Ing. Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín.
rozhovor pro můj dům studio
Pro vaše dotazy z oblasti navrhování a provozu komínů, vytápění, kotlíkových dotací a energetického poradenství
VAŠE DOTAZY POKLÁDEJTE ZDE
Často kladené dotazy naleznete zde: ČASTO KLADENÉ DOTAZY
Pro odpověď na vaše dotazy jsou vám k dispozici následující odborníci:
- revizní technik s oprávněním kominík – revizní technik spalinových cest
- soudní znalec se specializací kominictví, individuální komíny, systémové komíny, komínové vložky
- autorizovaný inženýr (pozemní stavby), energetický specialista
- kominík, kamnář, instalatér
(odpověď na Váš dotaz poté naleznete buď na stránkách MPO nebo zde a současně Vám bude odpověď zaslána na Váš email)
Pro listování ke starším dotazům použijte odkaz Starší komentáře, který se nachází na konci stránky.
Dobrý den,
Mám jen malinký možná moc lehký dotaz 🙂 . Jakým materiálem mám nahradit padající omítku (maltu)kolem výstupu ocelové roury z komína do krbových kamen v interiéru? Neustále padá, já ji pak nahradím novou a tak se to po krátkém čase opakuje.
Děkuji moc za odpověď…. Zbyněk.
V podobných případech je výhodnější hledat příčinu daného stavu, než neustále znovu a znovu řešit důsledky.
Cílem tedy musí být zjistit, proč padá omítka, nikoliv „doladit“ systém jejího doplňování. Nejčastější příčinou je v podobných případech nesprávné provedení sopouchu (napojení kouřovodu do komínu), případně nesprávné provedení kouřovodu. Lze doporučit osazení vyhovující zděře včetně těsnění, která uvedený problém vyřeší, a to v principu bez ohledu na typ použité omítky. S problémem by si měl poradit jakýkoliv kominík.
Dobrý den, firma mi minulý rok provedla instalaci krbové vložky a nerezového komína do novostavby RD. Bohužel z nich stále nemohu dostat revizní zprávu. Stále jen slibují nebo se odvolávají na to, že kominíci jsou dnes velcí páni a že to není jednoduché… Rád bych se touto cestou zeptal, zda mám na tuto firmu nějakou páku nebo co se v takovémto případě dá dělat. Děkuji
Co se týče „páky“, jedná se o dotaz spíše pro právníka. Z hlediska plnění je podstatné, zda bylo provedení revize zahrnuto v objednávce prací s dodavatelem komínu a vložky.
Z hlediska provozu spalinových cest, jste jako majitel stavby zodpovědný za to, že bez platné revize nebude spotřebič zprovozněn a provozován. Pokud tedy nemáte revizi nemůžete krbovou vložku používat.
Lze doporučit objednání revize přímo u Vámi vybraného revizního technika spalinových cest. Pokud Vám dodavatel předal prohlášení o vlastnostech a štítek, a pokud je dodávka provedena v souladu s ČSN, neměl by to být problém. Jestliže Vám dodavatel nepředal výše uvedené doklady je možné dodávku reklamovat, a případně se obrátit na soud.
Dobrý den,
mají mi vložkovat komín.
Navržená je vložka flexi. V kalkulaci je dvouvrstvá flexi o síle 0,16 mm. má otázka zní, muže být jednovrstvá 0,08 mm.? Spíše jaký je rozdíl? Asi odolnost tepla?
Kotel bude http://kotle-mocek.cz/kotel-25-kw
a délka, výška, komína cca 10 m.
Předem děkuji Drtikol
Každá spalinová musí být popsána dle ČSN EN 1443. To znamená, že podstatný je rozdíl ve vlastnostech, nikoliv v konstrukčním uspořádání nebo tloušťce materiálu.
Pokud tedy potřebujete posoudit více variant, požádejte o výše uvedené popisy, a ty následně porovnejte..
Dobrý den,
Pro kolaudaci RD po přestavbě byly pro komín i krb vypracovány všechny potřebné revizní zprávy se statusem VYHOVUJE.
Nyní pro splnění zákonných podmínek jsme objednali jiného kominíka pro roční kontrolu a vyčištění komínu, který vydal zprávu, že komín NEVYHOVUJE – nedodržení montážního návodu, nízká výška komínu atp. Nevíme kdo má a kdo nemá pravdu a také kdo by měl platit náklady na předěláni komínu, pokud byla vydaná vyhovujíci revizní zpráva?! Děkuji za Váš pohled na věc.
P
V podobných případech, pokud nedojde k dohodě, může reálně rozhodnout pouze soud.
Pro objektivní posouzení technického provedení lze oslovit nezávislého revizního technika nebo soudního znalce.
Dobrý den,
rád bych se zeptal zda je u odtahu spalin od kamen na tuhá paliva (dřevo) možnost vedení odtahu vodorovně na úseku cca 1m, nebo vždy bezpodmínečně musí být odtah veden svisle (případně nějaké šikmé úseky napojení do 45°,60°)?
Díky
Kouřovod od spotřebiče na pevná paliva může být veden vodorovně a do sopouchu komína napojen pod úhlem 90°. Návrh spalinové cesty musí být vždy ověřen normovaným výpočtem.
Dobrý den, chystám se zbudovat vestavěnou skříň bokem příléhající ke komínu (starý cihlový komín s novou nerezovou vložkou, připojena krbová kamna). Předpokládám, že i v tomto případě by měl být dodržen odstup 5 cm skříně od komínu. Je možné odstup zmenšit použitím nějaké izolační desky místo vzduchové mezery? Jaká deska by se dala použít? Jak silná musí být?
Použití izolační desky je v podobných případech možné. Nicméně málokdy vede k podstatnému snížení odstupové vzdálenosti, spíše jen k jejímu vyplnění. Nejčastěji se používají desky z kalciumsilikátu nebo vermikulitu. Tloušťka 30-50 mm. Tepelné vlastnosti výsledné konstrukce by měly být (alespoň řádově) ověřeny výpočtem.
Pokud se nejedná o klíčový architektonický detail, je vždy výhodnější nechat volnou vzduchovou mezeru.
Dobrý den, potřebuji pomoct a poradit.
Ve starém domě jsem kvůli mapě na zdi nechal vyvložkovat komín nerezovou vložkou. Bohužel asi po půl roce došlo k vlhnutí paty komína a k prosáknutí dehtu omítkou. Jak jsem vyčetl v různých diskuzích, mohlo by to být vinou kondenzátu. Jak se ho zbavit, když je komín uprostředdomu mezi třemi místnostmi?
Děkuji za rady
Bohužel tento dotaz nelze vyřešit přes internetovou poradnu. Nejčastější příčiny vzniku kondenzátu jsou totiž špatný návrh komínu obecně, neodstranění staré zadehtované vrstvy nebo špatný provozní režim. V tomto případě rozhodně nedoporučujeme řešit problém diskusí na internetu. Ideálním řešením je osobní prohlídka zkušeným kominíkem nebo revizním technikem.
Dobrý den,
v roce 2006 kolaudovaný RD má odvod spalin z plynového kotle přes obvodovou
zeď přímo do volného prostoru krátkou ocelovou trubkou.
Při výměně kotle/teče/ za shodný plynový je:
1.možné použít stávající řešení- vývod sopouchu kolmo přes zeď, který dřívější předpisy povolovaly
2.je nutné vybudovat nový venkovní komín
Netopíme, děkuji za rychlou odpověd
Především je třeba ověřit, zda zatřídění a provedení komínu odpovídá nově instalovanému spotřebiči a funkčnost celé soustavy ověřit normovaným výpočtem. Pokud se nenarazí na problém, původní spalinová cesta má platnou revizi a skutečně se jedná o identický spotřebič, je v obecné rovině možno použít stávající spalinovou cestu. Před uvedením spotřebiče do provozu musí být v každém případě zpracována nová revizní zpráva.
Dobrý den, chtěl bych vědět zhruba jaký objem vzduchu za hodinu vytáhne zděný komín průměru 15x15cm , jestli má smysl do něj dávat kvůli odvětrání místnosti ventilátor… Děkuji.
Pro stanovení objemového průtoku je rozhodujícím kritériem rychlost proudění a ta je v tomto případě přímo závislá na výšce komínu a venkovní teplotě.
Pokud tedy má komín více než 5 m lze očekávat, že v zimním období bude průtok cca 30-50 m3/hod, ovšem v letním období se bude pohybovat pouze v rozmezí 0-10 m3/hod.
Dobrý den, vlastník nebytových prostor pod našim bytem tyto prostory pronajal firmě, která zde vybudovala pekárnu s prodejnou pečiva. V červnu 2017, kdy byl provoz spuštěn jsme zjistili, že dochází k značnému ohřívání jedné stěny našeho bytu. Toto bylo způsobeno napojením odvodu horkého vzduchu z elektrických pecí přes ventilátory do nevyužívaného komínového tělesa se třemi průduchy. V bytě se nám začal objevovat zápach spáleniny nebo něco podobného, který je nejintenzivnější u spáry podlahy a stěny s těmito komíny. zároveň se na této stěně objevili mastné fleky. Stavební úřad je na naše stížnosti nečinný a na dotaz, aby alespoň doložil revize komínů odpověděl, že se jedná o vzduchotechniku a není tudíž nutná. Mám tedy dotaz je takové využití starého nevyvložkovaného komínu možné a nemůže zde docházet k pronikaní škodlivin z těchto byť delší dobu nevyužívaných komínů do okolních bytů? Doplňuji že stáří domu je cca 500let. Děkuji za odpověď.
Ano – zahřátím již jednou používaného komínového tělesa zhotoveného z nasákavých materiálů (zejména cihel) může docházet k uvolňování škodlivých plynů (uhlovodíků) z již dříve nasáklého kondenzátu.
Tuto závadu by stavební úřad měl řešit.
Nicméně pokud tak neučiní, můžete se odvolávat k vyšší instanci – např.na krajský úřad. K tomu, aby se problémem zabývali budete patrně muset doložit (a v této fázi zaplatit) vyjádření revizního technika spalinových cest nebo pravděpodobněji soudního znalce. V případě, že chcete požadovat nápravu škody nezbývá, než se obrátit na soud.
Samozřejmě nejjednodušší cestou je oboustranná dohoda.
Dobrý den
Chci se zeptat. Když si postavím komín na tuhé palivo,potřebuji revizi či jiné povolení a potvrzení?
děkuji
Ano, z hlediska spalinové cesty je revize včetně normovaného výpočtu Vaší zákonem danou povinností.
Chci trvale zazdít komín na střeše, měním topení na elektrické! Jak na to?
Pokud jste jediným majitelem a uživatelem, můžete komín přestat používat, nebo za dodržení stavebního zákona komín jednoduše zbourat, nebo ubourat jen pod střechu. Pokud je majitelů/uživatelů více, je třeba sepsat zápis o vyřazení z provozu.
Bydlím ve třetím patře a do komína jsem zapojil digestoř,soused má ve sklepě ale do stejného komínového průduchu napojen kotel na tuhá paliva.Kdýýž digestoř pustím,tak jsou cítit splodiny.Je takové zapojení dvou těles do jedné komínové vložky vůbec možné?Děkuji za odpověď
Takové zapojení je nejen nepřípustné, ale může vést k přímému ohrožení života, zdraví nebo majetku.
Dobry den,
jakou bude mit, podle Vaseho nazoru, povrchovou teplotu jednovstvy nerezovy komin ve trech metrech nad topnym telesem na tuha paliva s vykonem do 13kW?
Ve zcela obecné rovině lze očekávat, že kovový kouřovod bez izolace bude mít na povrchu teplotu srovnatelnou s teplotou spalin v daném místě uvnitř.
Záleží tedy na teplotě spalin a průběhu jejich ochlazování. Při spalování tuhých paliv nemusí být výjimkou teplota nad 100°C.
Dobrý den, chtěl bych postavit druhý komín na stavbě která je památkově chráněná.. v NPÚ nejsou proti, ale nelíbí se jim navrhovaný průměr komína.. chtěl jsem stavebnici s keramickou vložkou s vnější velikostí 400x400mm. Prý je k tak masivní stavbě opticky příliš hubený. Vyrábí se něco, co komín ve vrchní části dostatečně rozšíří? Nemáte někdo s tímto zkušenosti?
Poměrně obvyklý požadavek. Existuje množství lehkých izolačních materiálů, kterými je možno komín obložit, případně použít speciální „návlek“.
Stavebnicové systémové komíny obvykle nabízejí tzv.krakorcou desku, na kterou je možno obložení ukotvit.
Dobrý den, v bytě ve 2. NP jsou provozovány etážový kotlík a karma na zemní plyn s odvodem spalin do jednoho komína určeného pouze pro tento byt. Výška komína od zaústění kouřovodu je cca 6-7 metrů (další patro + půda + nad střechu). Původně od roku 1968 bylo zaústění kouřovodu karmy cca 400 mm nad zaústěním kouřovodu kotlíku. Při výměně obou spotřebičů cca v roce 1994 firma udělala společné zaústění do komína přes T-kus. Nyní plynaři při požadavku na výměnu karmy tvrdí, že společné zaústění přes T-kus není možné a neprojde revizí. Bylo by možné se vrátit ke dvěma zaústěním s vertikálním odstupem těch 400 mm? Předem díky za odpověď. Václav Kohout
Vámi popsané stávající zapojení není v principu správné.
K seriozní odpovědi na alternativní zapojení není bohužel dostatek podkladů. V principu záleží na typu obou spotřebičů a certifikačním zatřídění komínu.
Lze doporučit detailní konzultaci s revizním technikem spalinových cest, který po zapojení vystaví vstupní revizi spalinové cesty.
Dobrý deň, poprosím Vás, je možné aby som umiestnil krb 2 m od komína? Aké by mal mať parametre – sklon šikmej časti výška nad strechu v šikmej časti.
Ďakujem
Ano, v principu je možné vést kouřovod od spotřebiče 2 m do komína. Kouřovod musí být proveden dle ČSN 73 4201, tedy mimo jiné, být izolovaný, být vyspárován směrem ke spotřebiči, nespojovat různé požární úseky, atd. Rovněž výška komína je dána uvedenou ČSN, obecně 0,65 m nad hřeben, ve vzdálenosti větší než 2 m od hřebene je možné snížení pod úhlem 10°.
Důrazně upozorňujeme na povinnost provedení normovaného výpočtu spalinové cesty před jejím uvedením do provozu – v tomto případě ideálně ještě před realizací. Nestandardně provedenou spalinovou cestu by měl vždy řešit odborník.
Dobrý den, koupili jsme rozestavěný řadový RD, který je o celé jedno patro a zvýšené podkroví vyšší než dům sousední. Stavební úřad nám nařídil navýšení stávajícího (nepoužívaného) komínu na hřebenu sousedního domu nad hřeben naší střechy. Sousedi si přejí, vzhledem k potřebné výšce navýšení, nastavení komínem nerezovým. Chtěla jsem se zeptat, jestli jde stávající zděný komín takto navýšit? Děkuji za odpověď.
Ano. Použití izolovaného nerezového nástavce lze považovat za obvyklé řešení. Doporučujeme použití nástavce systémového, přičemž základním pravidlem je dodržení stejné plochy průduchu.
Aby se předešlo případným sousedským sporům v budoucnosti, doporučujeme pro navýšení zpracovat jednoduchý „projekt“ včetně ověření funkčnosti výpočtem, a to buď pro připojený spotřebič, nebo pokud spotřebič připojen není, tak pro spotřebič „obvyklý“.
Děkuji za Váš názor, ale revizní technik spalinových cest ve zprávě o revizi spalinové cesty, kterou máme k dispozici, uvádí: Spalinová cesta z hlediska bezpečného a spolehlivého provozu vyhovuje, byť výsledek provedené „rekonstrukce“ je viditelný pouhým okem. Prosím, co máme nyní dělat.
Děkuji
Soused při rekonstrukci domu umístil na společný komín ( 2 průduchy)
satelitní parabolu, televizní anténu, přijímač Wifi signálu, odstranil komínovou desku, jeden průduch vyvložkoval a zprovoznil( pravděpodobně použil nerezovou vložku)
Komín nyní zůstal bez komínové desky a zřetelně je vidět poslední řada cihel.Po takto provedené rekonstrukci 60 let starého a 15 let nepoužívaného komína se při určitém směru větru ozývají zvuky – velmi nepříjemné hučení.
Je takto provedená rekonstrukce komínu včetně umístění prvků na komíně v pořádku? Může toto způsobovat ony nepříjemné zvuky? Děkuji za odpověď.
Odpověď je jednoduchá: tato „rekonstrukce“ není správná a mimo jiné může být zdrojem „hučení“.
Bez speciálního posudku může být na komín upevněn pouze hromosvod a komínová deska je nedílnou funkční součástí komínového tělesa.
Dobrý den,
máme sousedy, kteří mají ca 1 metr od našeho pozemku postavený komín (pro kamna na tuhá paliva) ve výšce ca 4 metry, situovaný k našemu dvorku. Budova i komín stojí více jak 30 let bez kolaudace či povolení k užívání stavby. Stavba má ca 60m2, je podsklepená a jednopatrová. Nyní se sousedé snaží celou stavbu (letní kuchyně s posezením) legalizovat a žádají povolení k užívání. Toto již v minulosti nebylo vydáno. Moje dotazy jsou jednoduché. Jaká je povolená minimální vzdálenost komínu od sousedního pozemku? a mohou po letech nepovoleného užívání stavby sousedé získat povolení k užívání stavby bez našeho souhlasu? Děkuji
Co se týče komínů, jako takových, není stanovena jejich stavební vzdálenost od sousedních objektů. Nicméně ve zcela obecné rovině musí být navrženy a provozovány tak, aby vypouštěné zplodiny „nezatěžovaly“ obyvatele sousedních, ale i dalších pozemků.
Vzdálenosti staveb a jejich užívání obecně řeší stavební zákon a předpisy související, což je dotaz spíše pro projektanta pozemních staveb nebo právníka.
Dobrý den.
Přihlásil jsem se do druhé vlny kotlíkové dotace, přihláška byla v pořádku přijata a dotační částka odsouhlasena, jelikož byly splněny všechny podmínky dotačního programu, ale pod touto správou bylo podotknuto že při vyúčtování výměny kotle je nutno předložit revizi komína. Zavolal jsem kominíka udělal revizi zaplatil jsem šest set K. č. tato revize neplatila, tak jsem zjistil že jsou kominíci s licencí. Mám komín vyvložkovaný tehdy dostupnými keramickými vložkami, do dnes mi sloužil bez jakýchkoliv závad, topil jsem uhlím, dřevem kotel dvojka.
Dle vyhlášky 342016sb je komín naprostém pořádku, bez ve vyhlášce uvedených závad má dobrý tah. Tak jsem telefonicky objednal kominíka, vylez ke komínu a říká, to neodpovídá normě musíme ho vyvložkovat, říkám chci revizi ne vložkovat komín je v pořádku sebral se a odjel konec. Zavolal jsem druhého kominíka, průběh stejný jen říkal že kondenzát do dvou let rozežere komín konec. Třetí už v telefonu říkal že se musí vložkovat tak jsem poděkoval konec. Čtvrtý po slibu že revizi napíše nakonec zavolal komín ani nový kotel neodpovídá výpočtu spalinové cesty revize nebude. Pátému jsem se uvolil vložkovat se bude, ale potřebuji napsat revizi abych dostal proplacenu dotaci, už mi nezvedají telefon.
Tak jsem přišel k názoru že jim jde jen o kšeft pro ně zlatý stojí to přes dvacet tisíc. Když nebudu mít revizi nedostanu dotaci a nebudu moci splatit půjčku. Proč rozhoduje kominík o tom jestli mě bude vyplacena dotace nebo ne? Proč musíme snášet zvůli kominíků? Hledám slušného kominíka který provede revizi, bez dalších podmínek. PORAĎTE.
Nejblíže realitě byl patrně ten čtvrtý kominík, který zřejmě jako jediný dodržel legislativou daný postup a udělal (nebo nechal udělat) normovaný výpočet. Pokud tento výpočet vyšel negativně, nelze na danou spalinovou cestu vystavit „kladnou“ revizi.
Správně jste naopak nepřistoupil na nátlak na vložkování, protože z hlediska výpočtu se vložkováním většinou nic podstatného nemění.
Lze doporučit dodržení legislativního postupu, a nechat si provést normovaný výpočet. Není to zdarma, ale z výsledků je možno vyčíst nejen zda komín vyhovuje či nikoliv, ale i to, co by bylo nutné upravit, aby komín připojenému spotřebiči „vyhověl“.
Na závěr poznámku: pokud se Vám podaří sehnat „kominíka, který provede revizi bez dalších podmínek“, to jest především bez výše uvedeného výpočtu, bude tato revize prakticky neplatná a Vy se vystavujete nebezpečí osobní odpovědnosti vůči poskytovateli dotace.
je možné rozšířit průměr šamotové vložky z 150 na 180 mm, jedná se o zvýšení nadstřešní části komínu o 1 metr,zlepší se tah komínu
Děkuji
Po délce spalinové cesty by nemělo docházet k výrazným změnám průřezu. Průměr 150 mm představuje plochu cca 176 cm2 a průměr 180 mm plochu cca 254 cm2. To jest nárůst o cca 45%. Taková změna je nevhodná.
Bylo by vhodné zachovat stálý průměr komínu i v komínovém nástavci.
Chci odvětrat koupelnu komínovým průduchem dříve používaným pro odvod spalin z lázeňského válce. Měl bych ten komín vložkovat nebo stačí jak je? Stejný dotaz mám k vyvedení kuchyňské digestoře do komína, dříve používaného pro kamna.. Děkuji za odpověď.
Pokud se jedná o komín v bytovém domě, je třeba nejprve provést protokolární vyřazení daného průduchu z provozu.
Následně musí být posouzen stav průduchu a možnost interakce s okolními průduchy. Na základě zjištěných skutečností mohou být navrženy podmínky dalšího využití. Pokud budou odváděné plyny vlhké, lze očekávat požadavek na vyvložkování, ovšem vložka nemusí splňovat podmínky pro vložky spalinové.
Je vhodné využít služeb kvalifikovaného kominíka.
Dobrý den,
mám se sousedem spor o společný komín. Bydlím v rodinném dvojdomku. Se sousedem máme společný komín s třemi průduchy. Soused má zabrané průduchy dva, já mám jeden, kde je napojen kotel na tuhá paliva. Dále mám plynový turbokotel, který je vyveden průduchem ze zdi v přízemí. Nedávno si ale soused začal stěžovat, že mu vadí kouř vycházející z turbokotle s tím, že chce abych spaliny odvedl jiným způsobem. Jediná možnost je nerezový komín vedený po fasádě. S ohledem na to, že soused zabral dva komínové průduchy jsem mu nabídl možnost, že nerezový komín budeme financovat společně(na půl) a tím se vyrovnáme za jeho zabrané dva průduchy a komín turbokotle bychom brali jako čtvrtý průduch společného domu. Soused toto odmítá s tím, že on nám žádný průduch nezabral, že jsme v dvojdomku bydleli o rok dříve a měli jsme si komín zabrat my. Jedná se o domy z dvacátých let min. století, turbokotel byl po původních majitelích, novým zpočátku nevadil, začal jim vadit až si zabrali komín. Setkali jste se někdy s podobným sporem o komín? Předem děkuji za odpověď.
Bohužel poměrně častá situace. Pokud v podobných případech nedojde k dohodě, je v podstatě jediným řešením soud.
Dobrý den,
mám u RD komín Ciko průměr sopouchu 180 mm.
1. Je možné napojit krbovou vložku s kouřovodem o průměru 200 mm? (Vložku s průměrem kouřovodu 180 mm jsem zatím nesehnal, protože potřebuji vložku se zadním přikládáním a není jich moc na výběr).
2. přívod vzduchu ke krbové vložce mám řešen v podhledu pod stropem a pak je stáhnut dolů k podlaze k vložce. Je toto řešení možné?
Uvažuji o vložce Romotop DYNAMIC B2G – regulovatelný výkon 2,0-5,2 kW
Děkuji za odpověď. Pavel Capek.
Funkčnost Vámi popisovaného zapojení je nutné ověřit výpočtem dle ČSN 13 384-1. Technicky je toto řešení možné, ale bez výše uvedeného ověření funkčnosti ho není možné realizovat.
Dobrý den,máme rodinný domek komín 3 pruduchy,v prvnim patře je krb,může se v druhém patře instalovat 2 krb s vývodem do téhož komína ?Děkuji za odpověd. Dagmar
Do téhož komína ano, ale nikoliv do stejného průduchu.
Dobrý den, v dřevostavbě nám byl postaven komín v obýváku,ač měl být v technické místnosti.Jelikož vedle něj bude tv, chci se zeptat, zda se dá změnit komín pro krbová kamna na krbovou vložku aniž by se celý boural.Děkuji za odpověď.
Bohužel takto obecně položený dotaz nelze seriózně zodpovědět. Pro posouzení jsou nutné technické podklady, případně prohlídka stavby.
Pokud by se jednalo pouze o dimenzi komínu, lze vybrat krbovou vložku, která funkčně vyhoví. To je nutné ověřit výpočtem.
Dobrý den,
mohu u novostavby připevnit držák TV antény na těleso komínu?
Jedná se o lehkou Al konstrukci antény, která nebude vadit přístupu ke komínu.
Předem děkuji za odpověď.
Vašica Petr
Obecně ČSN povoluje připevnění pouze hromosvodu. Anténu tedy připevnit nelze. Přesné podmínky, nadřazené ČSN, je možné si vyžádat u výrobce konkrétního komínu.
Dobrý den,
chtěl bych připojit digestoř do stávajícího létá nepoužívaného nevložkovaného průduchu komínu v činžáku z 30tých let. Můžu jí tam připojit jen tak nebo musím řešit nějaké vyvložkování?
Děkuji
Každopádně je nutné provést protokolární vyřazení daného průduchu z provozu. Teprve potom je možné uvažovat o jeho jiném využití.
Odtah z digestoře nepodléhá komínovým normám, v této oblasti nedokážeme kvalifikovaně odpovědět. Vzhledem k vysoké vlhkosti zplodin vaření, lze předpokládat, že vodotěsná vložka bude nutná.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak má vypadat pravidelná kontrola spalinových cest v činžovním domě. Stala se mě situace, že byl kominíkem po kontrole označen komín jako volný a po instalaci umělohmotného průduchu pro plynový kotel jsme zjistili, že do komínu ústí krbová kamna z jiného bytu.
Jedná se o pochybení kominíka? Má kominík zkontrolovat všechny spalinové cesty, jestli do nich neústí jiný vstup?
Jak mám v tomto případě postupovat? Vznikne mě nemalá škoda.
Děkuji
Kratochvil
V tomto případě se jedná o dodavatelsko / odběratelský spor, který lze v podstatě uspokojivě řešit pouze soudní cestou. Potom záleží na tom, jaké práce a v jakém rozsahu byly objednány.
Pokud byla objednána kontrola komínu a kominík v rámci jejího provádění „neodhalil“ připojený spotřebič, přestože měl k němu objektivně přístup, lze očekávat jeho plnou odpovědnost.
Dobry den,
Chtela bych vedet, zda na vymetani komina je nezbytne nutna kominova lavka. Nejde komin vymetat z hambalku kominovymi dvirky?
Dekuji
Přístupové cesty k vymetacím otvorům komínu jsou poměrně detailně a poněkud přísně popsány v ČSN 73 4201. Je na rozhodnutí každého kominíka, jak důsledně bude, či nebude trvat na jejich striktním dodržení.
Kominík při vymetání musí dodržovat platné předpisy BOZP, ale s použitím speciálních pomůcek může úspěšně vymetat i standardně obtížně přístupný komín.
Dobrý den, zajímalo by mně, co se má udělat ze zdí, kde byl před tím komín a teď v těch místech má být dětský pokoj. Určitě je zeď za dlouhá léta plná toxinů a dechtů, který je zdraví škodlivý. Můžete poradit jak tyhle škodliviny zlikvidivat?
Děkuji. Božena
Likvidace je v principu možná pouze zbouráním a odstraněním „napadeného“ materiálu.
Pokud jsou ve zdivu uhlovodíkové sloučeniny, dostaly se tam v tekuté podobě a jakýmkoliv zahřátím se mohou uvolňovat.
Lze se pokusit sanovat příslušnou část zdiva vzduchotěsným nátěrem, nebo speciální voduvzdornou omítkou, což jsou však řešení bez 100% záruky.
Dobrý den,
tesaři nám dělají vazbu i s plechovou krytinou a mezi komínem a kontralatí nechali mezeru cca. 2cm. Při otázce zda nemá být mezera minimálně 5cm odpověděl, že potřebuje na ně uchytit lemování komínu a kontralatě jsou už v místě kde je chladné prostředí.
Můžou být takto kontralatě případně latě umístěny?
komíny Ciko to mají taky takto provedeno v galerii:
http://ciko-kominy.cz/wp-content/uploads/Oplechovani008.jpg
Děkuji
Bezpečnou vzdálenost vnějšího pláště komínu od hořlavých konstrukcí (tedy i dřeva) předepisuje výrobce systémového komínu. Tento údaj se obecně vztahuje na všechny hořlavé konstrukce.
Pokud je výrobcem předepsána bezpečná vzdálenost 50 mm, nelze Vámi popsané řešení považovat za správné.
Posouzení konkrétního případu a jeho vyhodnocení z hlediska požární nebezpečnosti musí finálně provést revizní technik při revizi spalinové cesty. Ten má současně právo konkrétní provedení za určitých podmínek „legalizovat“.
Dobrý den
Je nutné na vícevrstvém komínu (schiedel) použít i nad střešní část vicevrství prvek a nebo stačí třeba nerezová 1,5mm roura stejného průměru jako ostatní části komínu.
V obecné rovině je nutné pro nástavec použít prvek srovnatelných tepelně izolačních vlastností jako podkladní komín. Mimo limitně krátkých nástavců je nutné použití nástavců izolovaných.
Dobrý den, mám plyn.kondenzční kotel – musí být komínová stíška, je prospěšná, slyšela jsem, že zamrzá pára, která se sráží a zamezuje tím odchodu par, což je asi nebezpečné – co říkají předpisy, prosím o odbornou poradu a pokud musí stříška být, jaké nejkvalitnější jsou na trhu ?
Děkuji za odpověď, Hana Nedbalová, Lidická 405, Vyšší Brod.
Pro kondenzační kotle běžně osazované v bytech a rodinných domech není stříška nad odvodem spalin nutná ani prospěšná.
Pouze v případě koaxiálního svislého odkouření musí být proti zatečení chráněn přívod vzduchu.
Dobrý den,prosím o radu.Mám kotel na tuhá paliva pruměr komínu 180mm.Při každém zatopení v kotli z komínu vyletavají saze.Komín pravidelně čistím jedenkrát až dvakrát za měsíc. Prosím o radu. Děkuji
Bohužel na podobné dotazy nelze seriózně odpovídat tak říkajíc „od stolu“. Je třeba osobní prohlídky a poměrně detailního vyhodnocení provozního režimu spotřebiče a spalinové cesty. Současně se většinou nejedná o složitý problém s nákladným řešením. Obvykle postačí úprava provozního režimu.
Dorý den,mužete nmi poradit na koho se mám obratit?Děkuji
Dobrý den, obecně kontakty nezprostředkováváme. Jedná se o nekomerční web.
Dobrý den, nyní topím viadrusem a komín mám rok vložkovaný flexi nerezem. Stalo se že nám začal kouř pronikat do místností.
Chystám rekonstrukci podkroví a chtěl bych do ní zahrnout i nový komín (protože stávajícímu,ač vložkovanému nevěřím, navíc mi řekli že u kondenzačního kotle mi ta vložka vydrží rok). Ale nevím jakou zvolit technologii (komínový systém). Typuji, že viagrus ještě min 5 let vydrží, ale potom bude muset nastoupit kondenzační kotel?? Chtěl bych, aby ten systém zvládl ideálně oboje. Nebo se musí nutně změnit už i druh kotle spolu s komínem?
Dokážete nějak poradit nebo odkázat na někoho, kdo se touto problematikou zabývá a dokázal poradit (vypočítat) jaké jsou možnosti, jaké zvolit materiály komínu, popř, technologii kotle pro rodinný dům na venkově?
Za odpověď děkuji.
V obecné rovině platí, že v souvislosti se změnou spotřebiče musí být posouzena i spalinová cesta, přičemž ve většině případů, při přechodu na jiné palivo nebo inovovaný typ spotřebiče již původní spalinová cesta nevyhovuje. Pro provoz kondenzačního plynového kotle je nutná spalinová cesta specifických vlastností a specifického průměru, která v podstatě neumožňuje připojení jiného spotřebiče.
Ideální cestou v podobných případech je zpracování projektu. Ten může zpracovat autorizovaný inženýr nebo technik, který celou věc posoudí v souvislostech, a to včetně vhodnosti vytápěcího systému.
Dobrý den. Předem se omlouvám jestli se to tu už řešilo. Ale nevím jak vyřešit problém z komínem který má 4 průduchy v 1 pruduchu je napojen v podkroví pán má tam krbová kamna ve 2 pruduch je napojen ve sklepě kotel cca 50kw který vytápí byt nademnou, 3 průduch je ucpán a prosakuje do něj kouř ze 2 průduchu, 4 průduch je můj a jsou do něj napojena krbová kamna 10kw. Problém nastal takový že kotel ve sklepě začal sousedce hulit ze sklepa(ta to vůbec neřeší) a navíc zeď kudy prochází komíny u mě v bytě začla být cítit a v bytě jde cítit smrad jako kdyby ucházel plyn dehtové skvrny se zatím neobjevili. Potřeboval bych poradit zdali se to dá opravit třeba osekat omítku znova nahodit opravit spáry nebo co stím provést. Popřípadě jak donutit správce(majitele) aby zaplatil vyvložkování nechci docílit toho že topit nebude nikdo. Komín je vysoký cca 15m prochází přes 3 byty a je zděný cihlou a zabudován do nosné zdi a navíc má platnou revizi což se divím. Děkuji moc za rady snad to není hloupý dotaz.
Dotaz naopak poměrně častý.
Především je třeba zdůraznit, že opravy omítky a podobně příčinu problému nevyřeší a obvykle pouze odčerpají finanční prostředky. Vždy je třeba najít a odstranit příčinu.
Problém lze řešit například následujícím postupem:
1.- pokusit se dohodnout na prověření seriózním renomovaným odborníkem (např.revizním technikem) a následně akceptovat jeho doporučení;
2.- ohlásit věc na místně příslušný stavební úřad (vždy písemně), který může nápravu předepsat;
3.- obrátit se na soud a věc řešit jako občanský spor.
Samozřejmě, pokud by došlo k situaci, kdy by kdokoliv měl pocit, že je ohroženo jeho zdraví nebo majetek, je možné volat na tísňovou linku Policie a Hasičů.
Dobry den ,stavim novy komin a chci poradit v jake výšce by mnel byt kouřovod kominu od vestavěného krbu , děkuji
Podmínky pro krbové obestavby jsou obsaženy především v ČSN 73 4210. Obecně by měl konkrétní obestavbu řešit odborník.
Dobrý den, potřeboval bych radu, bydlím v bytovce a máme pro každou bytovou jednotku každý svůj plynový kotel (výkon asi 10kW, stáří 20let) dole v kotelně. Když já nebo i soused ráno spustíme kotel pro vytápění bytu, ozývá se nejspíš někde z komína nezvyklé bubnování.. takové nepravidelné bum, bum….. bum…… bum,bum…. a trvá to asi 3 – 5min. Jako kdyby někdo lehce bouchal na buben. Není to moc hlasité a navíc to není slyšet ani dole v kotelně a na půdě kde jsou komínová dvířka jen slabě. Dokážete poradit co by to mohlo způsobovat? Díky Švec
Rada v podobných případech není nikdy jednoznačná, tím méně bez prohlídky na místě.
U vyvložkovaných komínu působí podobné zvuky často teplotní dilatace po náběhu spotřebiče, u plynových kotlů je někdy problém s dohoříváním paliva v kouřovodu, které rovněž může vyvolat rázové vlny.
Dobrý den ,budeme si zařizovat malou pizzeriji a bude tam ele.pec na pec potřebujeme digestoř na páry .PoMusi byt vyvložlpvan komín a nebo ne dekuji
Toto není „komínový“ dotaz, tudíž nám není známo, zda existuje relevantní norma pro digestoře.
Pravděpodobně bude nutné zajistit, aby nedošlo k prosakování vlhkosti, což může být vyřešeno vložkou, která ale samozřejmě nemusí mít parametry vložky pro spaliny.
Dobrý den
Bydlíme ve starším bytě kde je byt klasicky vytápěn kotlem, ale jak rozvod topení tak i samotný kotel jsou již ve špatném stavu a nějaká desetiletí má natopeno, nyní je kotel na tuhá paliva usazen v koupelne. Né jen že překáží ale dělá bordel a je to nepříjemné na pohled. Proto jsme se rozhodli že při plánované rekonstrukci topení by se nechala udělat kamna s výměníkem nejlépe do obýváku. A jelikož se jedná o starší byt tak v každém pokoji se nachází sopouch. 2 ze 3 jsou částečně pod omítkou takže nekontrolované, ale v obýváku je zátka k sopouchu volně přístupná, ale komín je zasypaný. Proto by nás zajímalo jestli se dá komín vyčistit a znovu zprovoznit bez větších konstrukčních zásahů nebo jestli je už nepoužitelný, čistící otvor je pravděpodobně stále u podlahy pod omítkou která by se nechala snadno rozbít. Nevíme jaký je stav komína na střeše jelikož se jedná o malou bytovku. Jelikož nám již někdo říkal že by to mělo být pouze za zátkované a zasypané tak počítejmě s touto variantou. Předem děkuji mnohokrát za odpověď 🙂
Bohužel Váš dotaz vyžaduje posouzení přímo na stavbě. Je možné se obrátit na kominíka, nebo stavební firmu.
Dobrý den,
v dva roky starém (novém) domě mám komín ze stavebnice – vnější část, izolace, komínová vložka. Výška komínu nad střechou je cca 120 cm, celková výška cca 8,2 metru. Komín byl plánován pro krbová kamna nebo vložku. Vzhledem k tomu, že mám jako hlavní zdroj TČ a zjistil jsem, že není potřeba jej doplnit dalším tepelným zdrojem, z pořízení krbové sestavy sešlo a zůstalo jen u komínu. Z uvedeného vyplývá, že komín není užíván a nebude. Nicméně je zdrojem problémů, kdy se mi na omítce jednou za čas ukáže mokrá skvrna, a to přibližně 2,8 až 3 metry pod horní hranou komínu (zatepleným podkrovím probíhá komín v délce cca 1 metr) Kondenzace se objevuje níže v obytném patře. Původně jsem myslel, že mi do komínu prší, a tak jsem jej úplně uzavřel. Skvrny se objevovaly dál, když jsem „zátku“ odstranil, byla uvnitř celá mokrá. Proto jsem ji na několika místech odvrtal, ale problém opět nezmizel. Nyní jsou venku mrazy kolem -10 až -15 stupňů, komín je plně otevřený, a mám zde další úplně mokrý flek na omítce. Komín má dole odkapovou misku ke které je přístup vzduchu, takže do komína by měl v mírné formě proudit teplý vzduch z obytných prostor. Skvrny se ale objevují jen v uvedené výši v rozmezí cca 50 cm. Napadlo mne, že by se mohla srážet vlhkost vzhledem k rozdílu vnitřních a vnějších teplot, ale problém se vyskytoval i při teplotách nad nulou. V podkroví je komín suchý. Protože už nevím co zkusit, a protože jsem našel toto forum, zkouším, zda mne nějak nenasměrujete k odstranění závady. Poslední řešení, nad kterým začínám uvažovat, je úplné odbourání komínu pod střechu, a ukončit ho v podkroví. Budu rád za jakýkoliv nápad, děkuji.
Opět dotaz vyžadující prohlídku objektu.
Obecně může v nepoužívaném komínu docházet ke kondenzaci vzdušné vlhkosti, takto vzniklá vlhkost by se ovšem měla následně znovu odpařit, případně dotéct do jímky na dně komínu. Pokud se na vnější straně komínu objevují skvrny, většinou se jedná budˇ o průsak z deště poškozeným vnějším povrchem, nebo průsak kondenzátu vnitřním povrchem. Dle Vašeho dotazu je pravděpodobnější druhá varianta. V obou případech bývá odhalení obtížné a zdlouhavé.
Prvním krokem by měla být v každém případě důkladná prohlídka vnějšího i vnitřního povrchu komínu za použití komínové kamery.
Dobrý den,
koupili jsme kamna 6-10 kW s průměrem kouřového hrdla 120 mm. Komín budeme mít 7,5 – 8 m. Jak velký průměr komínové vložky by měl být?
Děkuji předem za odpověď
Každá spalinová cesta, a tedy i každý komín musí mít dimenzi ověřenou normovaným výpočtem.
Tento výpočet je placenou službou.
Dobrý den, prosím o radu v právně nepřehledné a pro mě aktuálně bezvýchodné situaci: Soused ve sklepě již před 5 lety začal provozovat kotel na tuhá paliva (hnědé uhlí), kterým vytápí svůj byt v přízemí. Jeho kotelna je malá samostatná uzamykatelná místnost s 1 oknem, situovaná zhruba uprostřed suterénních společných prostor pro obyvatele cca 80 let starého jednopatrového domu se 4 bytovými jednotkami v osobním vlastnictví. Od počátku provozování kotle zamořuje permanentně kouřovými zplodinami ze špatně táhnoucího kotle celý suterén a chodby v domě. Mým problémem je, že mám byt v přízemí nad kotelnou a přilehlým sklepním prostorem a ze sklepa mi proniká do bytu již sice odbarvený a CO naředěný, nicméně velmi páchnoucí dusivý kouř, který je kopií toho, co vychází z komína, takže ani po otevření okna nelze dusivý zápach vyvětrat. Obec navíc leží v inverzní oblasti, takže každé roztápění či přiložení do kotle znamená, že se mi byt okamžitě naplní páchnoucím jedem a někdy kotel kouří celé hodiny, což mi znemožňuje užívání bytu, navíc mi dusivý kouř způsobuje zdravotní problémy a ničí vybavení domácnosti. I při relativně dobrém hoření v kotli z otevřeného okna kotelny vychází horký palčivý zápach a na stěnách kotle jsou patrné zaschlé potůčky stékajícího dehtu.
Po mé stížnosti na odboru ŽP a stavebním odboru MěÚ soused předložil vyžádaný doklad o provedení kontroly a čištění spalinové cesty s údajem o délce kouřovodu od kotle do komín. průduchu 3,6m a účinné výšce komínového tělesa 11,5 m s tím, že parametry spalinových cest jsou naprosto vyhovující. Kouřovod od kotle (neizolovaná plechová roura) má ale navíc 2 pravoúhlá ohnutí – jedno bezprostředně ze zadní strany kotle k vertikální cca dvoumetrové rouře a další ke zhruba vodorovné, která prochází chodbou do komína ve společném sklepě. Úřad se s dokladem spokojil a uvedl, že tak nemá možnost znečišťování společných prostor a mého bytu provozovateli kotle zakázat, neboť doklady jsou v pořádku a „je normální, že kotel někdy kouří“. Poté, co jsem několikrát uprostřed noci musela opustit byt, abych se neudusila, obrátila jsem se i na hasiče, kteří výzvu brali jako planou, neboť nejde prokázat zvýšenou hladinu CO v bytě a v domě není požár. Odborníci na měření emisí údajně mají k dispozici legislativu a normy platné jen pro organizace a pracovní prostředí ale pro obytné prostory údajně neexistují limity, ze kterých lze vycházet při event. dokazování nebo soudním sporu (který se navíc může táhnout léta). Uspokojivý návrh řešení jsem nedostala ani dotazem ve Státním zdravotním ústavu ani na územním odboru MŽP.
Poraďte, prosím, co dělat, abych neustále nebyla prohrávající, označená za hysterickou osobu, která si vymýšlí problémy. Děkuji.
Váš „příběh“ je až neuvěřitelný. Státní orgány, především Stavební úřad a Požárníci by se měli podobnými případy zabývat s nejvyšší vážností. A samozřejmě nejde jen o úroveň hladiny CO, ale i CO2 a uhlovodanů.
Máte v současné situaci v podstatě dvě cesty:
1.- stále si stěžovat na stavební úřad a hasiče, a to stále na vyšší a vyšší instance
2.- řešit věc soudní cestou. Najít si advokáta a nechat zpracovat znalecký posudek.
Druhá varianta má podstatnou výhodu v tom, že v případě Vašeho „vítězství“ můžete požadovat nejen nápravu, ale i finanční kompenzaci.
Dobry den, chtela bych vas poprosit o radu. Mame dvojdomek a soused ma v komine neco, co kdyz fouka vitr a nebo zacne topit, silene huci. On nam tvrdi, ze tam nic nema, ale huceni se uz neda vydrzet. Moc dekuji za kazdou radu.
Pokud je se sousedem možná dohoda, domluvte se na přizvání nezávislého odborníka, který komín prohlédne, jeho funkci posoudí a případně navrhne řešení.
Pokud dohoda možná není, zbývá v podstatě pouze soudní žaloba.
Dobrý den,
chtěl bych se prosím zeptat jaký komín (výška/průměr)by byl nevjhodnější pro přízemní novostavbu RD. Výtápěný prostor je 75m/3 a plánovaným spotřebičem jsou kamna, Hass+Sohn (pr.120mm) s výkonem 2,1-4,4kW. Komín je usmístěn u hřebene stavby, tudíž by dle ČSN stačil pouze 5m vysoký. Jedná se mi zda by komín 5m/160mm (pr.vložek) byl vhodný pro tuto stavbu a tento typ kamen, aby byla správně dodržena učinná výška a jiné náležitosti.
Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
S pozdravem Marek B.
Každá spalinová cesta, a tedy i každý komín musí mít dimenzi a celkovou funkčnost ověřenou normovaným výpočtem.
Tento výpočet je placenou službou.
Dobrý den, koupili jsme starý dům, kde je postavený komín(vede od sklepa, přízemí a druhé patro – celková výška je +- 7 metrů)Průřez je čtvercový (15cm*15cm vnitřní rozměr). Rádi bychom na komín připojili kotel (max 15 kW, na tuhá paliva – dřevo, popř. peletky, štěpka) ve sklepě. Komín je v dobrém stavu. Můžeme komín použít tak jak je? Nebo se musí vyvložkovat – i když mu nic není?
Ještě mám jeden dotaz – lze na jednoprůduchový komín připojit kotel a krbová kamna (kotel ve sklepě, kamna o patro výše)v případě, že by se nepoužívali dohromady?
Předem děkuji za odpověď
Odpověď na první otázku je ANO – pokud je jednovrstvý komín v dobrém stavu není nutné ho sanovat (tedy ani vložkovat). Samozřejmě, ať již s vložkou nebo bez ní, musí vyhovět zákonným požadavkům na spalinovou cestu a musí mít vystavenu revizní zprávu.
Odpověď na druhou otázku je NE, a to bez ohledu na souběh.
více zde: http://www.kominy-komin.cz/dotazy/faq/
Dobrý den, cheme krb ale komín lze udělat pouze venkem. Krb je cca 4 metry od možnost vývodu ven. Lze to nějak vyřešit.Dát vodorovně komín cca 4metry (vect skrz komoru a koupelnu)a pak teprv nahoru? Děkuji moc za radu
Podobná řešení jsou v principu možná a je několik technických variant, jak věc řešit.
Základem je vždy normovaný výpočet a současně vyřešení tepelné interakce s okolními konstrukcemi.
Podobná řešení by měl navrhovat odborník.