Ptejte se

Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.

rozhovor pro můj dům studio

Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství

VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE

Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci: 

  • revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
  • soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
  • autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
  • kominík, kamnář, instalatér

(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)

Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.

Partner Komínové asociace

2 341 Komentářů

  1. Martina Žák

    Dobrý den,

    prosím Vás o odbornou radu : zakoupili jsme si peletová kamna RELAX tichá Edilkamin NARA zásobník 24 kg, která jsou umístěná v obyv. pokoji (objem místnosti nad 20m3). Měli jsme připraven v podlaze EXTERNÍ PŘÍVOD vzduchu (který byl původně plánován pro krbovou vložku), o kterém prodejce z fotek před instalací věděl. Při instalaci externí.přívod zakryl sklem , s tím, že exter,přívod NENÍ třeba, pokud je místnost větratelná (máme 4 okna).

    Nicméně k nám přijel kominík připojit kamna na kouřovod do komína (který s prodejcem spolupracuje a byl nám jím doporučen) a nastal problém. Kominík nám NECHCE udělat revizi na kamna a spalinové cesty jako celek , kvůli chybějícímu exter. přívodu. Udělá pouze revizi na komín.
    Podotýkám, že nemáme ještě RD zkolaudován.

    Prosím Vás tedy o jednoznačnou odpověď.

    1) Musíme mít externí přívod vzduchu?
    2) je nutné ke kolaudaci RD revize kamen nebo postačí pouze revize komína? (primárně topíme radiátory a v kamnech jsme ještě NEtopili – tudíž je při kolaudaci můžeme na oko odpojit)

    Děkuji Vám moc za odpověd.

    S pozdravem

    Martina Ž.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Přívodu vzduchu obecně se týká vyhláška 268/2008 Sb. v aktuálním znění, a to

      § 11, odst. 6 – V místnostech, kde jsou instalovány spotřebiče paliv, musí být vždy zajištěn přívod venkovního vzduchu rovný minimálně průtoku spalovacího vzduchu pro jmenovitý výkon a typ spotřebiče.

      § 38, odst. 2 – Kotle a spotřebiče musí mít zajištěn přívod spalovacího a větracího vzduchu.

      Z výše uvedeného lze jednoznačně dovozovat, že musí být zajištěn přívod vzduchu z exteriéru budovy, a to bez ohledu na velikost prostoru nebo místnosti, kde je umístěn spotřebič. Za standardní řešení se přitom považuje vedení vzduchu pro spalování uzavřeným kanálem, aby nedošlo k přímé interakci s vnitřním prostředím budovy. Pokud se jedná o zdroj, který není primárním vytápěcím zdrojem a plní pouze funkci estetickou s občasným, krátkodobým provozem, lze akceptovat přívod vzduchu otevřením oken – jedná se ale o řešení nestandardní a v moderních stavbách leckdy neoptimální, protože může ovlivnit hlavní vytápěcí zdroj nebo větrací jednotky. Z toho důvodu by mělo být použito pouze vyjímečně, a to obecně na základě projektu (souhlasu projektanta).

      Posoudit je rovněž nutno požadavek výrobce. Pokud je spotřebič opatřen hrdlem pro napojení přívodu vzduchu, měl by být použit, aby bylo možno dosáhnout optimálních provozních hodnot.

      Zpracovatel revizní zprávy není prakticky vázán žádným reálným předpisem a konečné rozhodnutí a vyhodnocení je plně v jeho pravomoci, bez možnosti reálného odvolání.

      Legislativně neexistuje dokument „revize komínu“, ale pouze „revizní zpráva spalinové cesty“, jejíž základní podmínkou je finální osazení spotřebiče. V případech, kdy je v rámci kolaudace stavby proveden komín, ale není osazen spotřebič, může stavební úřad požadovat zprávu o stavu komínu. Tento dokument nemá legislativou daný název a někdy se tedy používá termín „revize komínu“. V případě, že je připojen spotřebič nemělo by být vystavení tohoto dokumentu ani nabízeno, tím méně realizováno. Pokud v době kolaudace je na komín připojen spotřebič musí být vystavená „revizní zpráva spalinové cesty“.

  2. Lenka Jurcsikova

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat mám dvojbarak a soused přes 20 let nepoužíval komín. Bojím se aby náhodou se něco nestalo. Se sousedem není řeč. Za celou dobu neměl žádnou kontrolu. Máme nově opravený dům. Jde někde nahlásit aby udělal kontrolu dřív než se něco stane Děkuji za odpověď Jurcsikova

    1. odborník APOKS (Autor)

      Pokud komín v současné době nevyužívá a jeho použití teprve plánuje, nemůžete „předem“ dělat prakticky vůbec nic, a to zejména v situaci, kdy soused nekomunikuje. Můžete mu pouze napsat dopis, ve kterém vylíčíte své obavy a navrhnete posouzení revizním technikem. Pokud na dopis neodpoví, bude to „pádný argument“ pro případné vymáhání škody. Samozřejmě se můžete obrátit písemně i na obecní a stavební úřad. Bohužel v podstatě všechny kontrolní mechanismy jsou nastaveny až potom, co k něčemu dojde – tedy alespoň k zahájení používání. Potom viz.časté dotazy …..

  3. Denis

    Dobrý den, mám krbová kamna úspornější ho tipu, mohu zvětšit díry pro sání? Jsou pouze dole u popelníku a zdá se mi to až moc úsporné, mám rád čisté sklo ale toho se asi nedočkám. Topím dřevem 4 roky suché a nějaké pilinove brikety. Mohu tak docílit většího tahu?. Děkuji

    1. odborník APOKS (Autor)

      „Tah komínu“ je principiálně dán jeho výškou a teplotou spalin. Nadměrným „naředěním“ spalin tedy můžete jejich teplotu snížit a tím snížit i komínový tah.

      Výrobci spotřebičů obvykle dimenzují přívod vzduchu tak, aby při maximálním otevření zajišťoval přibližně optimální přívod vzduchu při maximálním objemu paliva.

      Nelze tedy doporučit žádné zásahy do konstrukce spotřebiče bez předchozí konzultace s výrobcem daného zařízení.

      „Zanášení“ dvířek může mít více příčin, přičemž nejčastější je předimenzovaný komín, a tím nízká rychlost proudění spalin.

  4. Karel Houdek

    Dobrý den,
    mohu zapojit 2odsavače par v různých patrech (přízemí a 1. patro) do jednoho komínového průduchu?
    Jedná se o plynové sporáky.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Plynové sporáky nejsou z hlediska legislativy považovány za zdroje spalinových plynů, které je nutno odvádět komínem (tzv.spotřebiče typu A).

      Pro odtah plynů vzniklých v rámci přípravy pokrmů se používají většinou elektrické digestoře, přičemž další vedení by mělo být provedeno z nenasákavého materiálu, ale běžně se používají i jinak nevyužité komínové průduchy.

      Počet ani rozmístění digestoří při připojení do společného odvodu není legislativně dán, nicméně pokud je připojena více než jedna digestoř/ventilátor, měly by být použity jednosměrné klapky.

  5. Pavel Vícha

    Dobrý den,
    chystáme se na rekonstrukci rodinného domu (stáří cca 80 let). Je možné po vyvložkování komína napojit do jednoho kouřovodu dva plynové kondenzační kotle? Jeden na vytápění a druhý na ohřev vody. v jaké minimální vzdálenosti od sebe musí být provedeno případné napojení na kouřovod? Na co si v tomto případě dát dále pozor?
    Děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Připojení dvou kondenzačních plynových spotřebičů na společný přetlakový komín je povoleno (viz. ČSN 73 4201), a to bez další specifikace.

      Povinností je ovšem dodržení obecných parametrů na konstrukční a materiálové provedení spalinové cesty, dodržení montážních předpisů výrobce a především provedení normovaného výpočtu spalinové cesty (nejlépe ještě před její realizací).

      Pokud spotřebiče nemají zabudovány jednocestné klapky, musí být tyto osazeny na kouřovodech.

  6. Jiří Plaček

    V bytovém pětipodlažním domě v Benešově jsou nainstalovány kotle PROTHERM v provedení turbo s jmenovitým výkonem 12 kW pro jeden kotel do komínů LAS. Otázka zní: Je možné po dílčí výměně kotlů připojit odkouření nových kondenzačních kotlů stejného výkonu do tohoto komínu a je možné tyto spotřebiče provozovat společně s ostatními nekondenzačními kotli. Kdo může vydat stanovisko k připojení nových kondenzačních kotlů ke stávajícímu komínu. Předem děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Obecně Vámi popisovaná výměna není možná, protože nízkoteplotní turbo kotle a kondenzační kotle pracují s různými objemy spalin, jejich různým složením, teplotou a především s jinými tlaky. Rovněž potřeba vzduchu může být odlišná.

      V podobných případech je nutné postupovat individuálně a vždy si předem nechat spalinovou cestu posoudit revizním technikem spalinových cest. Ten je rovněž osobou, která musí vydat revizní zprávu a tím umožnit uvedení daného spotřebiče do provozu.

      Z praxe je třeba upozornit, že ve většině případů nelze do stávajícího komínu nový spotřebič napojit.

  7. Markéta Vernerová

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Koupili jsme si nový automatický kotel na uhlí. Komín nemáme vyvložkovaný, ale je ve velmi dobrém stavu s dobrým tahem. Revizi kotle máme. Přišel k nám komeník na revizi komínu a řekl nám že musíme vyvložkovat komín a napsal to do zápisu. Že je to napsané v nějaké vyhlášce. Musíme tedy vyvložkovat komín? Děkuji

    1. odborník APOKS (Autor)

      Odpověď na Váš dotaz naleznete v často kladených dotazech. https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

  8. Dvořáková

    Dobrý den , chci se zeptat zda existuje nějaký způsob jak odsát usazené saze ze zděře. Komín nebyl čištěný řadu let a saze jsou usazené cca do dvou metrů. Lze komín vyčistit(odsat) co s nejmenším znečištěním okolí.
    Děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      V současné době existuje řada technologií a pomůcek umožňující eliminovat nebo minimalizovat znečištění vnitřního prostředí.

      Základním postupem je kompletní utěsnění komínu a jeho následné čištění horem – z ústí. Pro větší účinnost lze použít i rotační kartáčové čištění.

      Při čištění spodem nebo skrze spotřebič jsou k dispozici dostatečně výkonné odsavače.

      Zkušený kominík s příslušným vybavením musí být schopen provést čištění spalinové cesty s minimálním znečištěním okolí.

      Lze tedy doporučit postupovat dle vyhl.34/2016 Sb. a minimálně první čištění svěřit do rukou odborníka.

  9. Irena

    Dobrý den, uvažuji o koupi o více než 100 let staré chalupy,podle fotografiií je komín hodně široký, ke střeše se zužuje a hlavně je vidět, že skrz cihly je hodně vyteklý dehet.Bude potřeba celý komín zbourat? Chalupa je vysoká – patra. Děkuji a zdravím Irena.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Bohužel bez prohlídky na místě lze jen těžko poskytnout seriózní radu. Záleží na dimenzi komínu a míře jeho poškození. A samozřejmě také na způsobu jeho dalšího využití. V některých případech lze problém řešit vložkováním, nebo vložkováním s izolací. Toto řešení ale nelze používat universálně.

      V nejobecnější rovině lze říci, že pokud je cihelné komínové zdivo „nasáklé“ dehtovými zplodinami, nelze je reálně z tohoto zdiva odstranit. Pokud by tedy objekt procházel větší rekonstrukcí, bude pravděpodobně smysluplné komín zbourat.

  10. Štěpán

    Dobrý den.Mám problém při topení v kotli Herkules u26 .Při zatápění i během topení lítají z komína saze,topím černým uhlím,komín má průměr 180mm.Prosím o radu.Komín čistím pravidlně každý měsíc děkuji Štěpán

    1. odborník APOKS (Autor)

      V tomto případě je možné uvažovat o mnoha příčinách. Nejčastějším důvodem je nesprávný provozní režim spotřebiče, následovaný nesprávným provedením spalinové cesty. „Saze“ jsou prakticky nevyhořené palivo, primárním problémem je tedy nedokonalé spalování, nejčastěji způsobené nedostatečným přívodem spalovacího vzduchu.

      Lze doporučit prohlídku revizním technikem spalinových cest, který na základě zjištěných skutečností a případně i výpočtu, může přesněji specifikovat problémy i jejich řešení.

  11. Miroslav

    Dobrý den,
    měl bych dotaz, který se týká netěsnosti vymetacích dvířek.Čas od času nám vyteče úzký proužek z vymetacích dvířek a jen velmi těžko se to čistí a přemalovává.
    Neměli by jste nějakou radu?

    Děkuji.
    M.K.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Předpokládáme, že se jedná o komín od spotřebiče spalujícího pevná paliva. V tomto typu komínu je přítomnost kapaliny nutno považovat za závadu.

      V lepším případě se jedná o průnik deště nebo sněhu do komínového průduchu. V tom případě je nutno především osadit na ústí komínu vhodnou krycí stříšku. Pro zabránění protečení vymetacích dvířek při limitních povětrnostních podmínkách by uvnitř komínu nad dvířky měla být osazena okapnička.

      V horším případě se jedná o kondenzát vzniklý kondenzací vodní páry ve spalinách, a to pokud se výtok objevuje při provozu spotřebiče. V tom případě je třeba upravit provozní podmínky spotřebiče a/nebo zlepšit tepelně izolační vlastnosti komínu.

      1. Miroslav Kabrhel

        Dobrý den,

        ještě bych měl dotaz k osazení okapničky.

        Může být z mědi? A jak by se měla správně přidělat a osadit? Předpokládám, že by měla být ve dvířkách, tzn. v keramické části. Mohla by být podchycená nějakým tmelem po obou stranách?
        Měla by být nejspíš určitě přes celou šířku dvířek?

        Děkuji moc za odpověď.

        Mirek

        1. odborník APOKS (Autor)

          Okapnička se umisťuje (respektive u systémových komínů je umístěna) nad celou šíři dvířek a má obvykle kulatý tvar, aby se zajistil odtok mimo dvířka. U vymetacích dvířek umístěným nad sopouchem by okapnička měla mít minimální rozměry, aby nedošlo k nežádoucímu ovlivnění proudění v komíně. Obvykle se používá vybroušená drážka nebo plechový oblouček cca 2-3 mm nebo proužek silikonu nebo těsnění.

  12. Helena MAŠKOVÁ

    Dobrý den,
    mám dotaz. Koupili jsme starý dům, kde není vůbec žádné vytápění. Byla zde pouze v kuchyni kamna na tuhá paliva, která byla připojena kouřovodem do komína. V komíně je jen díra nahoru a ústí zde pouze „trubka“ skrz zeď a nahoru stoupá dým. Nejsme si jisti, zda je takto komín správný. Topenář, který u nás byl, řekl jen to, že je to „prolejzák“ a že je dobrej. Ale zda je to takto v pořádku nevíme.
    A ještě jeden dotaz – pokud bychom uvažovali o kotli na tuhá paliva do technické místnosti, která je na konci stavení vedle obytné místnosti a komín je cca 5 metrů od této místnosti, lze toto nějak řešit?

    Děkuji moc za radu.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Obecně nedoporučujeme orientovat se při návrhu řešení spalinových cest radami „odborníků“ typu „je dobrej“, ale ani partikulárními radami internetových poraden – včetně té naší.

      Návrh spalinové cesty – a to je věc, o kterou ve Vašem dotazu běží – musí udělat odborník (komíník, projektant, revizní technik), a to po prohlídce místa stavby transparentním způsobem včetně všech souvisejících výpočtů dle ČSN EN 13 384.

      Samozřejmě všechno je technicky řešitelné, ale optimálního řešení je možno dosáhnout pouze výše popsaným způsobem.

  13. Michal Vydrzel

    Dobry den,

    mam kotel na peletky a z nich nerezove trubky do komina. V poslednich par tydnech se tyto nerezove trubky zacaly zabarvovat do cerveno modro cerna na nekolika mistech. Cim by toto mohlo byt? Rad nekam poslu i fotku.

    Dekuji,
    MV

    1. odborník APOKS (Autor)

      Zabarvení nerezového materiálu je nejčastěji způsobeno vysokou teplotou.

      U peletkového kotle by spaliny standardně neměly dosahovat teplot dostatečných k masivnímu zabarvení nerezových trubek. Lze tedy předpokládat jakousi „nestandardní“ okolnost (např. dohořívání v kouřovodu), která může být v konečném důsledku poměrně fatální.

      Lze doporučit okamžitou kontrolu a důkladné vyčištění celé spalinové cesty. Kominík provádějící tuto činnost by měl být schopen podle zabarvení odhadnout teplotu a rovněž posoudit přesnou příčinu vzniku.

  14. Miroslav

    Dobrý den,

    napojil jsem na komín o pruměru 200mm krbovou vložku s vyustěním 150mm ,použil jsem redukci, a nemám tah, je možné že jde o velký přechod který sníží značně tah? napojení jsem provedl hned u krbové vložky ,nebylo by lepší udělat napojení přechod z 150mm trubky až přímo u komínu , nebo to nebude fungovat ?

    1. odborník APOKS (Autor)

      Správné zapojení musí být provedeno tak, že kouřovod je shodný s průměrem spalinového hrdla (tedy DN 150 mm) a přechod 150/200 je řešen až v sopouchu komínu.

      Tah komínu (tlaková diference způsobená rozdílnou hmotností spalin v závislosti na jejich teplotě) není obecně závislý na průměru, ale primárně na teplotě spalin, teplotě okolí a výšce komínu.

      Vaším problémem patrně není pouze „tah komínu“, ale celkově nesprávně navržená spalinová cesta.

      Doporučujeme ověřit provedení normovaným výpočtem, přičemž lze očekávat, že výsledek tohoto výpočtu bude negativní. Pokud tomu tak bude, je pravděpodobně nejsnazší cestou snížit dimenzi komínu vyložkou (možná izolovanou – dle výpočtu).

  15. Petra Rodinova

    Dobrý večer.Chtěla bych se zeptet na saze z komina.Kotel letos nový Dakon32,hnědé uhlí.Ma revize vše v pořádku ,ale mame dvůr plný sazí.Děkuji za radu co mám dělat.Rodinova Petra

    1. odborník APOKS (Autor)

      Bohužel se stává, že přestože „má revize vše v pořádku“, tak tomu tak reálně není. Firmy často preferují především prodej nového kotle a revizi spalinové cesty přitom považují za jakousi formalitu a zpracování těchto zpráv hrubě podceňují.

      V rámci této poradny lze tedy doporučit především posouzení revizní zprávy spalinové cesty. Pokud součástí této zprávy není výpočet dle ČSN EN 13 384, je zpráva v podstatě neplatná.

      Současně je třeba pravděpodobně upravit provozní režim. „Moderní“ kotle spalující hnědé uhlí, vyžadují pro optimální provoz obvykle provoz na plný výkon. Jakékoliv omezení přívodu vzduchu nebo odvodu spalin může vést (mimo jiné) k Vámi popsaným problémům.

  16. Tomas

    Dobry den, chtel jsem se zeptat jestli je mozne zapojeni plynoveho kotle Dakon typu B a plynoveho bojleru Johnwood do jednoho kourovodu popripade pruduchu a za jakych podminek.
    Dekuji

    1. odborník APOKS (Autor)

      Zapojení dvou plynových spotřebičů typu B do společného komínu je principiálně možné. Výčet podmínek zapojení obsahuje především ČSN 73 4201 a jejich plný výčet je nad rámec této poradny.

      Doporučujeme již ve fázi návrhu provést ověření výpočtem. Pokud je návrh ověřen tímto výpočtem, není problém provést vlastní montáž svépomocí.

  17. Kateřina Seidlová

    Dobrý den,potřebuji poradit,ale nikdo mi nedá kompletní odpověď. Jsem předsedkyně SVJ.Máme novou střechu a při výměně pokryvu střechy byly z důvodu špatného stavu komínů všechny komíny shozeny pod střechu(žádné doklady nemáme).Musí se někde oficiálně uvést,oznámit,že komíny nemáme nebo lze komíny oficiálně zrušit?Soused si chce nechat komín znovu postavit,ale my s tím nesouhlasíme.Zároveň má většina vlastníků do nepoužívaných komínů vyvedeny digestoře a v komínech je naházen materiál z rušení komínů.
    Předem moc děkuji za odpověď

    1. odborník APOKS (Autor)

      Zrušení komínů mělo být odsouhlaseno všemi vlastníky jednotek, resp.minimálně těmi, kterým komíny přes byt procházejí. Toto zrušení mělo mít písemnou formu. Následně měly být komíny prohlédnuty kominíkem, zda se v nich nenachází sopouch spotřebiče. Následně měl být zhotoven zápis o vyřazení komínů z provozu. Tento zápis měl být přiložen k žádosti o stavební úpravy střechy s tím, že komíny budou ubourány. Vypadá to složitě, ale prakticky je to rychlé, jednoduché a finančně nenáročné.

      Po provedení těchto úkonů by každý, kdo by chtěl jakýmkoliv způsobem průduch původního komínu využívat, začínal tak říkajíc od nuly. To jest musel by získat souhlas ostatních, zpracovat PD, financovat úpravy, atd.

      V situaci, kdy komíny byly ubourány, aniž by proběhly výše uvedené kroky, je již možno pouze dohodou všech vlastníků jednotek písemně vyřadit komíny z provozu.

  18. Jozef Č.

    Dobrý den, koupili jsem chatu starou 30 roků a potřebujeme prosím poradit co by se dalo dělat se zděným komínem /procházejícím chatou/ s vnitřkem z keramických vložek. V místě kde bylo dříve připojení spotřebiče na komín je v keramické vložce nepravidelný otvor s viditelnou prasklinou.Za kovovým soupuchem 110 v délce asi 90mm je dále až ke zmiňovanému otvoru vidět isolace. Předchozí majitel řešil topení přímotopem. Za návrh řešení předem děkuji. Jozef Č.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Toto bohužel není dotaz na který bychom mohli v této poradně seriózně odpovědět. Odpověď totiž vyžaduje prohlídku stavby.

      Jakákoliv, i obecně správná a dobře míněná rada, by mohla mít bez místní prohlídky katastrofický dopad.

  19. Raab

    Dobrý den, na střeše bytového domu v centru města jedna majitelka bytové jednotky, která žije v posledním poschodí domu udělala tzv. turbo komín přímo do stropu a do střechy domu. Střecha je dřevěná, pokrytá lepenkou a i když je to tzv. turbo tak se bojíme že by mohlo dojít k požáru a že takovýto komín přímo v dřevěné střeše není v pořádku. Kam se obrátit s případnou stížností.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Vaše obavy z požáru dřevěných konstrukcí jsou pravděpodobně neoprávněné. Moderní kondenzační plynové kotle pracují se spalinami o teplotě obvykle pod 55°C, nárazově pak cca 70°C. Požárně bezpečnostní posudek musí obsahovat revizní zpráva spalinové cesty, která musela být vystavena před uvedením spotřebiče do provozu.

      Pravděpodobně tedy stačí si tuto zprávu od majitelky vyžádat a požárně bezpečnostní rizika si v ní ověřit.

      Pokud by tato cesta nebyla možná, nebo by vaše obavy trvaly, je možné se písemně obrátit na místně příslušný stavební úřad o provedení dohledu v rámci výkonu státního stavebního dozoru.

  20. Monika

    Dobrý den, Je pro rok 2018 v platnosti ČSN 73 4201 řešící vzdálenost i výšku komína mezi RD – sousedův komín je nyní nikoliv na obytné části sousedova domu,(naše RD domy jsou řadové),zde komín nepůsobil problém, ale nový komín je nyní na přilehlé hospodářské budově postavené ve tvaru L (dřívější chlév), kde nám při jejich celoroční topné sezóně (ohřev vody a koupelny) působí hlavně v teplém období velké problémy, protože tato budova(dřívější chlév) stojí na hranici s naším pozemkem a komín je postaven do našeho uzavřeného dvora v blízkosti několika našich oken i dveří do našeho domu, taktéž blízko terasy.
    Vzdálenost komína k našim oknům je vzdušnou čarou 7-9 m. Komín je nižší než štít našeho domu.Komín byl postaven bez našeho souhlasu a stavebního povolení a má se nyní dodatečně zlegalizovat.
    Děkuji za odpověď. Monika

    1. odborník APOKS (Autor)

      Odpověď na Váš dotaz naleznete v často kladených dotazech https://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/

  21. Jan

    Dobrý den,
    měnil jsem otopný systém na kamna s výměníkem. Odborné kamnářské firmě jsem dodal informace o stavu objektu a komína (průměr a výška, víc vědět nechtěli). Firma mi doporučila kamna, přivezla je a nainstalovala. Na můj dotaz, jestli musím vložkovat komín, odpověděli, že není třeba.
    Kamna měla od začátku špatný tah a po zhruba týdnu provozu se zadehtovala tak, že nejdou používat. Podle kominíka, který mi následně provedl revizi spalinové cesty, je komín pro vybraná kamna zcela nevyhovující a dotyčná firma to musela vědět.
    Reklamoval jsem instalaci kamen a požadoval uvedení do provozu, ale firma se brání, že není zodpovědná za stav komína. Na čí straně je právo? Může odborná firma provést instalaci spotřebiče na nevyhovující komín a dát od celé situace ruce pryč?
    Předem děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      V dnešní době bohužel velmi častá situace. Trh je plný „odborných kamnářských firem“, které se chovají přesně podle Vámi popsaného scénáře.

      Obvykle „dohlédnou“ na to, aby budoucí uživatel měl co nejméně listinných důkazů pro případnou reklamaci nebo soudní spor. Základním relevantním dokumentem vymezujícím povinnosti dodavatele je Smlouva o dílo. Ta by měla být uzavřena písemně a potvrzena oběma smluvními stranami s tím, že by mimo jiné měla uvést i rozsah dodávky. Pokud smlouva není uzavřena v písemné formě výrazně to ztěžuje jakékoliv dokladování.

      Váš problém má tedy dva základní aspekty:

      – Vy jste stavebníkem a Vy jste tedy obecně zodpovědný za finální stav. Pokud neexistuje listinná Smlouva o dílo, bude dodavatel tvrdit, že postupoval dle Vašeho zadání.

      – Odborná kamnářská firma ale současně nemůže provést zapojení spotřebiče v rozporu s legislativou, pokud Vás na tento rozpor neupozornila.

      Vzhledem k výše uvedenému může v daném případě rozhodnout pouze soud. V podstatě jakákoliv jiná instituce má „pouze“ právo „potrestat“ dodavatele, ale v podstatě ho nemůže donutit uznat reklamaci a nahradit škodu.

      Lze tedy doporučit konzultaci s právníkem.

      Pokud jste na náhradu škody rezignoval, ale chcete dané firmě zabránit v dalším podobném „podnikání“, podejte o věci písemně hlášení profesní organizaci topenářů a živnostenskému úřadu.

  22. Jan

    Dobry den mám vyvlozkovany komin nerezi o prumeru 160mm a delce 9m vse jak uvadi vyrobce kotle a komin sem si vlozkoval sam jestli mi projde revizi by mne zajimalo dekuji za odpoved

    1. odborník APOKS (Autor)

      Pro stavbu komínu je podstatné dodržení požadavků daných českým právním řádem. Především vyhl.268/2009 Sb. a ČSN 73 4201, a to bez ohledu na to, kdo reálně stavbu provedl.

  23. Miloslav

    Žádám laskavě o radu, jestli současná úprava ČSN 73 4201 – Komíny… řeší výšky komínů a vzdálenosti komínů od budov mezi samotnými rodinnými domy. Tj. vodorovnou vzdálenost L mezi ústím a budovou (bývalo 15, 10 m). Jedná se o automatický kotel na pevná paliva (uhlí) o síle 25 kW. Z důvodu ohřevu vody a koupelny má soused celoroční topnou sezonu, topí i při vysokých letních teplotách, kotel asi řádně nečistí, nemůžeme větrat ani sedět na terase, protože vzdušná vzdálenost komína a našich oken je 7-8 metrů, světlá terasa je plná sazí. Děkuji.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Ano – současná úprava ČSN 73 4201 řeší i vzdálenost mezi objekty i jejich výšku, respektive výšku komínu vzhledem sousední zástavbě.

      Nicméně i v situaci, kdy je výše uvedená ČSN dodržena, co se týče technických parametrů nemůže docházet k „obtěžování kouřem“ – viz. § 24 odst.1, vyhl. 268/2009 Sb. v aktuálním znění.

  24. Bohumila

    Dobrý den. Prosíme o radu. Máme RD ve staré řadové zástavbě. Dříve byly všechny komíny na obytných částech domů. Kamna a starý kotel nepůsobily takové problémy, jako nyní nový kotel a komín, který je postaven na straně jejich střechy k našemu RD tj. na nevhodném místě. Naši sousedé již v polovině roku 2016 postavili další nový komín opět do našeho dvora, a to bez stavebního povolení a našeho souhlasu, který až nyní chtějí zlegalizovat. Rovněž změnili účel stavby (nebyla to ale nástavba ani přístavba), kdy z bývalého chléva si vybudovali novou kotelnu, objekt je postaven do tvaru L k obytným částem domů. My máme na tuto stranu dveře, 3 okna v přízemí a v 1.patře dokonce 4 okna. Náš dům je vyšší asi o 2,5 m. Vzdálenost našich oken k protějším komínům je 6 až 9 metrů. Sousedé nyní topí celoročně, ohřívají si prý vodu i vytápí koupelnu. Náš dvůr, terasa i místnosti bývají opakovaně zamořovány kouřem.Jak se bránit? Existuje norma a výpočty řešící tyto vzdálenosti i výšku komína a kdo případné spory řeš?

    1. odborník APOKS (Autor)

      Odpověď na Váš dotaz naleznete v často kladených dotazech.

  25. Dan

    Dobrý den, chci se zeptat, jestli se komíny většího průměru také čistí? Mám na mysli komíny s větším průměrem jak 250mm. Bylo mi řečeno, že tak velké průměry už se nečisti. Předem děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Průměr komína není pro rozhodování podstatný.

      Jak, kdy a podle kterého právního předpisu kontrolovat a čistit daný komín lze z zjistit z revizní zprávy nebo protokolu o uvedení do provozu.

  26. Pavel M.

    Dobrý den, je možné u dvojkomínu na jeden komín připojit plynový kotel a na druhý krbová kamna?

    Děkuji.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Dvojkomín = komín se dvěma oddělenými průduchy.

      Při splnění obecných technických podmínek je připojení kombinace plynový kotel a krbová kamna samozřejmě možné.

  27. Hollmannová

    Dobrý den, v rodinném domku máme ústřední topení s plynovým kotlem. Starý zděný komín byl vyvložkován. Vložka je ale zřejmě poškozená a spaliny odcházejí mimo vložky, vlhkost pak prosakuje zdivem komína (bohužel již delší dobu, ale nevěděli jsme, co je příčinou). Máme v úmyslu komín opravit a znovu vyvložkovat, ale není to možné nyní na počátku zimy. Prosím o radu – co hrozí v této situaci. Případně existuje nějaké jednodušší provizorní řešení nebo stačí počkat na jaro…. Moc děkuji.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Bohužel podobné „provozně limitní“ situace nelze řešit dotazem do internetové poradny.

      Obecně je nutné únik spalin mimo spalinovou cestu hodnotit jako přímé ohrožení života a zdraví a podniknout okamžité kroky k nápravě.

      Jakékoliv opravy jsou sice v zimě pochopitelně složitější a pravděpodobně i dražší, ale jakékoliv prodlení může vést k fatálnějším (a nákladově náročnějším) koncům.

  28. Jaroslava Lukešová

    Dobrý den, bydlíme ve dvojdomku a se sousedem máme jeden komín se 4 průduchy, pro nás 2 a pro souseda také dva. My topíme plynem, ale soused topí pevnými palivy. V poslední době cítím v pokoji kouř. Když vyjdu ven, je tam nedýchatelno, máme neustále popílek na střešním okně a bílá plastová okna máme posekaná přiškvařeným popílkem. Revizi komínu si soused nikdy nenechal provézt, domluva s ním není možná, neboť léta s nimi nemluvíme. Jsou to o generaci mladší lidé a dělají nám naschvály. Jak se můžeme proti tomuto jednání bránit? Děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Máte několik možností:
      – asi nejednodušší cestou je obrátit se písemně na místně příslušný stavební úřad s žádostí o výkon státního stavebního dozoru. Stavební úřad má právo vstupu do objektu a v případě zjištění nesrovnalostí může zakázat provoz spotřebiče. V dopise neopomeňte uvést, že žádáte o písemné vyrozumění a výsledku řízení.
      – podstatně složitější cestou je ohlášení o znečišťování ovzduší na místní Obecní nebo Obvodní úřad, který má pravomoci výrazně omezenější. I tuto žádost je třeba podat písemně a v tomto případě své tvrzení doložit (například fotografiemi, svědectvím více osob a pod.).
      – můžete věc řešit soudní cestou. Obrátit se na právníka, nechat udělat (a zaplatit) znalecký posudek a následně na souseda podat žalobu např.pro porušování „sousedských vztahů“. Tato varianta je sice finančně náročnější, ale v podstatě jako jediná Vám skýtá možnost získat finanční náhradu.
      – poslední varianta je v podstatě „krizová“. Pokud máte (i subjektivní) pocit, že jste přímo a bezprostředně ohroženi na životě, zdraví nebo majetku, můžete volat na tísňovou linku Hasičů. Ti provedou výjezd zásahové skupiny, která místo zajistí a nebezpečí odstraní.

  29. Jan

    Dobrý den mám plynovou karmu a teď ji chci vyměnit za nový model a chci se zeptat zda musím vyvložkovat komín když je už vyvložkovaný.
    Děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      V tomto případě jsou relevantními právními předpisy zákon 133/1985 Sb.v aktuálním znění a vyhláška 34/2016 Sb. Z uvedených předpisů mimo jiné plyne, že v rámci výměny spotřebiče musí být provedena revize příslušné spalinové cesty. Tato revize ovšem nepřihlíží k datu vzniku dané spalinové cesty, ale vychází z předpokladu, že musí být dodrženy aktuálně platné předpisy (především vyhláška 268/2009 Sb. v aktuálním znění a ČSN 73 4201 v aktuálním znění). Pokud stávající spalinová cesta (komín) nesplňuje podmínky pro vystavení kladné revizní zprávy spalinové cesty, musí být provedena její úprava. Vložkování může být jednou z variant této úpravy, která ovšem musí být předem technicky a výpočtově ověřena.

      Vložkování obecně nepředepisuje žádný legislativní dokument, jedná se pouze a jenom o jednu z variant renovace komínu.

  30. Jin

    Dobrý den, je nějáký předpis, jak vysoko nad terénem musí být odvod spalin/sání kondenzačního kotle? Když to vyvedu ze sklepa, může to být třeba jen 30cm nad zemí?
    Děkuji

    1. odborník APOKS (Autor)

      Výšky odvodu spalin obvodovou stěnou upravuje ČSN 73 4201 v kapitole 10.

      Pro spotřebiče o výkonu 7 – 24 kW je nejmenší výška u samostatně strojícího rodinného domu 2 m nad terénem.

  31. Vladimír Lindner

    Dobrý den,
    v projektu přízemního RD na klíč s rovnou střechou je navržen komín : Schiedel stabil 180mm, ve vnitřním zdivu,celková délka kom.průduchu 4,60m, účinná výška je 2,30m. Zaráží mě zejména účinná výška 2,30m. Nebudeme mít problém s revizí po připojení krb.kamen?(které nejsou v ceně)
    Děkuji Vladimír

    1. odborník APOKS (Autor)

      Ano – výška 2,3 m v kombinaci s dimenzí 180 mm se jeví pro standardní krbová kamna odhadem nevyhovující.

      Ovšem jedinou seriózní a průkaznou cestou je výpočet spalinové cesty dle ČSN EN 13 384-1. Požádejte dodavatele o tento výpočet, respektive si vyberte dodavatele, který výpočet provede.

  32. Michal Král

    Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě kde mám dvoje vafky staré tak 25let s průtokem cca 1200l/h, můj dotaz zní : za 1. jestli mohou být oboje svedené do jednoho komínu a brát si kyslík z místnosti jelikož nejsou pod oknem. a za 2. majitel tvrdí že na ně nejsou potřeba revize. Děkuji, s pozdravem Kál.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Vámi popsané zapojení není obecně správné ani bezpečné a podléhá povinnosti revize a následných kontrol, protože §43, odst.2), zákona 133/1985 Sb. se vztahuje pouze na podokenní topidla s vývodem na fasádu.

      Bezodkladné provedení revize doporučujeme.

  33. Martin Drtikol

    Dobrý den,
    při rekonstrukci domu byla postavena příčka kolmo na střed komína. Uvazuji o vyvložkování a napojení kamen na tuha paliva, na tento komín. Napojeni vychází do rohu komína. Muže být vodorovné napojení do sopouchu ve zdi z flexibilní trubky? cca 400 mm.?
    Předen děkuji.

  34. Pavla

    Dobry den, mám provozovnu hospody v bytovém domě, nademnou bydlí tři majitele bytu, každý má svůj komín, nyní jsem nechala dělat revize abych zjistila který komín je volný a mohla si na provozovně udělat krb, bylo mi ale řečeno že soused nademnou všechny komíny ke mě zrušil tedy že při kontrole se vždy zastavila koule o strop majitele nademnou a vytáhl čerstvou vatu, byt ke kontrole nezpristupnil, je možné ze mi jednoduše komíny zrušil ?- a je nějaká možnost jak se bránit ? Pokud ano jak stavební úřad nejde v potaz bohužel na ni tento soused má rodinu a vše smetnou vždy ze stolu děkuji za odpoved

    1. odborník APOKS (Autor)

      Je samozřejmě možné, že došlo k zaslepení v úrovni stropu. Toto je ale dotaz spíše na specializovaného právníka – jde v principu o řešení sousedských sporů. Stavební úřad má v případě bytových domů obvykle „svázané ruce“, protože „příslušnost“ jednotlivých komínových průduchů ke konkrétním bytovým a nebytovým jednotkám je v principu věcí dohody obyvatel (členů SVJ).

  35. Anna

    Dobry den. Prosím o radu. Bydlíme v starém domě. Dříve tady byli jedni gamaty a ohřev vody-karmou. Po koupě bytu rozhodli jsme předělat topení a pro kondenzacní kotl. Komín vyvlozkovan nebyl takže dostala jsem kontakt na pana kominika který nabídl vyvlozkovat komín plastovymi trubky. Uskutečnil to, dostala jsem revize. Po nějaké době přišla roční revize komina po které se zjistilo že během vyvlozkování našeho komína ucpálí komín paní sousedce nad náma…
    Teď musím řešit problémy s druzestvem a s paní sousedkou která se bojí o svůj život ačkoliv je možnost že spálený dostanou se do její bytu.
    Jak mám postupovat?
    A ještě dozvěděla jsem se že potřebovala jsem udělat projekt na tento Komín?! Ale před tím o tom nikdo mne neřek. A nechápu proč bych ten projekt potřebovala jestli ten komín tam už byl?
    Díky za vaši odpovedi.
    Hezký den,
    Anna

    1. odborník APOKS (Autor)

      Vámi popsaný problém je v bytových domech poměrně častý. Obecně platí, že pokud komínový průduch prochází více bytovými nebo nebytovými jednotkami různých majitelů, je před jakoukoliv úpravou třeba získat jejich souhlas a v této souvislosti se doporučuje nechat si úpravu (vložkování) oficiálně povolit stavebním úřadem. K tomuto povolení je obvykle nutný velice jednoduchý „projekt“.

      Ve Vaší současné situaci lze především doporučit dohodu se sousedkou, posouzení stavu odbornou osobou (kominík) a provedení doporučených oprav, pravděpodobně na Vaše náklady.

  36. Hana Pobořilová

    Dobrý den, prosím o radu: máme krbovou vložku s rovným nerezovým kouřovodem, při větším větru píská – hučí, lze tohle nějak odstranit, nebo na co se zaměřit.
    Děkuji Pobořilová

    1. odborník APOKS (Autor)

      Důvodů „hučení“ může být celá řada a je opravdu těžké vytipovat nejpravděpodobnější příčinu. Pravděpodobně nejlepší cestou je požádat o vyjádření kominíka v rámci pravidelné roční prohlídky. Ten by měl v rámci prohlídky minimálně vyloučit některé možnosti z hlediska technického provedení (např.nesprávné fixace, přenos vibrací z jiných konstrukcí, apod.).

  37. Pavel T.

    Dobry den, je mozne oblozit zdeny, vyvlozkovany komin (napr. Schiedel, EKOkominy) protipozarnim sadrokartonem, napr. pomoci flexibilniho lepidla?

    1. odborník APOKS (Autor)

      Komín je teoreticky možno obložit jakýmkoliv materiálem, který má požární odolnost A. Toto hodnocení ale reflektuje pouze a jenom požární odolnost. Nelze tedy rozhodně tvrdit, že každý materiál, který je ve třídě A musí být vyhovující i z hlediska reálné technické použitelnosti. Nalepení protipožárního SDK flexibilním lepidlem nebude patrně z hlediska dlouhodobé funkčnosti ideální.

  38. Jiří Pour

    Dobrý den na chatě mám vlozkovany komín o průměru 150.V přízemí mám krbová kamna a chtěl bych na stávající komín v 1 patře připojit malá kaminka na příležitostní přitopeni.Lze udělat další díru.Za informací předem děkuji.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Norma ČSN 73 4201 toto řešení minimálně nedoporučuje. V konkrétním případě, v tlakově uzavřeném objektu, může připojení dvou lokálních spotřebičů do jednoho komínu představovat přímé ohrožení života a zdraví.

  39. Stodola

    Dobry den, rad bych se zeptal na spravne napojeni kotle do komina. V ramci objednane revize kominik zjistil, ze mame napojeny kotel s kominovym vyustenim 156mm napojen do komina s prumerem 140mm. Je to kotel na pevna paliva a topime vyhradne drevem. Takto to dokonce proslo revizi pri kolaudaci a 10 let to cistil jiny kominik. Na nic nas neupozornil. Rad bych se zeptal, zda je to takto v poradku a lze to ponechat, nebo bude nutna pripadna uprava. Jake rizika to pripadne prinasi? Predem dekuji za odpoved.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Vámi popsaná redukce 156/140 je v principu možná, ovšem za splnění minimálně dvou základních podmínek:

      – redukce (zmenšení) průměru musí být provedeno těsně nad hrdlem spotřebiče a

      – funkčnost celé spalinové cesty musí být ověřena výpočtem.

      V případě nesprávně nadimenzovaného komínu hrozí jednak únik spalin do interiéru, jednak zvýšené usazování nečistot.

  40. Mirek Ž.

    Dobrý den, prosím o informaci, zda musím mít vyvložkovaný komín, když provozuji v bytovém domě původní plynový kotel ( stáří kotle cca 50 let ). Pokud ano, tak která norma nebo zákon toto řeší.
    pozn. ostatní spoluvlastníci vyvložkované komíny mají a výbor SVJ mě k vyvložkování nutí.
    Děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      Ve Vašem dotazu nezmiňujete, jaké je současné provedení komínu, ani důvod, proč je vložkování požadováno..

      V legislativě není nikde taxativně dána povinnost vložkování komínů.

      Vložkování je jednou z možností jak upravit dimenzi komínu, sanovat vnitřní povrch, případně změnit provozní parametry komínu.

      Zjednodušeně řečeno, pro vložkování musí být nějaký praktický důvod. Těchto důvodů může být více, ale není mezi nimi principiální povinnost vložkovat.

  41. Roman

    Dobrý den, budeme vložkovat komín 130mm rourou asi 5m. Topeni 90-100% dřevem. Jak tlustou rouru/husí krk doporucujete? Kominík nedoporucuje tloušťku 0,5mm (CA 400kč/0,5m), ale doporučuje rouru s cenou 3200kc/m, bližší info od něj zatím nemám. Děkuji

    1. odborník APOKS (Autor)

      V rámci této poradny nepropagujeme konkrétní materiály nebo výrobce.

      Dle ČSN 73 4201 nelze pro pevná paliva použít vložku DN 130.

      Pokud použijete vložku s certifikací V3, není tloušťka materiálu podstatná. Pro necertifikovaný materiál označený Vm je minimální tloušťka uvedena v tabulce v ČSN 73 4201.

  42. Ing. Karel Vítovec

    Dobrý den,
    měl bych na Vás prosbu – dotaz na informaci o konstrukci komína pro nový kondenzační kotel.
    Ve svém bytě v bytovém domě jsem měl starý turbo kotel s vyvedením komína do hliníkového vlnovce vloženého spolu s vlnovci od kotlů sousedních bytů do společného tělesa komínu. V loňském roce došlo v našem domě k rekonstrukci komínu a vlnovce byly komínářskou firmou nahrazeny dvouplášťovými trubkami (vnější plast a vnitřní hliník), ke kterým byl do každého bytu nainstalována trubka na odvod kondenzátu.
    Letos jsem si pořídil nový kondenzační kotel, který mi instalující firma bez problémů připojila na tento z loňského roku nový komín včetně napojení kotle na odvod kondenzátu. Nyní potřebuji provést revizi komínu a kominík mi začíná tvrdit, že vloni instalovaný dvouplášťový komín s hliníkovým vnitřkem je pro kondenzační komín špatný a že je potřeba jej vyměnit.
    Také jsem na komínu nikde nenašel revizní štítek dle ČSN 1443, ze kterého by mi bylo hned jasné jak to s tím komínem je.
    Můžete mi prosím poradit, zda výše popsaný komín může být i pro kondenzační kotel, nebo je opravdu nutná jeho výměna?
    Dle správce našeho domu byla výměna komínů v loňském roce provedena tak, že namísto vlnovců k turbo kotlům byly do komínu instalovány dvouplášťové trubky pro jednotlivé byty, které lze využít jak pro dosluhující staré turbokotle, tak pro nové kondenzační kotle.
    Velice Vám děkuji za informaci a přeji pěkný den.


    Ing.Karel Vítovec

    1. odborník APOKS (Autor)

      Dle zatřídění materiálu, jakož i dle normy ČSN 73 4201 jsou hliníkové vložky vhodné pouze pro suchý provoz. Pro kondenzační plynové kotle je tedy jejich použití obecně nepřípustné. Pokud měla vložka vyhovovat jak pro nízkoteplotní turbo, tak pro kondenzační kotel, musela by být použita nerezová ocel. Tato informace musela být kominické firmě známá. Závěr si jistě dokážete doplnit.

  43. Adámková Naděžda

    Dobrý den,
    soused si postavil nový dům.Bohužel je dvoupatrový. Nám nyní omezil vytápění domu tím, že jeho stavba převyšuje náš komín, který odvádí spaliny z plynového kotle,čidlo odtahu vypíná a kotel netopí.Nyní budeme muset komín nadstavit, aby měl správný odtah. Ptám se, je povinen uhradit soused vzniklé náklady na komín, protože svou stavbou nám znemožnil funkčnost našeho „starého“ komínu? Je nějaký zákon o tomto? Pokud ano, můžete mi, prosím, dát odkaz?Kolik by měl komín – nadstřešní část- měřit, aby měl správný odtah spalin?
    Děkuji za odpověď

    1. odborník APOKS (Autor)

      Výška komínu vzhledem k sousedním stavbám je dána ČSN 73 4201 a problematika ovlivnění sousedních staveb (včetně jejich komínů) měla být řešena v rámci návrhu a povolování novostavby. Vaše požadavky na úpravu Vašeho komínu jsou tedy jistě oprávněné a jako takové měly být řešeny v rámci stavebního povolení, nejpozději v rámci kolaudace stavby. Pokud je stavba již zkolaudována a dohoda se sousedem není možná, budete patrně nuceni domáhat se nákladů souvisejících s úpravou komínu soudní cestou.

      Vzhledem k výše uvedenému lze doporučit konzultaci na místně příslušném stavebním úřadu a následně pravděpodobně s právníkem.

  44. Michal Kadanik

    Dobry den,

    pouziva se u ocelovych venkovnich kominu pripojenych na litinova krbova kamna T-kus 45°?

    Dekuji Kadanik

    1. odborník APOKS (Autor)

      Legislativně není stanoveno žádné závazné pravidlo pro výběr sklonu sopouchu T-kusu. Principiálně je proto možno použít jak T-kus 90°, tak 45°.

      Sklon sopouchu se volí dle konkrétní situace, přičemž obvykle hlavním parametrem je smontovatelnost a čistitelnost kouřovodu. U krbových kamen lze obecně doporučit T-kus 90° s čistícími dvířky na nejbližším koleni kouřovodu.

  45. Tomáš Zlámal

    Dobrý den, stavím RD, jehož součástí je dvouprůduchový komín sloužící pro odvod spalin z vnitřní krbové vložky výkonu 5 kW na tuhá paliva a vnějšího (umístěného na terase) otevřeného krbu na tuhá paliva. Kominíci, kteří mně komín dodávají mně sdělili, že na komínový průduch sloužící pro vnější otevřený krb nelze vydat revizi. Je to pravda? A z jakého důvodu toto nelze?
    Díky Tomáš

    1. odborník APOKS (Autor)

      Vámi uvedený problém bohužel nemá zcela exaktní řešení. Záleží především na výkladu příslušné části zákona 133/1985 Sb. v aktuálním znění, kde je v §43, odst.3 uvedeno, že revize, kontrola a čištění (a tedy i další povinnosti) se nepoužijí na spalinovou cestu která „není součástí stavby“. Dle našeho výkladu je v tomto případě komín součástí stavby, a to i přestože vlastní spotřebič je umístěn z vnějšku na obvodové stěně.

  46. Aduš

    Dobrý den,
    chceme měnit kotel na automatický . Je ze zákona povinné vyvložkovat komín?
    Děkuji za odpovědˇ

    1. odborník APOKS (Autor)

      Neexistuje zákon, který by taxativně předepisoval vložkování.

  47. Jakub

    Dobrý den,
    chtěl bych se Vás zeptat, právě mi instalují kaskádu tří plynových kotlů zaústěných do jednoho nerezového komína průměr 200mm. Každý kotel má vývod 130mm do společného kouřovodů 220mm. V průměru 220mm je provedeno i zaústění do komína průměr komína v zaústění je 220 a následně je zredukován na komín 200mm. Lze to takto vůbec provést?
    Děkuji za odpověď.

    Jakub

    1. odborník APOKS (Autor)

      Zapojení kaskády tří kotlů (ale i jakékoliv jiné) musí být potvrzeno revizní zprávou. Součástí této zprávy je kontrolní výpočet dle ČSN EN 13 384. Tímto výpočtem jsou (mimo jiné) ověřeny i dimenze jednotlivých úseků. V praxi je samozřejmě výhodnější provést tento výpočet již před vlastní realizací.

      Z výše uvedeného je zřejmé, že Vám bez výpočtu nemůžeme poskytnout jednoznačnou odpověď.

      V každém případě je redukce v komínovém tělese „nestandardní“. Totéž se týká použití větší dimenze kouřovodu než komínu.

      Lze doporučit, požadovat od zhotovitele minimálně výše uvedený výpočet, ale spíše celou revizní zprávu (včetně výpočtu !!).

  48. Magda Hájková

    dobrý den,naši sousedé nás již několik let „trápí“ velkým spadem sazí a tmavým smradlavým kouřem. Stížností na odbor životního prostředí jsme podali několik, vždy bezvýsledně, máme to řešit soudně občansko-právní cestou. Chtěla jsem se zeptat kdo kontroluje, zda mají revizi komína, zda si pravidelně nechávají čistit komín? Občas jim i létají hořící saze z komína, samozřejmě máme strach z požáru, domy stojí dost blízko sebe.
    Děkuji za odpověď, už jsme opravdu zoufalí z celé situace. Saze máme všude 🙁

    1. odborník APOKS (Autor)

      Pokud není možná dohoda, máte několik možností:
      – asi nejednodušší cestou je obrátit se písemně na místně příslušný stavební úřad s žádostí o výkon státního stavebního dozoru. Stavební úřad má právo vstupu do objektu a v případě zjištění nesrovnalostí může zakázat provoz spotřebiče. V dopise neopomeňte uvést, že žádáte o písemné vyrozumění o výsledku řízení.
      – podstatně složitější cestou je ohlášení o znečišťování ovzduší na místní Obecní nebo Obvodní úřad, který má pravomoci výrazně omezenější. I tuto žádost je třeba podat písemně a v tomto případě musíte své tvrzení doložit (například fotografiemi, svědectvím více osob a pod.).
      – můžete věc řešit soudní cestou. Obrátit se na právníka, nechat zpracovat (a zaplatit) znalecký posudek a následně na souseda podat žalobu např.pro porušování „sousedských vztahů“. Tato varianta je sice finančně náročnější, ale v podstatě jako jediná Vám skýtá možnost získat finanční náhradu.
      – poslední varianta je v podstatě „krizová“. Pokud máte (i subjektivní) pocit, že jste přímo a bezprostředně ohroženi na životě, zdraví nebo majetku, můžete volat na tísňovou linku Hasičů. Ti provedou výjezd zásahové skupiny, která místo zajistí a nebezpečí odstraní.

  49. Tomáš

    Dobrý den,
    mám koupený komín Schiedel Uni Advanced.Vybírací otvor a odvod kondenzátu bych chtěl nasměrovat do prostoru pod schodištěm (nevětraná místnost) a otvor pro kouřovod by byl v obývacím pokoji.Mezi těmito místnostmi je samozřejmě nosná zeď,která je rozdělena právě komínem.Lze to takto provést,nebude mít revizní technik s takovýmto řešením problém?Děkuji za odpověď.

    1. odborník APOKS (Autor)

      V obecné rovině není Vámi popsané řešení v rozporu s legislativou, samozřejmě při splnění dalších podmínek (zejména požární bezpečnosti).

  50. Jakšíková

    Dobrý den
    dnes jsme dostaly zprávu od revizního technika se dvěma těžkými závadami. První je nedostatečná výška komínu nad hřebenem, máme 0,4m u toho nás zajímá zda je to těžká závada která mu brání napsat zprávu s vyhovujícím výsledkem. Druhá je nedostatečná vzdálenost krovu od stěny komínu ta je 3,5cm, proto jsme v minulosti trám obložily cetrisovou deskou o tloušťce 2cm a podle revizního technika je to špatně. Prosím o radu jak odstranit tyto závady. Jedná se komín na tuhá paliva průměr 200, kotel na pelety Rojek TKA 15 BIO, komín je s vložek Schiedel obalen izolační vatou a obezděn červenou pálenou cihlou. Komín byl postaven v roce 2009.

    Děkuji za odpověď

    1. odborník APOKS (Autor)

      Bohužel komplexní posouzení podobných problémů je mimo rozsah této poradny. Pravděpodobně se jedná o zprávu z pravidelné kontroly. V rámci této kontroly kominík detekuje případné závady a je zcela na jeho rozhodnutí, jakým způsobem vyhodnotí jejich potenciální nebezpečnost. Neexistuje žádný „seznam závad“, tím méně v rozdělení na „těžké“ a „lehké“ závady.

      Podle Vašeho popisu provedení není zřejmé, že by uvedené závady principiálně neumožňovaly provoz peletkového kotle, s podporou tahu ventilátorem a teplotou spalin pod 150°C.

      Lze doporučit oslovení jiného kominíka, nejlépe revizního technika s požadavkem na posouzení situace na stavbě a ověření funkčnosti a povrchové teploty výpočtem.

Přidávání komentářů není povoleno.