými konstrukcemi je vždy třeba řešit konkrétní situaci – tedy především konkrétní typ komínu.
Každý výrobce komínového systému musí deklarovat tzv. “bezpečnou vzdálenost“, tedy velikost větrané vzduchové mezery mezi pláštěm komínu a obecně hořlavou konstrukcí. Obvykle se jedná o 50 – 100 mm.
Prostor před komínovými dvířky obecně definuje ČSN 73 4201. Nehořlavé konstrukce nesmí být v oblasti 600 mm před a 300 mm do stran od líce dvířek.
Pokud nelze dodržet bezpečnou vzdálenost je nutné řešit požární bezpečnost jinak – např. použitím speciálních izolačních šachet (např. http://www.saveenergy.cz).
Dobrý den,
mám v chatě nový dvouprůduchový komín 200mm. v přízemi jsou napojeny jedny krbovky a v patře do druhého průduchu napojeny druhé krbovky. Když topím v patře tak se komín ohřej a v přizemí se vytvoří podtlak a je zde cítit kouř z kamen. Komín si začne přisávat druhým průduchem a natahuje kouř kerý přichazí do místnosti v přízemí větracií mřížkou. Je nějaká rada?
Podle Vašeho popisu se jedná o tlakový problém. Fakticky máte soustavu, která má více vstupů i výstupů a proto reaguje na změnu tlaku v interiéru.
Nicméně skrze komínové těleso by nemělo docházet k proudění a mřížka u země by neměla sloužit k provětrávání komínu. Pokud touto mřížkou proudí do interiéru spaliny, jsou pravděpodobně nasávány skrze ústí komínů vlivem podtlaku v přízemí. Otevřením okna se tlak vyrovná a nasávání přestane.
Pokud mají kamna samostatný přívod vzduchu z exteriéru, mělo být možné komíny utěsnit, čímž by se problém mohl vyřešit.
V každém případě je třeba bezodkladně kontaktovat místního revizního technika spalinových cest, který provede detailní prohlídku komínů, včetně změření tahu a testu podtlaku v interiéru (4 Pa test). Teprve na základě takové prohlídky lze navrhnout konkrétní opatření k nápravě. Je třeba si uvědomit, že spaliny obsahují složky přímo ohrožující zdraví a život a jakýkoliv jejich průnik do interiéru nelze ani krátkodobě tolerovat.
Dobrý den ,mám dotaz ke komínu ve starém domě, komín normálně funguje žádný problém není máme tam sporák na tuhá paliva o výkonu 8kw a chceme ho vyměnit za krbová kamna o výkonu zhruba 10kw a otázka zní,musí být komín vyvložkovaný? Nikde není popraskaný ani nijak na pohled poškozený je opravený ale „starý“ je to problém.Kominík je pozvaný na kontrolu
Dle současně platné legislativy musí být před zprovozněním nového spotřebiče provedena revize spalinové cesty. Pokud jsou v rámci této revize zjištěny nedostatky, potom je vložkování jedním ze způsobů jejich řešení. Pokud je komín vyhovující, není vložkování nutné. Více o tomto problému viz. časté dotazy https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/.
Je tedy nutné kontaktovat místního revizního technika spalinových cest a nejlépe ještě před nákupem spotřebiče s ním věc konzultovat s cílem stanovení nutných úprav spalinové cesty (komínu).
Mám krbová kamna s výkonem až 10 kW. Vyústění kouřovodu o průměru 150 mm z kamen bude hned do prostupu přes cca 18 cm stěnu do druhé místnosti, kde na koleno bude instalován teplovzdušný výměník o výkonu buď 7,5 a nebo 10 kW (není zatím rozhodnuto), pak kouřová klapka a dalším kolenem bude kouřovod zaústěn přes redukci 150/180 mm do sopouchu. Celková vzdálenost splinové cesty od kamen do komína je cca 1,5, max.2 metry. Je taková sestava kouřovodu možná a nebo jsou tam úskalí, která by měla být nezbytně řešena ještě před vlastní realizací. Obě místnosti jsou vytápěna i ústředním topením. Radiátory v každé místnosti mají výkon cca 3,5 kW. Krbová kamna tento výkon mají, ale nerozumín tomu, že výměník má také výkon ať 7,5 nebo 10 kW. Znamená to, že se výkon rozdělí do obou instalovaných topných těles? Jiní radí, že teplovzdušný výměník zvýší výkon kamen o 20 až 40%, tj. na 12 až 14 kW a bude to dostačující pro temperování obou místností. Jak si funkci výměníku v takovém zapojení vysvětlit. Děkuji za odpověď. JM
Pro ověření funkčnosti celé spalinové cesty (přívod vzduchu/spotřebič/kouřovod/komín) musí být dle současné legislativy proveden výpočet dle ČSN EN 13 384. Je vhodné tento výpočet provést právě v době návrhu pro ověření funkčnosti. Teplovzdušný výměník představuje v každém případě tlakovou a teplotní ztrátu, která musí být do výpočtu zahrnuta a může tento výpočet negativně ovlivnit.
Pokud jde o výkon, jsou data uváděná výrobci jednotlivých zařízení spíše reklamního charakteru a nekorespondují se skutečností. Výkon kamen je dán disponibilním příkonem, tedy množstvím paliva, které přiložíte, přičemž 1 kg dřeva představuje příkon cca 4,4 kW, což při 80% účinnosti spotřebiče představuje cca 3,5 kW výkonu do místnosti a 0,9 kW ztrát. Osazením přídavného výměníku se pokoušíte dostat ještě nějaký výkon z těch ztrát, což už od pohledu nevypadá příliš smysluplně, ale lze takto získat cca 5% navíc. Pokud přiložíte 2 kg dřeva získáte 2 x tolik energie, atd… Toto vše platí pro moderní topidla provozovaná dle návodu výrobce. Přídavný výměník se používal u spotřebičů s velmi jednoduchou spalovací komorou, a tedy s nízkou účinností (cca 20-40%).
Dobrý den řeší se u nerez vložky připojení krbových kamen kw a kolik se může maximalně připojit
Dle současně platné legislativy musí být před zprovozněním spotřebiče provedena revize spalinové cesty jejíž nedílnou součástí je výpočet dle ČSN EN 13 384. Jedná se o komplexní výpočet tlaků a teplot a jedním z mnoha zadávaných parametrů je i výkon daného spotřebiče. Výkon je v tomto případě doplňkový ukazatel, který v některých případech představuje omezující faktor, ale nikoliv jediný. Obecně tedy nelze říci, že připojený výkon by přímo určoval velikost vložky.
Doporučujeme obrátit se na zkušeného odborníka, který provede výše uvedený výpočet.
dobry den
Menime plynovy kotel 33kw., za kotel na uhli 32kw.prumer kourovodu 145mm. Stavajici komin je osazen hlinikovou vlozkou o prumeru 150 mm.Je mozne napojit kotel na TP do teto hlinikove vlozky,nebo je nutne tuto vlozku odstranit, poripade vymenit za nerez? Dekuji.
Hliníkovou vložku není možno použít pro připojení kotle na uhlí.
Je nutné provést návrh nové (rekonstruované) spalinové cesty, a to zejména včetně ověřovacího výpočtu. Spalinová cesta musí být navržena v suchém provozu bez kondenzace, což může být problém, který by měl být jasně a transparentně vyřešen ideálně ještě před nákupem spotřebiče.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak bych měl postupovat..Před třemi roky jsem koupil barák, na zimu jsem nechal zkontrolovat komín místním kominíkem, dva roky po sobě nebyl problém…nyní aniž by přijel mi po telefonu řekl, že ten komín kdysi hořel a že je popraskaný a že mi žádnou zprávu nedá. Že si ho mám opravit a že mi o tom říkal…co mám teď dělat, jde někde zjistit třeba zpráva o tom popraskání a hoření, nebo jak to že mi vydavá zprávy, že je to v pořádku a defakto mě a můj majetek ohrožuje nějakým způsobem a teď si vzpomene, že je třeba to opravit?? A jestli nikde žádná zpráva nebude, tak co potom, jak to že si může kominík tohle dovolit? Nehledě na to, že pro mě je to pořád ještě skrytá závada a už těsně po prodeji se to mohlo řešit a být dávno vyřešené?
Předem díky za rady 😉
Jinak samozřejmě zprávy od kominíka jsou bez závad
Pokud byl u komína nahlášen požár s výjezdem hasičů, měli by o tom mít v evidenci záznam, takže se můžete s dotazem písemně obrátit na nejbližší profesionální jednotku hasičů. Pokud záznam dohledají, měli by mít i dokumentaci, podle které by odborník mohl poškození posoudit.
Popisované jednání kominíka je značně neprofesionální a bylo by vhodné je ohlásit na místně příslušný živnostenský úřad, který by s ním mohl zahájit řízení.
Pokud se jednáním kominíka cítíte hmotně poškozen, lze věc řešit soudní cestou. Pokud o popraskání v důsledku požáru věděl, nemohl se o tom ve zprávě nezmínit.
Je v současné době možnost výměny plynového atmosférického kotle za kotel stejné konstrukce?
Je možné provozovat dva atmosférické kotle do jednoho komína tak jako dosud?
Nařízení Evropské komise č. 813/2013 fakticky zakazuje od září 2015 výrobu a prodej plynových atmosférických a turbo kotlů, přičemž výrobci mohou po tomto datu pouze vyprodat stávající skladové zásoby. V současné době je tedy uvedení do provozu atmosférického kotle nepřípustné.
Podmínky pro připojení více spotřebičů do společného komína upravuje ČSN 73 4201, a zapojení více atmosférických plynových spotřebičů bylo možné. Vzhledem k výše uvedenému zákazu není dnes již tato část ČSN relevantní pro nová připojení.
Pokud v současné době provozujete dva atmosférické kotle zapojené do společného komínu a pokud na tuto „sestavu“ máte platnou revizní zprávu a pravidelné roční kontroly, je možno sestavu provozovat, a to právě až do výměny spotřebiče.
dobrý den, prosím o informaci. mám komín na novostavbě a vzdálenost od hřebenu ke komínu je 210cm. komín je od podlahy je dlouhý 750cm. konec komínu je 35cm pod úrovní hřebenu, střech má sklon 40stupňu. je napojený na krbovou vložku 9kW. komín je na kratší straně 150cm nad sřechou. jaká má být správná výška, abych si mohl nechat udělat revizi a kolaudaci
děkuji
Výšku komínu si můžete ověřit na následujícím odkazu https://www.kominy-komin.cz/pro-verejnost/vypocty-online/ . Pro Vámi zadaná data vychází minimální výška dle ČSN 73 4201 280 mm nad hřeben a 2,04 m nad rovinu střechy.
Dobrý den, dle jakých norem popř.zákona, vyhl. atd se dříve stavěly komíny? Několikrát jsem se setkal s konstrukcí, např.průřez průduchu, který nesplňuje požadavky dle platné ČSN 734201. Zohledňuje se toto při vypracování zprávy o kontrole a čištění spalin.cesty např.dům byl postavený v r.1930 a bylo to podle tehdy platných norem…Nepodařilo se mi dohledat již zrušené-neplatné normy. Děkuji.
Neplatné normy lze získat na internetovém portálu CSN online. Bohužel se jedná o placenou službu.
V rámci pravidelné kontroly komínů by se mělo obecně přihlédnout k době realizace daného konkrétního komínu, což ovšem neznamená, že bude označen za vyhovující komín, který sice byl před 90-ti lety postaven podle platné legislativy, ovšem dnes již představuje reálné riziko ohrožení zdraví, života nebo majetku. Nicméně jakékoliv požadavky ze strany kominíka musí být podloženy reálně zjištěným a dokladovaným problémem.
Současně je třeba si uvědomit, že komín je pouze jedna ze součástí spalinové cesty, která je obecně tvořena přívodem vzduchu, spotřebičem, kouřovodem a komínem. Rozhodným datem pro posuzování tedy není stavba komínu, ale poslední změna jakékoliv komponenty spalinové cesty. Bylo-li tedy komínové těleso postaveno v roce 1930, ale spotřebič byl vyměněn před třemi lety, posuzuje se celá spalinová cesta dle legislativy platné v roce 2016.
Dobrý den? dokážete mi poradit jak na kotlíkové dotace? Potřebovala bych vyměnit starý kotel na pevná paliva a ráda bych tepelné čerpadlo, případně solární panely. Jsem z Pražských Čimic. Děkuji vám H.
Dobrý den, informace o kotlíkových dotacích naleznete zde: http://portalzp.praha.eu/jnp/cz/energetika_a_doprava/kotlikove_dotace_iii/index.html nebo na našem webu: https://www.kominy-komin.cz/kotlikove-dotace-2019/ . Pokud budete mít více dotazů není problém zastavit se u nás v Kamenici u Prahy, nebo se sejít na výstavě FOR PASIV 2020, případně si domluvit schůzku v Praze. Rádi Vám vše vysvětlíme a poradíme jak postupovat.
Dobrý den. Mám problém s komínem souseda. Výběrová dvířka jsou u nás v bytě. Se sousedem není domluva, nechce si je u sebe udělat. Já zas odmítám vymetani u nás. Mame zrekonstruovaný byt a malé děti. Nehodlám mít všude,, bordel“. V jeho bytě dlouho nikdo nebydlel, tak se to začalo řešit až dyl, po pronajmutí bytu. Nicméně už se to řeší asi 3 roky co se tam začalo topit. Zacalo to tím, že k nám (vědomě) nechal dolů shodit vosi hnízdo, ty se prokousali do bytu a bylo tu haló. Dále také, když jsem zapla digestoř v kuchyni,, vykourila“ jsem si jeho komínem celý byt. Manžel komín vybral a zadelal dvířka na pevno. Bytove družstvo o tom vi. I kominici, tam nám řekli, že už na něj také několikrát apelovali, ať si ty dvířka udela… Hlavní problém je, že dole se hromadí popel a ten tam chytá. A tet co s tím? Na bytaku tvrdí, že to holt kdysi prošlo kolaudaci, a ze stim nic nejde dělat, že tam kominika budem muset pustit. Nechápu, jak v dnešní době, někdy az nesmyslnejch předpisů, neni předpis na tyto pripady! Proč mám mít komín v čistém bytě kde se topí elektřinou, kort když neni ten komín muj
Máte několik možností:
– asi nejednodušší cestou je obrátit se písemně na místně příslušný stavební úřad s žádostí o výkon státního stavebního dozoru. Stavební úřad má právo vstupu do objektu a v případě zjištění nesrovnalostí může zakázat provoz spotřebiče. V dopise neopomeňte uvést, že žádáte o písemné vyrozumění o výsledku řízení.
– pravděpodobně ale budete muset věc řešit soudní cestou. Obrátit se na právníka, nechat udělat (a zaplatit) znalecký posudek a následně na souseda podat žalobu např.pro porušování „sousedských vztahů“. Tato varianta je sice finančně náročnější, ale jako jediná Vám skýtá možnost získat finanční náhradu.
– poslední varianta je v podstatě „krizová“. Pokud máte (i subjektivní) pocit, že jste přímo a bezprostředně ohroženi na životě, zdraví nebo majetku, například průnikem spalin do Vašeho bytu, můžete volat na tísňovou linku Hasičů. Ti provedou výjezd zásahové skupiny, která místo zajistí a nebezpečí odstraní.
Dobrý den stavíme dům a chtěli jsme použít venkovní nerezovy komin o výšce 7.5m projektant rekl ze by tam musel být žebřík a lávka na čištění i když jsou čistící dvířka dole. Je to opravdu tak
Čištění komínu lze zajistit i spodem, pokud jsou nad půdicí komínu osazena dvířka, která jsou pro čištění přístupná. Je výhodné, pokud je ústí komínu přístupné, ale není to podmínka povinná.
Dobrý den.
Krbová kamna mají napojení na kouřovod průměru 150 mm, komínová nerez vložka je průměru 160 mm. Kouřovod bude zapojen po kouři. Kam se vkládá redukce 150/160? Hned za vývod z kamen nebo až před komín?
Děkuji Zdenek
Redukce se v tomto případě vkládá před sopouch komínu. Správné zapojení kouřovodu je „po vodě“.
Dobrý den,
Ráda bych vás požádala o radu. Bydlíme ve dvojdomku, sousedi topí uhlím a dřevem. Pokaždé, když zatopí, kouř z jejich komína ihned klesá dolů směrem na naši zahradu. Kouř nikdy nestoupá vzhůru, ani když se kotel rozhoří a kouře je méně. Znamená to, že komín není vyčištěný? Zahradu musíme vždy okamžitě opustit, nedá se tam dýchat. Máme malé děti, a tak v podstatě musím neustále sledovat, zda se na zahradu nevalí kouř, když jsou venku. Suším venku i prádlo a už se mi několikrát stalo, že jsem ho nestihla schovat a musela vše kvůli vyuzenému zápachu prát znovu. Ještě jsem s nimi o tom nemluvila, ale mám obavy, že domluvou stejně nic nezmůžu. Jaké mám možnosti tuhle situaci řešit?
Předem děkuji za odpověď.
Pokud je situace taková, že při pobytu na zahradě máte pocit, že jste ohroženi na zdraví nebo životě, volejte ihned Policii ČR – jinak viz. časté dotazy https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/
Mám dotaz, musí být pro vyvložkování komín apsolutně rovný? Zedníci když ho stavěli museli malinko uhnout kvůli krovu. Na topení uhlím to nevadilo. Zajímalo by mě zda by šel vyvložkovat děkuji Čech.
Pro vložkování je možno použít rovněž certifikované flexibilní vložky, které mohou uhnutí komínu kopírovat.
Dobrý den, prosím o radu ohledně společného komína se sousedem ve dvojdomku. Aktuálně rekonstrukce naší střechy, společný komín se 12ti průduchy (6+6) ve špatném stavu který je námi nevyužíván ale sousedem ano – napojena digestoř, karma a turbokotel – chtěli jsme ho zbourat a vystavět nově, jelikož soused nejdříve slíbil že přispěje ale najednou otočil a nechce přidat nic. Za nás nejlépe ubourat pod střechu a protáhnout roury pro sousedovu potřebu, jenže soused ani za 3 měsíce nepořídil slibovanou alternativu karmy. Stavebník navrhuje naší část ubourat a jejich opravit (na naše náklady samozřejmě 😀 ), jenže komín bude relativně úzký a nechceme se strachovat aby v budoucnu nespadl. Prosim o radu, jaký komín je nutný pro výše uvedené spotřebiče? Stačí nižší komín s rourami do normou dané výšky nad hřeben, nebo je nutné vystavět komín nový? Předem děkuji za informaci!
Za spalinovou cestu je nutno považovat pouze odkouření karmy a kotle. Bohužel Vám nemůžeme poradit ohledně konkrétního technického řešení – to je úkolem projektanta.
Výška komínů musí být stanovena podle ČSN 73 4201. Zjednodušeně pro šikmou střechu od sklonu 20° je minimální výškou 650 mm nad hřeben pro atmosférické spotřebiče (karma) a 500 mm nad rovinu střechy pro spotřebiče přetlakové (turbokotel).
Dobry den, po odpojeni spotrebice na tuha paliva (d=140mm) kontroloval kominik spalinovou cestu (zdeny komin s samotem) s vysledkem, ze tato je v poradku, ale ze pro nasledne pouziti krbovych kamen (7-12kw) by to patrne chtelo vyfrezovat a vyvlozkovat na d=170 mm, ze stavajici prumer by nemusel stacit a kamba by mohla kourit do mistnosti. Je toto prevlozkovani nutne z hlediska ne/udeleni revize, legalniho provozovani spalinove cesty a pripadneho plneni ze strany pojistovny napr. v pripade pozaru? Dekuji
Problém je v té základní formulaci – kominík (jako ostatně každý odborník) by se neměl tímto způsobem vyjadřovat, protože to může být matoucí, jako ve Vašem případě.
Zjednodušeně řečeno je spalinová soustava tvořena přívodem vzduchu, spotřebičem, kouřovodem a komínem. Tyto ČTYŘI základní komponenty musí být VŠECHNY optimalizovány, aby výsledek fungoval. Váš dotaz se týká pouze jedné z uvedených částí (komínu) a z logiky věci tedy vyplývá, že bez znalosti zbývajících částí není možno požadavek kominíka posoudit. Ale prakticky i v případě dodání zbylých dat by posouzení internetovou poradnou nebylo možné, a to z jednoho prostého důvodu: při připojení nového spotřebiče musí být před jeho zprovozněním zpracována revizním technikem revizní zpráva spalinové cesty. Tato zpráva musí být zpracována na základě komplexního rozboru dané soustavy a její součástí MUSÍ být i normovaný výpočet. Tento výpočet, mimo jiné, ověří i správnou (resp.optimální) dimenzi komínu. Pokud bude revizní zpráva negativní, např.z důvodu špatně zvolené dimenze komínu, nelze spotřebič legálně provozovat – a naopak.
Lze tedy doporučit projednat s daným kominíkem ještě jednou celou věc tak, aby Vám byl předložen výše uvedený výpočet – pravděpodobně za něj budete muset zaplatit. Ovšem jedině tak si můžete ověřit, zda měl kominík pravdu nebo nikoliv.
Nesnižujeme tímto nijak odbornost tohoto kominíka. Člověk který několik let dělá výpočty téměř každý den samozřejmě získá určitý přehled a je potom „náchylný“ k tomu, že prostě řekne, že to nevyjde. Na tom není nic špatného a pokud ho požádáte o podrobnější vysvětlení, jistě s tím nebude mít problém.
Vážení, v normě ČSN 734201 jsem nenašel odpověď na tento problém:
V řadovém bytovém domě mám navrženou částečnou nadstavbu a soused se ohradil s tím, že má obavy, aby se mu nezhoršila funkčnost jeho komína.
Oba domy se sedlovými střechami mají stejnou výšku (orientace soused/nadstavba je SZ/JV). Částečná nadstavba je situována do dvorní části, její výška přesahuje hřebeny střech o 35 cm. Vyústění sousedova komína je cca 25 cm nad úroveň ploché střechy nadstavby a jeho vzdálenost od štítové zdi nadstavby je cca 150 cm.
Mnohokrát děkuji a jsem s pozdravem
Ve Vámi citované normě je kapitola týkající se výšky komínu nad střechou, a to včetně stanovení této výšky vzhledem k případné překážce. Podle Vašeho popisu by mohla nástavba být hodnocena jako překážka a tudíž by všechny komíny v okruhu 15-ti metrů měly být posouzeny z hlediska vztahu k této překážce.
Projektant Vaší nástavby by měl o tomto problému vědět a vliv nástavby na vyústění okolních komínů řešit již jako součást projektu. Pokud tomu tak není, bude nyní jak soused, tak stavební úřad oprávněně požadovat zhotovení této studie.
Podle Vašeho popisu se zdá, že přístavba bude vyhodnocena jako ovlivnění tahu sousedního komínu.
Dobrý den,
máme na starší cca 30 let starý komín z šamotových vložek napojen klasický závěsný plynový kotel. Kominík podmiňuje revizi vybudováním odvodu kondenzátu. Změnili se nějak normy a je nutné tento odvod dělat, když se kondenzát evidentně netvoří, komín je čistý a suchý. Děkuji
Pokud se jedná o kondenzační plynový kotel, je odvod kondenzátu nezbytný. Ovšem tento kotel obecně nelze připojit do 30 let starého komínu z šamotových vložek. Problém proto bude patrně v terminologii. I revize se vystavuje před uvedením do provozu, takže revizní technik nemůže vědět zda komín bude suchý či nikoliv.
Pravděpodobně tedy máte na mysli nikoliv revizi, ale kontrolu, v rámci které by se obecně mělo přihlížet k době uvedení do provozu. Máte-li do Vámi popsaného komínu připojen plynový kotel v atmosférickém provedení, není odvod kondenzátu nutný, protože jedním ze základních provozních požadavků na tento typ kotlů je, aby kondenzát nevznikal.
Pokud kominík v rámci kontroly zjistí nedostatky, jejichž odstranění doporučuje, měl by současně být schopen jasně a laicky srozumitelně tyto požadavky vysvětlit a doložit odkazem na konkrétní část konkrétního předpisu, aby si majitel mohl jeho tvrzení ověřit. Měl byste se tedy na daného kominíka obrátit s žádostí o citaci legislativního předpisu.
Dobrý den, prosím Vás o radu.
Potřebuji zvýšit tah komínu s obdélníkovým ústím 210*310mm. Je možné na takový komín přidělat nerezové nastavení komínu například o průměru 200mm. Případně jakým vhodným řešením docílit zvýšení tahu.
Děkuji Vám za odpověď.
Martin
Pro komínové nástavce platí, že pokud není dodržen tvar, na který je nástavec nasazován, musí být dodržena alespoň plocha. Při přechodu z obdélníku na kruh by se mělo počítat alespoň s jednoduchým hydraulickým přepočtem. Tím pro rozměr 210 x 310 mm vyjde dimenze nástavce min. cca 250 mm. Použitím nástavce v délce do 1 m se obvykle statický komínový tah zvyšuje poměrně málo a často tedy tato investice nevede k požadované změně.
Poměrně jednoduše se provoz konkrétního komína dá simulovat ve výpočetním programu, což současně umožňuje přesněji specifikovat příčinu tahových obtíží a tudíž i způsob řešení.
Výpočet by teoreticky měl zvládnout každý revizní technik spalinových cest.
Limitním řešením zvýšení tahu je použití komínového ventilátoru, nebo posilovače tahu (ceny od cca 15.000,- Kč nahoru).
Dobrý den, mám v plánu dávat na komín Heluz klasik návlek od značky ciko,Je potřeba před nasazením návleku ještě opatřit komín nějakými úpravami? Ještě dotaz na komín v půdním prostoru, musí se nějak opatřit omítkou? Je možné ho oplechovat? Děkuji za odpověď
Dobrý den. Bohužel v této poradně neřešíme dotazy týkající se montážních předpisů jednotlivých výrobců, a to prostě proto, že jsou standardně k dispozici detailní montážní a provozní návody jednotlivých systémů a navíc všichni seriózní výrobci disponují týmem technických specialistů, kteří řeší v podstatě pouze produkci dané značky. S dotazem je proto třeba se obrátit na firmu Heluz (která izolace rovněž dodává), potažmo na firmu Ciko.
Dobrý den. Minulý týden jsem se zastavoval na vašem poradenském stánku v rámci veletrhu For Arch, kde jsme se bavili o možnostech kotlíkových dotací na náš RD na Spořilově. Měl bych ještě jednu doplňující otázku, podle čeho určím emisní třídu spotřebiče?
Každopádně vám moc děkuji za čas, který jste mi v Letňanech věnovali a předem děkuji i za odpověď na dotaz.
Emisní třídu kotle prokazujete Dokladem o kontrole tech. stavu a provozu kotle. Emisní třída kotle by měla být uvedena na štítku spotřebiče, v technické specifikaci, či na vyžádání u výrobce. V případě, kdy byl kotel na pevná paliva vyroben před 1. 3. 2000, kdy se emisní třídy nestanovovali, tak je nutné tuto skutečnost prokázat (účtem, fakturou nebo štítkem kotle s rokem výroby) a to společně s čestným prohlášením, že emisní třída kotle není známá.
Včera jsem ve zprávách zaslechla zmínku o problémech s napojením ekologických kotlů na staré komíny. V roce 2018 jsme si pořídili automatický kotel Viadrus A3W. Dostali jsme na něj dotaci 70 procent. Kotel jel do února 2019, kdy nám dehet prosákl stěnu v obyváku a poničil náš komín. Okamžitě jsme přestali topit a kontaktovali člověka, který nám kotel instaloval a dělal rovněž jeho revizi. Z telefonických dotazů u firmy Viadrus jsem se dověděla, že kotel byl špatně instalován, na mojí žádost o poslání jejich technika reagovali záporně. Kontaktovala jsem rovněž kominické firmy a jediné co jsem se dověděla, že s danými kotly jsou problémy, komín má být vyvložkován nerezí, ale i tyto vložky bývají rozleptány a zničeny. Náš komín jsem měla vyvložkován šamotovými rourami o průměru 20cm. Všechny revize jsem měla v pořádku a nyní mám zničený dům a celou tu dobu si dopisujeme s právníky a doposud se nic nevyřešilo. Vzniklé škody zatím nikdo neřeší. Podle televize komíny vyšší než 8m mají s ekologickými kotly problémy. Existuje nějaká organizace, která nám pomůže? Vzniklá škoda přesahuje částku dotace, mohu být dokonce pokutována za to že netopím kamnama, které mi instalovali.Náš komín je vysoký přes 10m a kotel je v kotelně veden do komína dlouhou rourou s dvěma koleny.
Takže postupně:
– V principu se jedná o reklamaci, respektive občansko-právní spor, tedy problém v dikci právníka (nikoliv této technické poradny) a současně v podstatě neexistuje specializovaná organizace, která by Vám mohla bezplatně nabídnout své služby.
– Pokud topná soustava vykazuje funkční závady, lze nalézt minimálně čtyři osoby s osobní odpovědností – tedy zpracovatele projektu (návrhu, nabídky spotřebiče), realizační firmu a revizní techniky spotřebiče a spalinové cesty. Bylo by vhodné se na všechny uvedené písemně obrátit.
– Zejména revizní technici Vás na provozní rizika měli protokolárně upozornit. Pokud tak neučinili, jedná se o jednoznačné pochybení, které se ale obvykle musí řešit soudní cestou.
– V podobných případech doporučujeme zpracování znaleckého posudku znalcem se specializací na spalinové cesty, najít si právní zastoupení a požadovat náhradu škody soudní cestou.
Dobrý den,
Přel lety jsem zakoupil komín Eko, 2×200, 11m (jeden průduch na plyn, jeden na dřevo). Původně jsem měl v úmyslu napojit krb, proto je průměr tek velký a soupouch 45°. Nyní chci připojit krbová kamna Haas + Sohn Salerno II, 2-4 Kw. Mám rozporné informace od odborníků, jestli se mají kouřovody (plech 1,5 mm) zapojit po vodě nebo po kouři. Každý tvrdí zaručeně něco jiného. Jak to prosím je? Na keramickou vložku mám od výrobce originál redukci 125/200, která objímá keramiku a průměr vyčnívající trubky je takový, že se kouřovina na to nastrčí hrdlem dolů. Kamna však mají průměr pro hrdlo nahoru. To by nebyl takový problém, hrdlo se odřeže a bude to pasovat také. Nebo jsem vymyslel řešení,které zároveň řeší montáž/demontáž kouřovodu. Hrdla půjdou směrem nahoru a poslední kus nad kolenem (do redukce v 45°) nebude mít nehoře hrdlo, ale půjde (také po kouři)přesně do redukce. Při demontáži kamen se pak tento poslední kus zasune ještě hlouběji do redukce a tím se vyvlékne z hrdla pod ním a kamna půjdou odsunout. Jaké je vůbec standardní řešení pro zapojení na 45°? Jak byste to navrhl Vy?
A ještě dva dotazy:
1) Kamna mají svou klapku, mám přidat ještě klapku nad kamna? Tah 200 vložky je opravdu velký (účinná délka ca 6,5m).
2) Co si myslíte o „bubínku“? Četl jsem, že není vhodné kvůli zmenšení tahu „vychladit“ zplodiny. Já mám však veliký komín oproti kamnům. Jak v mém případě?
Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den.
Pavel Černý
U spotřebičů pracujících v atmosférickém režimu = komín s přirozeným tahem, je v komíně při provozu spotřebiče podtlak. Proto se v principu jak pro komín, tak pro kouřovod volí primárně zapojení „po vodě“, protože hlavním problémem je případný únik kondenzátu, nebo obecně vlhkosti.
Napojení na 45° sopouch by se mělo (jako každé jiné) řešit tak, aby bylo reálně rozebiratelné. To lze řešit několika způsoby, ale patrně nejvhodnější je převlečná objímka. Ta se obvykle montuje na hrdlo spotřebiče, nebo těsně nad něj. Pokud je na zděři dostatečný přesah, lze použít i princip zasunutí/vysunutí, který ale není tak komfortní.
Klapka na kouřovodu by neměla sloužit jako regulační prvek pro snížení tahu, tím je regulátor tahu, což je jiné zařízení. Klapka se osazuje pro uzavření kouřovodu v době mimo provoz. Průměr komínu ovlivňuje tah jen minimálně, klapka tedy neovlivňuje tah, ale pouze objemový průtok. Při jeho snížení, může dojít k přetlaku ve spotřebiči, což je situace potenciálně nebezpečná.
Sekundární výměník na kouřovodu (bubínek, dudy, …) není u moderních spotřebičů vhodný, a to zejména z důvodu nízké účinnosti a tahového odporu.
Dobrý den, máme komín na tuhá paliva cca 10m vysoký, který je osazen původními keramickými vložkami. Tyto vložky ale končí pod stropem sklepní místnosti, kde je komín zalomený a zbývající část po podlahu sklepní místnosti je pouze obezděna a zevnitř zaomítána. U podlahy jsou pak komínová dvířka. Při čistění komína může část sazí zůstat na šikmé ploše odskočení komína. Uvažuji o osazení druhých komínových dvířek nad sopouch kotle , která by sloužila k vyčistění tohoto prostoru. Je možno zde dvířka osadit a jaké by případně měla mít provedení, aby spaliny nevnikaly do sklepní místnosti.
Děkuji.
Při profesionálním čištění by měla být s úspěchem vyčištěna i šikmá plocha, nicméně osazení čistících dvířek lze doporučit. Měla by být certifikovaná pro teplotu do 600°C, dvouplášťová a s těsněním (nejlépe provazcem).
Dobrý den, jsme SVJ a jeden z vlastníků si chce ve své jednotce zařídit krbová kamna. Jak správně postupovat? Dům má komíny, v době výstavby (1956)se počítalo s individuálním vytápěním, nikdy k tomu však nedošlo a vytápění je ústřední. Komíny na střeše jsou po rekonstrukci v roce 2015.
Především záleží na „vlastnictví“ daného komínu. U SVJ bývá zvykem, že komíny jsou fakticky řazeny mezi společná zařízení. Tím jejich využití fakticky podléhá schválení SVJ jako celku.
SVJ by tedy nejprve mělo použití komínu, tedy jeho uvedení do provozu, oficiálně schválit. Toto by mělo být provedeno zápisem, který by měli podepsat minimálně vlastníci všech BJ, kterými daný komín prochází.
Na vlastníkovi uvedené BJ by tedy SVJ mělo požadovat následující dokumenty:
– Před realizací – posouzení spalinové cesty odpovědnou osobou, a to včetně vazeb na okolní konstrukce (především z pohledu požární bezpečnosti a funkční způsobilosti) – to může provést kominík, revizní technik, projektant
– Po realizaci, před zahájením provozu – revizní zprávu spalinové cesty – tu musí vypsat revizní technik
dobrý den, chtěl bych se zeptat zda-li je lepší jednoprůdochový komín nebo dvou průdochový komín děkuji předem za odpověď
Do jednoho průduchu komínu lze zaústit pouze jeden spotřebič! V případě, kdy chcete provozovat více spotřebičů, je nutné obstarat pro každý spotřebič samostatný průduch. Počet průduchů komínu tedy záleží na tom kolik spotřebičů chcete provozovat.
Dobry den mám asi tak 3 roky vyvložkován komín pro krbová kamna nezez vložkou a tet mi bylo sděleno,že se na to mohou připojit krbové kamna jen s uřcitími kw kolik je možno na toto maximálně připojit krbovky s obsahem kw
Dle současně platné legislativy musí být před zprovozněním spotřebiče provedena revize spalinové cesty jejíž nedílnou součástí je výpočet dle ČSN EN 13 384. Jedná se o komplexní výpočet tlaků a teplot a jedním z mnoha zadávaných parametrů je i výkon daného spotřebiče. Výkon je v tomto případě doplňkový ukazatel, který v některých případech představuje omezující faktor, ale nikoliv jediný. Obecně tedy nelze říci, že připojený výkon by přímo určoval velikost vložky.
Doporučujeme obrátit se na zkušeného odborníka, který provede výše uvedený výpočet.
Dobry den, mame krb na tuha paliva napojeny na komin a vela leta nebyl problem. Ted prisel novy kominik kteremu se nezdalo temer vsechno a do zpravy o spalinovych cestach uvedl ze doporucuje krb nepouzivat kuli x nedostatkum. Moc se mi to nezdalo a pozval jsem jineho kominika ktery rekl ze vse je ok. Jak situaci nyni resit? Nevim jestli prvni kominik nedostatky zaslal ma stavebni urad nebo ne, ale ma ta druha zprava ze ke vse ok vubec nejaky vyznam? Jde mi o to, jestli me stavebni urad bude popotahovat abych sjednal napravu nebo jim bude stacit predlozit zprava o tom, ze za tyden uz to bylo vse ok.
Každopádně jakákoliv podepsaná a orazítkovaná zpráva je platná, přičemž v podstatě u všech revizí, kontrol a posudků obecně platí, že aktuální je poslední verze. Nicméně v konkrétním případě kontroly spalinové cesty je povinností kominíka (mimo jiné) zkontrolovat a vyhodnotit závady zjištěné při kontrole předcházející. Do zápisu by proto měl jasně zapsat, zda dané nedostatky byly vyřešeny, nebo byly neoprávněné, nebo jejich nápravu nepožaduje.
Ve Vaší situaci lze doporučit následující:
– Především z Vašeho pohledu, byť laicky, posoudit, který z kominíků působil dojmem skutečného odborníka (kolik času prohlídce věnoval, jaké měl vybavení, apod.) a současně která zpráva se Vám zdá profesionálněji vyplněná (podrobnější popis, detailnější komentář, apod.). Toto je velmi důležité, protože pokud například jedna z kontrol je natolik nekvalitní, že je to zřejmé „na první pohled“, nebo byla vystavena bez reálné prohlídky spalinové cesty, budete při jejím předložení považován tak říkajíc za spolupachatele.
– Co se týká oznámení na stavební úřad, to by mělo být provedeno pouze u závad BEZPROSTŘEDNĚ ohrožující zdraví, život nebo majetek a o tom, že závady budou ohlášeny musíte být během kontroly protokolárně informován. Lhůta pro oznámení je 10 dní, takže si případné podání můžete jednoduše telefonicky na stavebním úřadě ověřit.
– Pokud závady byly oznámeny je velice pravděpodobné, že stavebnímu úřadu bude stačit nová kontrola (pokud je vystavena profesionálně – viz. první bod). Je tedy obvykle výhodnější provést výše uvedený dotaz na stavební úřad a obratem jim novou zprávu předložit a nečekat na oficiální zahájení řízení.
– Samozřejmě by bylo vhodné dobrat se pravdy, čehož lze nejlépe dosáhnout konfrontací obou zainteresovaných kominíků.
Kontroly spalinových cest se neprovádějí samoúčelně a je bezpodmínečně nutné, aby je prováděli pouze odborníci, a aby provozovatelé spalovacích zdrojů obdrželi správné a seriózní informace. Lze proto doporučit v případě Vámi uváděného masivního rozporu mezi dvěma zprávami skutečně zjistit reálný stav. Pokud by měl pravdu první kominík, hrozí od nefunkční spalinové cesty reálné nebezpečí a tudíž je ve Vašem zájmu nedostatky napravit.
Dobrý den, mám doma starý komín se starou kamennou vložkou o průměru 150mm mohu do komína vybourat díru o pruměru též 150mm nebude to něčemu vadit nebo musím zredukovat 150 mm třeba na 120 ?
Odpověď je ve dvou rovinách:
– jednak dotaz na možnost vybourání otvoru DN 150 do komínu DN 150 – toto je jednoduše možné;
– a jednak dotazy „nebude to něčemu vadit?“, resp. „musím redukovat“, na které je jednoduchá odpověď nemožná bez znalosti spotřebiče, způsobu připojení, předpokládaného provozního režimu atd. Lze doporučit obrátit se na místního revizního technika spalinových cest – nejlépe toho, který pak bude vystavovat revizi – a s ním celé připojení detailně probrat ještě před vlastní realizací.
Dobrý den,
potřebovali bychom vyzískat souhrnné informace ohledně kotlíkových dotací. Je možné domluvit si nějakou osobní schůzku, nebo se s vámi někde potkat? Jsme z Prahy, ale rádi dojedeme i někam do okolí. Děkuji
Určitě je možné se setkat u nás v Kamenici, kde jsme každé pondělí a středu od 13 do 17 hodin. Nebo se zastavte v našem poradenském centru na veletrhu FOR ARCH, kde budeme od 17.9. do 21.9. na stánku 1E29a. Schůzku není nutné si domlouvat předem.
Dobrý den, rád bych se zeptal na možnost zateplení komínku od turbo-plynového kotle. Co jsem pročítal návody tak komínek je dvoucestný. Kdy ve vnější kružnici proudi nový vzduch dovnitř a středem výdech od turbo kotle ven. Momentálně mám komínek skrz 70cm kamennou zeď, kterou se hodlám zateplit(polystyrenem). A to je právě má otázka. Musí být polystyren od komínku v nějaké vzdálenosti? Nebo ho mohu přiložit přímo ke komínku?
Tuto problematiku řeší ČSN 73 4201 ed.2 v článku 10.3.4, kde je uvedeno:
„Od vyústění nesmí být na fasádě použit hořlavý materiál do vzdálenosti 0,5 m ve vodorovném směru a pod vyústěním a 1,5 m svisle nad vyústěním“. Polystyren by v této oblasti měl být nahrazen minerální vatou.
Dobrý den,
v bytě v prvorepublikovém činžovním domě chceme vyměnit kotel (sání vzduchu z místnosti) za kondenzační kotel s sáním vzduchu z venku. Byt se nachází v přízemí a výška komínu je 26.5 m, v současnosti vyvložkován nerez, d 130 mm. Nechali jsme si udělat 2 nabídky a firmy přišli s různým technickým řešením.
Jedna nabízí kotel Vaillant, sání vzduchu z boku, kvůli kterému bychom museli vrtat skrz příčku a obvodovou 80 cm zeď, zapravovat fasádu a nějak schovat trubku s přívodem vzduchu v interiéru. Důvodem k bočnímu sání je prý výška komínu.
Druhá firma nabízí kotel Viessmann, řešení se sáním/odvodu spalin skrz dvojitou vložku v komínu.
Na čem záleží, jestli lze provést přívod vzduchu a odvod spalin zároveň skrz komín? Je na to nějaká norma? Záleží to na konkrétním kotli? Ovlivňuje výška komínu účinnost?
Pro doplnění zpráva kontroly palivové cesty:
„Komín: samostatné vícevrstvé zděné komínové těleso, celkové výšky 26.5 m, účinné výšky 26.3 je opatřeno vložkou kruhového průřezu světlosti DN 130 mm, z materiálu nerez. Komínové těleso je vedeno vnitřním prostorem budovy a přes střešní plášť prochází nad střešní rovinu. Vyústění nad střešní část 1m.“
Zjednodušeně řečeno, pro správný chod plynového kondenzačního kotle musí být zajištěn dostatečný přívod vzduchu a bezproblémový odvod spalin. Soustavu přívod vzduchu/spotřebič/odvod spalin si lze představit jako tlakově uzavřenou – sčítají se tedy ztráty v přívodu vzduchu, ve spotřebiči a v odvodu spalin. Ve spotřebiči je osazen ventilátor, který zajišťuje nucený odtah spalin, a tím zároveň i nasávání vzduchu. To znamená, že (velice zjednodušeně řečeno) máme na jedné straně ventilátor a na druhé straně ztráty. Celá soustava funguje v případě, že ventilátor je schopen překonat ztráty. Při koaxiálním vedení jsou ztráty obecně větší.
K Vašim otázkám:
– způsob provedení odtahu spalin musí být ověřen výpočtem dle ČSN EN 13 384 a musí odpovídat montážním požadavkům výrobce daného zařízení
– pokud je výše uvedeným normovaným výpočtem ověřena funkčnost řešení koaxiálním vedením, lze ho realizovat
– do výpočtu jsou jako klíčové zadávány parametry konkrétního kotle, tedy co pro jeden typ vyhovuje nemusí vyhovovat pro jiný
– při správném návrhu je účinnost zařízení ovlivněna výškou komínu jen minimálně
– dělené odkouření s krátkým vedením vzduchu má minimální tlakové ztráty a proto se u vysokých komínů často používá
– pokud si vyberete seriózní firmu, měla by Vám na základě výpočtu jasně a srozumitelně vysvětlit, proč volí dané řešení
Dobrý den, jaký jsou výše dotace kotlíkových dotací a na co lze dotaci použít?
Kotlíkové dotace podporují:
Zdroje tepla, které splňují požadavky na ekodesign (tj. požadavky směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES). Požadavky musí splnit pro všechna paliva a všechny způsoby přikládání.
Výše podpory jsou u
Kotle na biomasu (samočinná dodávka paliva) – 80 %, max. 120 000 Kč
Kotle na biomasu (ruční dodávka paliva) – 80 %, max. 100 000 Kč
Plynového kondenzačního kotle – 75 %, max. 95 000 Kč
Tepelného čerpadla – 80 %, max. 120 000 Kč
Na co můžete dotaci dostat:
– zdroj včetně nákladů na jeho instalaci
– nová otopná soustava
– rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
– projektová dokumentace
Bonusy
Prioritní oblasti se znečištěným ovzduším – bonus 7 500 Kč
Kombinace s programem Nová zelená úsporám – bonus až 20 000 Kč
Dobrý den.prosím o názor.budeme kupovat kotel benekov c17 na uhlí.komin máme 9 metrů dlouhý s otvorem 200×150.TÉ kus je cca 60cm nad reviznimi dvířky.jsem tlačen k tomu abych vyvlozkoval komín.ne s důvodu požáru který prý nehrozí,ale kotel pry pracuje v tak malich teplotách že pry v komínu vzniká kondec a ten by mohl teck do kotle a zničit ho.je to vůbec možné aby to teklo pres TÉ kus do kotle?je to vlozkovani opravdu nutné?
Děkuji jirka
Především je nutné si uvědomit, že spalinová cesta – tedy soustava spotřebič, kouřovod, komín – musí být navržena tak, aby při spalování pevných paliv k ochlazení spalin pod rosný bod (kondenzaci) nedocházelo. Pokud jsou spaliny pevných paliv ochlazeny pod rosný bod je vysoká pravděpodobnost vzniku dehtových usazenin, které jsou obecně hodnoceny jako přímé požární ohrožení a provoz spotřebiče tak fakticky porušuje Požární zákon, přičemž odpovědnost je na straně provozovatele.
Vložkování (jako takové) nemění tepelně technické parametry komínu, resp. při frézování je zhoršuje, ani nezaručuje opakovanou odolnost proti komínovému požáru, který může vzniknout vznícením dehtu.
Z výše uvedeného je zřejmé, že provoz spotřebiče spalujícího pevné palivo v kondenzačním režimu je nejen objektivně nebezpečný, ale rovněž porušením zákona.
Pronikání kondenzátu přes T-kus je nepravděpodobné – většina výrobců do T-kusu osazuje okapničku. Nicméně v limitním případě může vznikat kondenzát již na výměníku spotřebiče, který tím může být fatálně znehodnocen.
Při spalování uhlí je ve spalinách obsažena síra ve formě oxidů SOx, která po reakci s vodou (kondenzátní) vytvoří velice devastující sloučeniny typu kyseliny sírové (H2SO4).
Prakticky lze doporučit nechat si vypracovat normovaný výpočet spalinové cesty, a pokud jeho výsledek nebude pozitivní (v suchém provozu) daný spotřebič NEINSTALOVAT.
jaka je vhodná malata na opravu vrsku komina?jsou plne palene cihly..diky
V tomto případě záleží na konstrukci komínu.
Pokud se jedná o komín systémový (a jiný by se standardně používat neměl), dodává zdící maltu výrobce systému.
Pokud se jedná o komín individuální stavěný svépomocí, není požadavek na spojovací maltu konkrétně specifikován. Nicméně vzhledem k použití se musí jednat o maltu odolnou vůči mrazu a abrazi a současně musí být vhodná pro daný spojovaný materiál. Při použití pálených cihel postačí standardní flexibilní cementová malta.
Konkrétní výrobky v této poradně nezveřejňujeme.
Dobrý den, měl bych dotaz ke kotlíkovým dotacím. Od kdy začíná příjem žádostí v Praze. Děkuji
V Praze by měl začít příjem žádostí od 31. 10. 2019 viz. https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/kotlikove-dotace/kotlikove-dotace-3-vyzva/
Dobrý den,
rád bych využil nevyužívaný komín v činžovním domě pro odtah digestoře. Jam mám správně postupovat? Potřebuji prověření od kominíků a následné revize?
Děkuji
Klíčový je zápis o vyřazení komínu z provozu. Ten je zejména u bytových domů nezbytný.
Jedná se o jednoduchý dokument, ve kterém se formou zápisu vyjádří všichni majitelé bytů, kterými daný komín prochází, že do něj jednak v současné době a jednak v budoucnu nezaústí žádný spotřebič. Součástí zápisu by mělo být i vyjádření kominíka, že daný průduch je skutečně volný.
Po podepsání tohoto dokumentu je komín fakticky vyřazen z provozu a pohlíží se na něj jako na šachtu. Nepodléhá tedy ani dalším prohlídkám a vyjádřením kominíků.
Dobrý den, přestavujeme dům na okraji Prahy a rádi bychom použili odpojenou plynovou přípojku. Na hranici pozemku máme HUP, plyn ale není zavedený do domu. Dům je od roku 2010 neobydlený a prarodiče zde topili dřevem ve starém Dakonu. Přemýšlím o výměně Dakonu za plynový kotel. Je to možné? Co s komínem? Děkuji
Co se týká výměny spotřebiče, tak ta je určitě možná. Doporučuji vám detailně projít tuto záložku, kde je vše vysvětleno https://www.kominy-komin.cz/kominova-asociace/program-plynove-kotle/ . Vzhledem k typu výměny Vám dále doporučuji zvážit využití kotlíkových dotací, které se u vaší výměny jeví jako ideální. Více zde: https://www.kominy-komin.cz/kotlikove-dotace-2019/
Dobrý den, koupili jsme starší dům bez jakekoliv projektove dokumentace ci reviznich zprav. Komin byl vyuzivan s kotlem na tuha paliva a je v dezolarnim stavu (deravy, rozpada se). Radi bychom komin zbourali a na soucasnem miste postavili komin novy (klasickou normovanou stavebnici) a pripojili krbova kamna. Je v tomto pripade nutne stavebni povoleni/ohlaseni? Nebo to neni nutne v pripade, ze nijak nebudeme menit umisteni komina?
V obecné rovině se jedná o stavební zásah, který podléhá souhlasu stavebního úřadu.
Je tedy vhodné se na stavební úřad obrátit s jednoduchou žádostí, resp.oznámením. Stačí jednoduchý slovní popis a zákres například do fotografie. Ve většině případů vydá stavební úřad souhlas se stavbou bez dalších požadavků. Nicméně tento postup eliminuje případné stížnosti, sousedské spory a pod.
Dobrý den, mám dotaz, pořídil jsem starší dům, kdy původní majitelka nemá (písemně) revizi komínu. Co mám v tomto případě udělat. Kominík, kterého jsem si přivolal, komín vyčistil a řekl, že revizi mi nedá vzhledem k tomu, že v komínu je vložka, kdy však on neví kdo a jak komín vložkoval. Jak postupovat v tomto případě.
Povolovací dokumentaci stavby by mohli mít archivovánu na místním Stavebním úřadu. V tom případě by součástí mohla být i revize komínu. Bohužel by se pravděpodobně jednalo o revizi původního komínu bez vložky. Pokud tedy majitelka neví, kdo komín vložkoval, nebo prostě není schopna nebo ochotna dodat revizní zprávu, měla by ( jak Vám správně sdělil kominík), být vystavena nová. Tato nová zpráva by ale bez podkladů o vložce (rovněž správné sdělení od kominíka) bude mít negativní výsledek. Takže krásný „začarovaný kruh“ legislativních požadavků.
V podobných případech je třeba opustit legislativní předpisy a zapojit „zdravý selský rozum“. Potom jsou dvě možnosti, co může kominík udělat:
1. – vystavit doklad o kontrole s tím, že nebyla předložena revize, což zapíše jako závadu nebránící provozu (pokud samozřejmě nenajde závadu jinou)
2. – v podstatě za stejných podmínek vystavit novou revizní zprávu.
Varianta 1 je již „od pohledu“ jednodušší a v podstatě smysluplnější. Revize se poté bude dělat při nejbližší rekonstrukci spalinové cesty.